banner4
banner23

Prof. Dr. Fahrettin Altun'a yeni görev

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olarak atandı.

Prof. Dr. Fahrettin Altun'a yeni görev
banner8

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Prof.  Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının yanı sıra  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı görevini de  yürütecek.

Orta Asya bölgesinin önde gelen ve büyüyen üniversitesi  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, 8 kişilik Mütevelli Heyet tarafından  yönetiliyor. Mütevelli Heyette iki ülkenin tayin edeceği 4'er üye yer alıyor.  Mütevelli Heyet Başkanı ve 3 üye Türk tarafınca atanıyor.

Kırgızistan başta olmak üzere Orta Asya'daki kardeş ülke ve  toplulukların gelişmelerine destek vermek amacıyla 1995'te kurulan üniversite,  Anadolu ile Orta Asya arasında gönül bağını kuvvetlendiren bir köprü vazifesi  görüyor.

15 ÜLKEDEN ÖĞÜRENCİSİ BULUNUYOR

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, 30 Eylül 1995'te iki ülke  arasında imzalanan anlaşmayla kuruldu ve 1997-1998 yılında eğitim-öğretime  başladı.

Üniversitenin Kırgızistan, Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri ile akraba  topluluklar başta olmak üzere 15 ülkeden öğrencisi bulunuyor.

Şu an 9 fakülte, 3 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu, 2 enstitü ve 7  araştırma merkezinde toplam 6 bin 65 öğrenci eğitim-öğretime devam ediyor.  Bunların 464'ünü Türkiye'den giden öğrenciler oluşturuyor. Üniversitenin 10 ön  lisans, 41 lisans, 27 yüksek lisans ve 12 doktora programı bulunuyor.

Eğitim-öğretim Türkçe ve Kırgızca olan üniversitenin bazı  programlarında Rusça, İngilizce ve Çince eğitim-öğretim yapılıyor.

Üniversite, kuruluşundan bugüne 6 bin 947'si lisans ve ön lisans,  697'si yüksek lisans ve doktora olmak üzere toplam 7 bin 644 mezun verdi.  Mezunlar 5 kıtada, 35 ülkede istihdam ediliyor.

Üniversite bünyesinde 155'i Türkiye'den, 218'i Kırgızistan'dan, 6'sı  diğer ülkelerden olmak üzere toplam 327 akademik personel bulunuyor.

Son 10 yılda üniversitenin bilimsel faaliyetleri yüzde 72 artışla  333'e, yayınları da yüzde 107 artışla 402'ye yükseldi.

TÜRK DÜNYASININ BİRLİKTELİĞİNDE ETKİN BİR GÜÇ

Eğitimde uluslararası bir marka,  bilimde bir cazibe merkezi, toplum  ve iş dünyası için gerçek bir değer ve uluslararasılaşmada örnek bir üniversite  modeli olan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Türk dünyasının  birlikteliğinde ve gelişmesinde etkin bir güç olarak dünya bilimine katkısı ile  saygın bir üniversite olma hedefleriyle çalışmalarına devam ediyor.

ÜNİVERSİTEYE ÖĞRENCİ KULÜBÜ

 Kırgızistan'dan öğrenci kabulü, üniversitenin her yıl yaptığı Öğrenci  Seçme ve Yerleştirme Sınavı (Manas-ÖSYS) ve Kırgızistan Genel Devlet Sınavı (ORT)  sonuçlarına göre yapılıyor.

Türkiye'den öğrenci kabulü, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi  (ÖSYM) tarından gerçekleştirilen merkezi sınav sonuçlarına göre  gerçekleştiriliyor. 

Kırgızistan ve Türkiye dışından Türk Cumhuriyetleri ve Akraba  Topluluklardan öğrenci kabulü ise Rektörlük tarafından kurulan komisyonun  koordinatörlüğünde yürütülüyor.

ÜNİVERSİTENİN SUNDUĞU İMKANLAR

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Türkiye ve Kırgızistan'daki  devlet üniversiteleri ile aynı statüde özerk bir üniversite. 

Eğitim-öğretimin ücretsiz olduğu üniversitede öğrencilere "Giriş  Kontenjanı Bursu", "Akademik Başarı Bursu", "Destek Bursu" ve "Milli Sporcu  Bursu" veriliyor.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrenciler, Türkiye'de Kredi ve  Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencilerine sağlanan burs ve kredilerden  yararlanabiliyor.

Üniversitenin mezunları hem Türkiye'de ve Türkiye'nin diplomalarını  tanıyan ülkelerde hem de Kırgızistan'da ve Kırgızistan'ın diplomalarını tanıyan  ülkelerde geçerli çift diplomaya sahip oluyor.

Üniversite, deneyimli öğretim üyesi kadrosu, gelişmiş fiziksel ve  teknolojik altyapısı, öğrenci çeşitliliği ve çok kültürlü kampüs ortamıyla  dikkati çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 09:24