banner158

Kılıçdaroğlu'ndan 'YSK'nın gerekçeli kararı' açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim  Kurulu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi  kararının gerekçesinin açıklanmasıyla ilgili, Parti Genel Merkez'inde durumu  değerlendireceklerini belirterek, "Metni görmeden bir şey söylemem şu aşamada  doğru olmaz." dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan 'YSK'nın gerekçeli kararı' açıklaması
banner152

Kılıçdaroğlu, Elmadağ Belediyesinin Elmadağ Kültür Merkezi'nde  düzenlediği iftar programından ayrılırken gazetecilerin YSK'nin İstanbul  gerekçesine ilişkin sorusunu yanıtladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Sözcüsü Faik Öztrak ile görüştüğünü,  Öztrak'ın bir basın toplantısı düzenleyeceğini ifade ederek, "Ben de şimdi Genel  Merkeze gidiyorum. Orada arkadaşlarla görüşeceğiz, durumu değerlendireceğiz.  Metni görmeden bir şey söylemem şu aşamada doğru olmaz." diye konuştu.

ÖZTRAK: MİLLET BELİRLEYECEK

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin gerekçeli kararını, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi.

Kendilerinin bu işin başından beri, "seçimlerin sonucunu YSK değil, millet belirleyecektir." dediklerini hatırlatan Öztrak, sandık kurullarının oluşumu gerekçe gösterilerek seçimlerin iptal edilmesinin, "Seçmen iradesinin üstünlüğü ilkesi"ne tamamen aykırı olduğunu, bu nedenle millet iradesinin cezalandırıldığını savundu. Öztrak, konuşmasını şöyle sürdürdü: Yine karara dönüp baktığımızda seçim sayım cetvellerindeki eksikten bahsedilmektedir ama şöyle denilmektedir, 'seçim sayım cetvellerindeki eksiklik, seçim sonuçlarına müessir olmamakla birlikte sandık kurullarının yanlış oluşturulmasıyla tekrar birlikte değerlendirilmiştir.' Bu ne demektir, bu resmen kısa kararın, gerekçeli kararda dışına çıkılmaya çalışılmış, ama bu sonuçta 'müessir olmamakla birlikte ben bunları da dikkate alarak değerlendirdim' gibi, ortaya karışık bir gerekçeyle seçimin iptal edildiği görülmüştür."      

YSK'nin açıkladığı kararın tamamını okumaya gerek olmadığını, Başkan Sadi Güven'in gerekçesinin son cümlelerine bakmanın yeterli olduğunu aktaran Öztrak, "Güven diyor ki 'burada sonucu etkileyecek hiçbir şey yoktur.' Bir tek tespit yoktur' diyor. şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 22:58
banner94