banner339
banner313

Kılıçdaroğlu: Lozan Türkiye'nin tapu senedidir

Lozan tartışmasıyla ilgili konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,"Lozan niye gündeme gelir? Bu kadar işsizlik, bu kadar yoksulluk varken, insanlar can derdindeyken, Türkiye'nin 81 ilinde, tüm ilçelerinde mağdurlar bir çıkış yolu ararken Lozan niye günd

banner362
Kılıçdaroğlu: Lozan Türkiye'nin tapu senedidir
banner385

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de bulanan yabancı basın kuruluşlarının Türkiye temsilcilileri ile bir araya geldi. Toplantıya çok sayıda yabancı basın kuruluşunun temsilcisi katıldı. Toplantıda, CHP milletvekilleri Selin Sayek Böke ve Öztürk Yılmaz da  hazır bulundu.
Toplantı sonrası  konuşan  Kılıçdaroğlu, toplantıda Türkiye’nin büyük, güçlü bir ülke olduğunu, darbelere  karşı ortak tavır sergilediklerini bütün ayrıntılarıyla anlattığını dile  getirerek, "Hem iç hem de dışarıda karşılaştığımız sorunlarla ilgili sorular  geldi. Onlara da CHP'nin görüşü çerçevesinde cevap verdim. Sanıyorum önümüzdeki  günlerde gazetelerde hep birlikte okuyacağız" diye konuştu. Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan  Antlaşması'na yönelik sözleri hakkında görüşlerini sorması üzerine de  Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:  "Lozan niye gündeme gelir? Yani bu kadar işsizlik, bu kadar yoksulluk  varken, insanlar can derdindeyken, Türkiye’nin 81 ilinde, tüm ilçelerinde  mağdurlar bir çıkış yolu ararken Lozan niye gündeme gelir? Lozan Türkiye’nin tapu  senedi. Biz Lozan’ı savunuyoruz, onlar Sevr’i savunuyorlar. Çıkıp şu soruya cevap  versin; Sen Sevr’i mi savunuyorsun? Biz Ankara’yı, onlar İstanbul’u savunuyorlar.  Biz Cumhuriyeti, onlar hilafeti savunuyorlar. Biz vatandaşı, onlar kul olmayı  savunuyorlar. Ne demektir bu? O koltuğa Cumhuriyetin ve Lozan'ın sayesinde  oturduğunu unutmayacaksın arkadaş. Kim oluyorsun sen? Nasıl böyle konuşabilirsin?  Ne hakkın var senin? Tarihine ihanet etmeye kimsenin hakkı yoktur.  Cumhurbaşkanıysan otur adam gibi Cumhurbaşkanlığını yap.  Tarih bilmiyorsan  çağır tarihçiyi konuş. Böyle bir konuşma olamaz. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda  oturan, ülkesine ihanet  edemez, ülkesini satamaz."

YENİKAPI  RUHU BUYSA... 

Kılıçdaroğlu, böyle bir şeyi kabul edemeyeceklerini belirterek, "Böyle  bir şey mi olur? Dün diyeceksin ki 'Lozan tapu senedimizdir.' Bugün diyeceksin,  'Lozan ülkeyi satmaktır.'  Ne demek bu? Nasıl bir Cumhurbaşkanı? Nasıl bir  anlayış? Şimdi yine diyecekler, 'Yenikapı ruhundan vazgeçti Kılıçdaroğlu'. Eğer  sizin anladığınız Yenikapı ruhu buysa biz bu ruha karşıyız. Biz ülkemizi  seviyoruz, tarihimizi seviyoruz, tarihimizle gurur duyuyoruz, Cumhuriyetimizle  gurur duyuyoruz. Kendi tarihimize ihanet etmedik, etmeyeceğiz." ifadelerini  kullandı.

BAĞIRSAN SESİN DUYULUR...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Tarihte bize ne yaptılar? 1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'de Lozan'ı bize razı ettiler. Birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştılar. Her şey ortada. Şu anda Ege'yi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'da verdik" demişti. 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 15:43
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k