banner339
banner313

Geleceğin teknoloji yıldızları aranıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Deneyap  Teknoloji Atölyeleri Projesi'nin uygulamalı sınavlarındaki neticelere göre temmuz ayında öğrencilerin eğitimlerine başlamak istediklerini belirterek, "3 yıl sürecek çok farklı alanlarda geleceğin teknoloji yıldızlarını bulmak için  başlattığımız projeyi inşallah fiili olarak da hayata geçirmiş olacağız." dedi.

Geleceğin teknoloji yıldızları aranıyor
banner475

Bakan Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile  birlikte Ankara Spor Salonu'nda, Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi'nden  yararlanmak isteyen gençlerin girdiği uygulamalı sınavlara refakat ederek ortak  açıklama yaptı.

Projenin uygulama seçmeleri için öğrencileri ziyaret ettiklerini  vurgulayan Varank, göreve gelir gelmez Bakan Kasapoğlu ile birlikte vizyoner  olduğuna inandıkları bu projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Varank, Deneyap Türkiye Projesi adıyla 81 ilde 100 teknoloji atölyesi  kurmak istediklerine dikkati çekerek, "Ortaokul ve lise başlangıç seviyesinde  evlatlarımıza çok çeşitli, teknoloji, tasarım, robotik, kodlama gibi alanlarda  eğitimler vermek için yola çıktık. İlk olarak 12 ilde bu projeyi hayata  geçiriyoruz. Yazılı sınavı mart ayında gerçekleştirmiştik, bugün burada  uygulamalı seçmeler yapılıyor. Buradaki neticelere göre temmuz ayında  öğrencilerimizi eğitimlere başlatmak istiyoruz. 3 yıl sürecek çok farklı  alanlarda geleceğin teknoloji yıldızlarını bulmak için başlattığımız projeyi  inşallah fiili olarak da hayata geçirmiş olacağız." diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu'nun da bu yolda kendilerine mekanların sağlanması için  destek verdiğini ifade eden Varank, şöyle konuştu:

"Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi çok paydaşlı bir proje.  Bakanlığımız ve ilgili kurumumuz TÜBİTAK ile içerikler ve materyallerin  sağlanmasına da destek veriyoruz. Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı da  gönüllülerin sağlanması ve müfredatla ilgili bize destek veriyor. Çok paydaşlı ve  güzel bir sinerjiyle hayata geçirilmiş bir proje olduğu için oldukça verim  alacağımıza inanıyoruz. Aileler ve öğrencilerimiz oldukça heyecanlı. Buradaki  seçmelerden sonra biz geleceğin teknoloji yıldızlarını, geleceğin  teknolojileriyle donatıp, yetiştirip ülkemize faydalı olmalarını istiyoruz.  Bugünkü neticeleri biz de heyecanla bekliyoruz."

"İcat çıkarın, diyoruz"

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu da projeye katkılarından dolayı tüm  paydaşlara teşekkür ederek, "Ülkemizde geleceğin teknoloji yıldızlarını  yetiştirme adına çok önemli bir işe hep birlikte imza atıyoruz. Çocuklarımıza,  gençlerimize artık 'İcat çıkarın' diyoruz. Onların icatlar çıkarması, geleceğin  bilim insanları olmaları için tüm imkanları seferber ediyoruz." ifadelerini  kullandı.

Deneyap atölyelerinde temmuz ayında eğitime başlanacağı bilgisini  veren Kasapoğlu, "Proje çerçevesinde ülke genelinde 100 Deneyap atölyesini  harekete geçireceğiz. Bu çerçevede gençlerimiz nanoteknolojiden kodlamaya, uzay  teknolojilerine kadar pek çok alanda eğitim alarak kendilerini geliştirecek. 3  yıllık eğitim sürecini kapsayan bir zamanlama söz konusu. Gençlerimizi her açıdan  donanımlı yetiştirmek adına bu seferberliğe hep birlikte imza atıyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı 300 gençlik merkezinin  bulunduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Bunların hem sayılarını hem de niteliklerini artırma yönünde çok  önemli planlarımız, projelerimiz var. Gençlik merkezlerimizin niteliklerinin  geliştirilmesi ve buradan geleceğin bilim insanlarının yetiştirilmesi noktasında  bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği çok  anlamlı. Sadece bugünler için değil, ülkemizin yarınları için çok önemli bir  proje. Her zaman ifade ettiğimiz gibi, 'Güçlü Türkiye' yolunda Sayın  Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde tüm imkanları çocuklarımız, gençlerimiz için  seferber etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye, Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip ülkesi.  Bu çerçevede gençlik merkezlerimizin sayısını artırmaktan sporu tabana yaymaya  kadar pek çok aşamada tüm kurumlarımızla iş birliğine devam edeceğiz."

Bakanlar projeleri inceledi

Proje kapsamında öğrencilerden, kendilerine verilen karton, CD ve  plastik kapak malzemelerle en uzağa gidebilen bir tasarım araç yapması istendi.  Bakanlar Varank ve Kasapoğlu, öğrencilerin çalışmalarını inceleyerek, tasarım  araçları hakkında bilgi aldı. Bakanlar, araçların ne kadar uzağa gittiğinin  tespit edildiği jüri aşamasına da refakat etti.

Bu arada Bakan Varank, tasarım yaparken zorluk çeken ve bu nedenle  gözyaşlarına hakim olamayan bir öğrencinin masasına giderek onu teselli etti ve  destek verdi.

Yetkililerin, "araç tasarım yarışması olması nedeniyle erkek  öğrencilere yönelik beklentinin fazla olmasına karşın, kız öğrencilerin daha  fazla başarı gösterdiğine" dikkati çekmesi üzerine Bakan Varank, kız öğrencilerin  tasarım konusunda daha başarılı olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 03:26
banner218