banner158

'Demirtaş'tan binlerce kez özür diliyorum!'

PKK'daki çocuklarının bırakılması için eylem yapan ailelerin arasında yer alan Sevim Uçkay, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili sözleri nedeniyle özür diledi.

'Demirtaş'tan binlerce kez özür diliyorum!'
banner152

Diyarbakır’da çocuklarının PKK tarafından dağa çıkarıldığını belirten ailelerin sayısı 40’a yaklaşırken eyleme ikinci gün dahil olan ve “Demirtaş’ın çocuğu Amerika’da benim kardeşim niye dağda?” diye bağıran Sevim Uçkay'dan ilginç bir açıklama geldi. Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Oral'ın haberine göre Uçkay, “Demirtaş’tan binlerce kez özür diliyorum. Bana yanlış bilgi verdiler” dedi. 

Eyleme Mardin’den gelerek katılan Eşiyok ve Güneş aileleri de biri 18 diğeri 13 yaşındaki iki kuzenin 1 hafta ara ile dağa götürüldüğünü söyledi. 18. yaşındaki kızı L.G’nin 23 Nisan’da dağa götürüldüğünü belirten anne İffet Güneş, “Kızım güle oynayarak pikniğe gidiyoruz dedi ve kendisinden bir daha haber alamadık” dedi. 13 yaşındaki oğlu M.E’den 1 Mayıs’tan beri haber alamadıklarını ifade eden Bedriye Eşiyok ise “Oğlum küçüktür, barış sağlansın ve oğlumu geri istiyorum” diye konuştu.14 yaşındaki oğlu E.T’nin 50 gün önce dağa götürüldüğünü belirten Süreyya Toklar da Van’ın Muradiye ilçesinden gelerek eyleme katıldı. Oğlunun sara hastası olduğunu belirten anne Toklar, “Oğlum hasta olduğu için orada yaşayamaz” dedi. 

Siirt’te 19 Nisan’da kaybolan 16 yaşındaki Y.A’nın ağabeyi Musa Aybek ise kardeşinin fotoğrafı ile eyleme destek verdi. Mardin’in Kızıltepe ilçesinden 1 yıl önce dağa götürüldüğü iddia edilen 14 yaşındaki V.G’nin amcası Ahmet Güven, “Yeğenim gittikten sonra annesi Gazal, 6 ay sonra kalp krizi geçirip yaşamını yitirdi. Babası ise kalp rahatsızlığından dolayı sürekli tedavi görüyor.Yatalak olduğu için oturma eylemine biz katıldık” dedi. Eyleme katılan annelerden Sariye Tokay ise, “Demirtaş ile yaptığımız görüşme olumlu geçti. Umarım bu sorun çözülür ve annelerin gözyaşı diner. Oğlum 2.5 yıldır gerillada, ben ne gerillanın ne de askerin ölmesini istiyorum. Bu sorun barış içinde çözülsün ve annelerin gözyaşı dinsin istiyorum. Başbakan Erdoğan ’ın A ve B planını kabul etmiyoruz. Başbakan savaş değil, barış planı yapsın. Başbakan’ın konuşması bizi korkuttu. Çocuklarımızın başına bir şey gelmesinden endişeleniyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 12:52
banner94