banner158

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun'dan gazeteciye tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin  Altun, Dışişleri Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapılan atamayı eleştiren gazeteciye tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun'dan gazeteciye tepki
banner152

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan kararla, Dışişleri Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne Bekir Gezer'in atanmasına eleştiri içeren bir mesaj paylaşılmasına Twitter hesabından tepki gösteren  Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, şunları kaydetti:

"Bir gazeteci çok öfkelenmiş çünkü: Yüksek düzeyli, kayda değer insan  kaynaklarına haiz ve deneyimli bir kamu personeli Dışişleri Bakanlığında Yönetim  Hizmetleri Genel Müdürü olarak tayin edilmiş ve öz geçmişinin derinliklerinde bir  yerde: (Kamu personeli) dini bir liseye gitmiş. Üstelik bir partiye ya da  diğerine siyasi temayül göstermiş bile olsalar, bu onlara karşı öz geçmişlerine  önem vermeden ayrımcılık oluşturmak için temel oluşturmaz. Bu, Avrupa'da öfkenin  temelini oluşturur, deneyimli bir adayın tayin edilmesinin değil."

Altun da Twitter hesabından Aybet'in paylaşımlarını retweet yaparak şu  değerlendirmelerde bulundu:

"İki üniversite diploması olmasına, 1997'den beri kamuda çalışmasına  ve birçok üst düzey pozisyonda görev yapmış olmasına rağmen bu yaygara  koparılıyor. Gazeteci, bu kişinin AK Parti ile bağlantısı bulunması gerektiğini  düşünmesi nedeniyle söz konusu pozisyon için gerekli niteliklere sahip olmadığını  varsayıyor. Kendisi, bazı bakanlıkların belirli bir öz geçmişe sahip kamu  çalışanlarına, niteliklerine bakılmaksızın kapalı olması gerektiğini mi söylüyor?  Bunun Avrupa standartlarına göre de tam anlamıyla kabul edilemez olduğuna siz de katılmaz mısınız? Tüm gazetecilere ve yorumculara sesleniyorum: bir daha Türkiye  ile ilgili bir haber yazarken lütfen görüşlerinizin hepsini 'olağan  şüpheliler'den almayın. Bu görüşlerin -bu örnekte de olduğu gibi- açıkça ayrımcı  olmasa bile büyük ihtimalle kusurlu ve taraflı olacağını göz önünde bulundurun."

Sosyal medyada, Gezer'in öz geçmişi ve atama kararının fotoğrafının yer aldığı tepki içeren bir mesaj paylaşılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 23:29