banner339
banner274

CHP'li Ağbaba: Hükümet zoraki de olsa dediğimize geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bugün yayımlanan 671 sayılı KHK ile yürürlüğe giren denetimli serbestliğin 1 yıldan 2 yıla uzatılması ve 2/3 ceza süresinin 1/2'ye indirilmesi hakkında bir açıklama yaptı. Ağbaba, "AKP en sonunda zoraki de olsa ded

banner362
CHP'li Ağbaba: Hükümet zoraki de olsa dediğimize geldi
banner328

Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Denetimli serbestliğin iki yıla çıkarılması teklifimiz tam 3 dönemdir TBMM'de bekletiliyor ve AKP tarafından kabul görmüyordu. Denetimli serbestliği iki yıla çıkarmak için 200 bini aşkın insanın buz gibi beton üzerinde, koridorlarda, tuvalet köşelerinde nöbetleşe uyuyup nöbetleşe nefes alması mı beklendi merak ediyorum. Cezaevlerinde insanlık dışı koşullarda, en temel insan haklarından mahrum edilen kader mahkumlarına bu haber verilmek için darbe girişimi mi olması gerekiyordu?

5 yıldır Türkiye'nin dört bir yanında yüzlerce cezaevi ziyaret ettim ve denetimli serbestliğin mutlaka iki yıla çıkarılması gerektiğini dile getirdim. İnsanların 'nefes alamıyoruz' feryatlarını dinledim, değil yatacak yer havalandırmada adım atacak yer dahi kalmadığını gördüm ve bu teklifi 3 dönemdir sayısız defa gündeme getirdim. Yıllardır denetimli serbestlik ile ilgili kürsüden 35 kez konuştum, 3 defa teklifi yineledim, 20'yi aşkın soru-araştırma önergesi verdim, defalarca basın toplantısı yaptım. Darbe girişiminin ardından geçtiğimiz haftalarda bir kez daha bu teklifimizin artık bir zorunluluk haline geldiğini dile getirdim. Bunca uğraşımıza bugüne kadar olumlu yanıt vermeyen AKP en sonunda zoraki de olsa dediğimize geldi. Kader mahkumlarına ve yakınlarına hayırlı olsun."

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 19:15
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k