banner158

Asker kurşunu mu öldürdü?

Eski Edremit Mahallesi’nde oturan Saldık ailesi Gürpınar yolu üzerinde bulunan ve Hacıbekir Kışlası'nın yanı başındaki bahçede pikniğe gitti.

Asker kurşunu mu öldürdü?

Aile piknik alanında eğlenirken, sırtı kışlaya dönük olan Canan Saldık (16) isimli kız çocuğunun kafasına arkadan bir kurşun isabet etti.

Yere yığılan Saldık, Van İpekyolu Hastanesi'ne kaldırıldı. Buradan da Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevkedilen Saldık ameliyata alındı ancak kurtarılamadı.


OTOPSİ RAPORU
Saldık'ın cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından defnedildi. "Ölü Muayene ve Otopsi Tutanağı"nda Canan'ın ölümüne beynine isabet eden 3.2 cm uzunluğunda mermi çekirdeğinin neden olduğu belirtiliyor.

Tutanakta şu ifadeler yer alıyor: "Cesedin kesin ölüm sebebi sağ oksipital bölgeden kafatasına giderek beyin zarları harabiyeti ve kanamasına neden olan ateşli silah mermi çekirdeğinden kaynaklanmaktadır. Mermi çekirdeği vücutta arkadan öne soldan sağa, aşağıdan yukarıya doğru bir yol izlemiştir. Atış mesafesi uzak atış mesafesindedir. Tahmini ölüm saati 3.5 saat öncesidir."
KURŞUN ASKERE AİT İDDİASI
Olayın görgü tanıkları ve köylüler, Hacıbekir Kışlası'nın atış poligonunda askerlerin sabah ve akşam üzeri atış talimi yaptıklarını, Canan'ı öldüren kurşunun da atış talimi sırasında Hacıbekir Kışlası'ndan geldiğini iddia etti.

Köylüler Canan'a isabet eden kurşunun yanı sıra bir başka kurşunun da olay yerinin yaklaşık 500 metre uzağında bulunan Nejdet Orkin isimli bir köylünün camına isabet ettiği ve kurşunun evin içine düştüğünü belirtti. Köylüler olay yerine gelip incelemede bulunan jandarmanın, kurşunun MG-3 kurşunu olduğunu ve askeriyeye ait olduğunu kabul ettiklerini ileri sürdü.


DAHA ÖNCE DE ÇOCUKLAR ÖLMÜŞTÜ
Son zamanlarda şehir içinde bulunan askeri alanlar yüzünden bir çok çocuk yaşamını yitirdi. 2009 yılında Ceylan Önköl, 2010 yılında Van'ın Özalp İlçesi'nde bulunan Muğlalı kışlasının hemen yanında patlayan bomba nedeniyle Olcan Akyürek yaşamını yitirdi.

DHA

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2010, 15:23
banner192