banner339
banner313

AK Parti'den bedelli askerlik açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş "Bedelli askerlikten yararlanmak için geçmiş dönemdeki başvuruların bir hayli üzerine çıkacağını düşünüyorum. Ama 300 bin mi 800 bin mi 900 bin mi olur net bir rakam ifade edemem" dedi.

AK Parti'den bedelli askerlik açıklaması
banner401
banner427

Bedelli askerlik teklifinin sahibi AK  Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlikten yararlanmak için geçmiş  dönemdeki başvuruların üzerinde bir başvurunun olacağını belirterek, "Amacımız  hem TSK'nın gelecekle ilgili vizyonunu, buna bağlı olarak da personel rejimini  kalıcı şekilde düzenleyip, bir daha toplumun, bu tip beklenti oluşturacak bir  yapıyla karşı karşıya kalmasını engellemektir." dedi. 

Muş, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan Askerlik Kanunu ile  Bazı KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun hakkında AA muhabirinin sorularını  yanıtladı.

Yasanın hayırlı olmasını temenni eden Muş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan tarafından onaylandıktan ve Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra  düzenlemenin yürürlüğe gireceğini anımsattı.

Muş, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin, kanunun yürürlüğe  girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde başvurmaları gerektiğini belirtti.

  Düzenlemenin yaklaşık 1 milyon 300 bin genci ilgilendirdiğine işaret  eden Muş, talebin ne kadar olacağını takip edeceklerini vurguladı.

Muş, 2011'de yapılan düzenlemede yaklaşık 70 bin başvurunun, 2014'deki  düzenlemede 203 bin başvurunun olduğuna dikkati çekerek, her iki düzenlemede de  ücretin, bugünkünün çok üzerinde olduğunu aktardı. Muş, "Dolayısıyla biz 2014'ün  çok çok üzerine çıkacağını düşünüyoruz, böyle bir beklenti içerisindeyiz. Geçmiş  dönemdeki kıstaslara baktığımızda 203 bin gibi bir rakam geldi. Bunun hayli  üzerine çıkacağını düşünüyorum. Ama 300 bin mi 800 bin mi 900 bin mi olur net bir  rakam ifade edemem." diye konuştu.

"Kaç dönemde olacağı belirlenecek"

Konuyla ilgili usul ve esasları Milli Savunma Bakanlığının  belirleyeceğini aktaran AK Parti Grup Başkanvekili Muş, şöyle devam etti:

"Vatandaşlar başvurduktan sonra, başvuru sayısına göre kaç dönemde  bunların askerlik görevlerini ifa edecekleri belirlenecek. 4, 5, 6 dönem mi  olacağı, nerelerde, nasıl olacağı, hangi derslerin olacağına Milli Savunma  Bakanlığı karar verecek. TSK, Milli Savunma Bakanlığının bu anlamda ciddi  tecrübesi olan kurumlar, ilk kez, askerliğini yapacak kişi gelmeyecek, ilk kez  birisine askerlik yaptırmayacak. Hem temel askerlik eğitimi verilecek bunun  yanında tarih, vatandaşlık bilgileri gibi teorik bilgiler de -geçmiş dönemlerdeki  ders programında bunlar da vardı- verilecek."

"Tüm paydaşların hassasiyetlerini düşünerek..."

Muş, 21 günlük temel askerlik eğitiminin kaldırılmasına yönelik  taleplerin anımsatılması üzerine, TSK ve Milli Savunma Bakanlığının görüşlerinin,  kendileri için önemli olduğunu bildirdi.

Toplumun tüm paydaşlarının hassasiyetlerini düşünerek bu teklifi  hazırladıklarını belirten Muş, ülkenin gelecekle ilgili güvenlik konusundaki  planlamasını ve vizyonunu TSK ve Milli Savunma Bakanlığının ortaya koyduğunu  anlattı.

  Muş, şunları ifade etti:

"Eğitimin yararlı olacağı yönünde bir kanaat belirtmeleri durumunda,  biz teklifimizi hazırlarken bunu yok sayamayız. Onların görüşlerini dikkate  alarak bu teklif hazırlandı. Temel eğitimde süre 21 gün olarak belirlendi.  1987'de çıkan bedelli askerlikte süre 3 ay, 1992'de 2 ay, 1999'da 1 aydı. Kısa  dönem askerlik görevini yerine getirenler de 28 gün temel askerlik eğitimi  alırlar. 6 ay askerlik yapacak kişi için de temel askerlik eğitimi de 28 gündür.  Burada süreç, biraz daha hızlandırılarak, hızlandırılmış program uygulanmak  suretiyle temel askerlik eğitimi verilecektir."

Muş, güvenliğin ve asayişin olmadığı yerde siyasetin, ekonomik  faaliyetin ve gazeteciliğin yapılamayacağına dikkati çekti. Muş, güvenlik ve  asayişin bir ülkenin vazgeçemeyeceği temel unsurlar olduğunu bildirdi.

Muş, şunları kaydetti:

"Bizim yaşadığımız coğrafyada yaşayabilmek, ayakta kalabilmek için  ordumuzun çok güçlü olması gerekiyor. Burada hiçbir tereddüt söz konusu olamaz.  Sayın Cumhurbaşkanımızın da dün grup toplantısında ifade ettiği gibi bedelliyle  ilgili, askerlik meselesiyle ilgili kalıcı bir çözüm ortaya koyacağız ve bir daha  bedelli konusu Türkiye'nin gündemine gelmemesi için bu meseleye kalıcı çözüme  ulaştıracağız. Amacımız hem TSK'nin gelecekle ilgili vizyonunu, buna bağlı olarak  da personel rejimini kalıcı şekilde düzenleyip, bir daha da toplumun bu tip  beklenti oluşturacak bir yapıyla karşı karşıya kalmasını engellemektir."

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 13:12
banner218