banner158

2 yılda 3 bin kadın!

Zonguldak’ta 3 bin kadın maaş alabilmek için anlaşmalı boşanmış...

2 yılda 3 bin kadın!
banner152

ZONGULDAK"ta, 2008'den bu yana, anne ve babalarının maaşını alabilmek için anlaşmalı olarak boşanıp eşleriyle birlikte yaşamaya devam eden ve devleti yaklaşık 50 milyon lira zarara uğrattığı saptanan yaklaşık 3 bin kadın hakkında işlem yapıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü, SSK ya da Bağ- Kur emeklisi anne ve babalarının maaşlarını alabilmek için eşlerinden boşanıp birlikte yaşamaya devam eden kadınlara göz açtırmıyor. SGK ekipleri, son 2 yılda, "SGK Alo 170" hattına gelen ihbarların yanında, şikayet dilekçeleri ve kuruma sözlü olarak yapılan 7 bin ihbarı değerlendirdi. İhbarların araştırılması sonucu, yaklaşık 3 bin kadının, maaş alabilmek için anlaşmalı olarak boşanıp eşleriyle birlikte yaşamaya devam ettikleri saptandı. Devleti yaklaşık 50 milyon lira zarara uğrattıkları belirlenen bu kişilerle ilgili hazırlanan dosyaların SGK Genel Müdürlüğü"ne gönderildiğini belirten SGK İl Müdürü Muharrem Demirci, büyük bölümünün maaşlarının kesildiğini, diğerleriyle ilgili de işlemlerin devam ettiğini söyledi. Demirci, şimdiye kadar ödenen paranın tahsil edileceği bu kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığı"na da suç duyurusuda bulunacaklarını kaydetti.

142 bin emekli yaşayan kentte anlaşmalı boşanma olaylarının fazla olduğunu vurgulayan Muharrem Demirci, “Bu konuda şikayetler devamlı artmakta. Bunların bir an önce neticelenmesi için sürekli çalışıyoruz. Bu hususta bize bilgi verilmesi için valilik, kaymakamlık, muhtarlıklar ve emniyet güçleriyle sürekli yazışma halindeyiz. Doğru bilgi ve belgelerin verilmesi halinde tespitler daha çabuk yapılacak ve devletin uğradığı zarar da önlenecektir” dedi.
İhbarlarla ilgili tespitleri yapmakta güçlük çektiklerini vurgulayan Demirci, “Parasının kesilmesini kimse istemiyor. Bu yüzden memurlarımız bilgi toplamakta güçlük çekiyor. Zaman zaman muhtarlar, halkla karşı karşıya bırakıldıklarını beyan ederek bilgi ve belge vermekten kaçınıyor” dedi. Muharrem Demirci, ihbarların da daha çok anlaşmalı olarak boşanan çiftlerin yakın akrabaları tarafından yapıldığını kaydetti.

DHA

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2010, 11:45