Aydın'da Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Ege Tahtacı Kültür Derneği ve Cem Vakfı, Sivas Madımak Katliamı'nda vefat eden 33 aydın ve iki otel çalışanını unutmadı.

Kuşadası'nda 67 yavru deniz kaplumbağası, özgürlüğe kulaç attı Kuşadası'nda 67 yavru deniz kaplumbağası, özgürlüğe kulaç attı

Madımak Katliamı’nın yıl dönümünde söz konusu vakıf ve derneklerin temsilcileri ve üyeleri ile vatandaşlar, Efeler ilçesindeki Atatürk Kent Meydanı'nda toplandı. Bir araya gelen grup, katliamda hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Grup adına açıklama yapan Kenan Turan, Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin bir provokasyonla yakılması sonucu aralarında yazar, şair, ozan ve düşünürün de bulunduğu toplam 35 kişinin yanarak ya da dumandan boğularak, hayatlarını kaybettiğini söyledi. Katliamla henüz yüzleşemediklerini belirten Turan, "29 yıl önce 33 canımız karanlık zihniyetli, gerici, nefret dolu, barbar, şeriatçı bir güruh tarafından katledildi. Acımız halen taze, öfkemiz hala diridir. Ne yazık ki bu katliamın arkasındaki karanlığı ortaya çıkaramadık" dedi. Turan, Sivas Katliamı'nın hesabını sormak, katillerini ortaya çıkarmak ve siyasi sorumlularını yargılamak Türkiye'de özgürlük, eşitlik, barış ve kardeşlik mücadelesi verenlerin önünde bir görev ve sorumluluk olarak durduğunu dile getirdi.