• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Sisam'la ticaret başlıyor

  04.06.2008 18:42
  Kuşadası-Sisam arasında kıyı ticareti başlıyor.
  Sisamla ticaret başlıyor
  Sisam'la ticaret başlıyor Sisam'la ticaret başlıyor Sisam'la ticaret başlıyor

  Kıyı ticareti ve turizm ile sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Yunanistan'ın Sisam adasına resmi bir ziyarette bulunan Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen başkanlığındaki Türk heyeti Kuşadası'na döndü.
  Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen başkanlığını yaptığı, Kuşadası Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Dağlı, Kuşadası Emniyet Müdürü Şenol Zeybek, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Davutlar Belediye Başkanı Tuncay Uysal, Güzelçamlı Belediye Başkanı Bayram Bayaözlü, Kuşadası Gümrük Müdürü Yusuf Koç, Kuşadası Liman Başkanı Yaşar Karabacak, Kuşadası Sağlık Grup Başkanı Şükrü Güngör, Ege Ports Kuşadası Limanı Müdürü Aziz Güngör, Kuşadası Genç İşadamları Derneği eski Başkanı Ali Can Turan, Kuşadası Genç İşadamları Derneği Hukuk Müşaviri Ömer Günel, Kuşadası Ticaret Odası Genel Sekreteri Ekrem Çankırlı ile işadamları ve turizmcilerden oluşan Türk heyeti önceki gün resmi görüşmeler yapmak üzere Yunanistan'ın Sisam adasına gitmişti. Sisam Valisi Emmanouil Karlas tarafından karşılanan Türk heyeti ile Yunan heyeti iki gün devam eden görüşmelerde, Kuşadası ile Sisam arasında kıyı ticareti, turizm, kültür ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi konularını masaya yatırdı. Türkiye'nin Rodos Konsolosu İhsan Yücel ile Yunanistan'ın İzmir Konsolosu Haroula Skolarikou'nun da katıldığı görüşmelerde, ayrıca taraflar arasında ikili görüşmelerde yapıldı.
  Sisam'da yapılan görüşmelere katılan Türk heyetine başkanlık eden Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, ticaret, turizm ve kültür alanında işbirliği yapmak için görüşmeler yaptıklarını belirterek, bir çok alanda işbirliği için görüş birliğine varıldığını söyledi. Toplantılara Türkiye'nin Rodos Konsolosu İhsan Yücel ile Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Haroula Skolarikou'nun da katıldığına dikkati çeken Kaymakam Esen, “İki gün boyunca, Kuşadası ile Sisam adası arasında kıyı ticareti ve turizm ile kültürel ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi yönünde Sisam Valisi, Sisam Ticaret Odası Başkanı, adanın üç belediye başkanı ve diğer resmi yetkililerle çeşitli görüşmeler yaptık. Ortak atılması gereken adımları masaya yatırdık. Çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik” dedi.
  Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan ise Kuşadası ile Sisam arasında ilk kez böylesine üst düzey bir görüşme yapıldığını belirterek, “Amacımız, Kuşadası ile Sisam arasında ticaretimizi ve turizmi artırmak. Bunun yanında kültürel ve sosyal ilişkileri geliştirmek. İlk hedefimiz bavul ticaretinin başlaması. Bu konuda gümrük sorunları masaya yatırıldı. Ayrıca, turizm alanında Kuşadası ile Sisam adasının birlikte pazarlanması ve tanıtımı konusunda da ortak bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Bunların yanında, Kuşadası'ndan Sisam adasına gıda ürünlerinin satışının kolaylaştırılması için Sisam adasında bir gıda laboratuarının kurulması talebinde bulunduk. Bunu da değerlendireceklerini söylediler” dedi. Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan ayrıca, 1. Kuşadası-Sisam Dostluk Festivali'nin tarihinin de netleştiğini ve 4-7 Temmuz'da gerçekleşeceğini söyledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim