BDDK kararına göre, 15 milyon lira üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler, bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10’unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak. Karar sonrası dolarda düşüş yaşandı.

Doğal gaz ağı genişliyor! 7 kent daha gazla buluşacak Doğal gaz ağı genişliyor! 7 kent daha gazla buluşacak
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), TL ticari kredilere yeni şart getirdi. Karara göre, 15 milyon lira üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10’unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak. Kararın duyulmasının ardından akşam saatlerinde 17.30’lar seviyesinde olan dolar kuru yüzde 4’e yakın gerileyerek 16.49, daha sonra da 16.75 seviyelerine geldi.  

15 MİLYON TL SINIRI

BDDK’nın kararına göre, bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki, bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon liranın üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi.