• BIST 107.302
 • Altın 151,442
 • Dolar 3,6681
 • Euro 4,3165

  Sıra Yılmaz Güney'de mi?

  07.01.2009 08:17
  Nazım Hikmet'te işlem tamam...
  Sıra Yılmaz Güneyde mi?
  Sıra Yılmaz Güney'de mi? Sıra Yılmaz Güney'de mi? Sıra Yılmaz Güney'de mi?

  Nazım Hikmet'in yeniden vatandaşlığa alınma kararının ardından hükümet, şimdi de mezarı için harekete geçiyor.

  Kültür Bakanı Günay, Nazım'ın mezarının getirme konusunda Başbakan'ın kararlı olduğunu söyledi.

  Nazım Hikmet'in vatandaşlıktan çıkarılması ile ilgili 1951 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek, 58 yıl sonra yeniden vatandaşlığa kabul eden Hükümet, mezarın getirilmesi konusunda da harekete geçti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay kararlı olduklarını söyledi.

  AİLE İSTERSE GELECEK

  Türk şiirinin 'Mavi gözlü dev'i Nazım Hikmet'in 'Vasiyet' şiirinde 'Anadolu'da bir köy mezarlığına gömülmesi ve başında bir çınar ağacı olmasını' istediğini hatırlatan Bakan Ertuğrul Günay, şöyle konuştu:

  'Mezarlığın Türkiye'ye getirilmesi konusunda Başbakan da tam bir kararlılık içinde. Ama ailenin mutabakatı gerekiyor. Benim şimdiye kadarki bilgilerim ailenin bir mutabakatı olmadığı noktasında. Ama bu gelişmeden sonra oğlu böyle bir irade sergilerse gereklerini yerine getirmeye hazırız. Ama Türkiye ile Rusya arasında bir kültür köprüsü gibi bir duygusal bağ oluşturuyor. Gerçekten son yıllarda yazdığı bütün şiirler vatan özlemi ile dolu. Bunca yıl manevi olarak bile vatanına iade edilmemiş olması büyük bir duyarsızlıktır.'

  SIRADA 'ÇİRKİN KRAL' VAR

  KÜLTÜR Bakanı Ertuğrul Günay, Nazım Hikmet'e vatandaşlığın iadesi konusunda karar alan Bakanlar Kurulu'nun önüne yeni bir ismin de gelebileceği imasında bulundu. Günay, ölümünden önce vatandaşlıktan çıkartılan Yılmaz Güney'in filmlerini ilk kez bakanlığın arşivine aldıklarını hatırlatarak, 'Daha önce yoktu böyle bir şey. Öyle işler varsa hepsini düzeltiriz. Bu tür sorunların hepsini düzeltme taraftarıyız. Başbakan tabuları yıkma konusunda kesin kararlı' dedi.

  NAZIM Hikmet'in kız kardeşi Samiye Yaltırım'ın torunu Murat Germen, Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığına dönmesine imkan veren Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili olarak, ''Bu olay bizim için çok büyük bir mutluluk kaynağı değil'' dedi.

  Germen, 'Zaten başta yapılan çok gaddarcaydı. 'Hadi bakalım hayırlı olsun' diyoruz. Aileyi çok sevindiren bir durum değil bu'' değerlendirmesinde bulundu.Hikmet'e ''iade-i itibar'' verilmesi şeklindeki yorumları da doğru bulmadıklarını kaydeden Germen, ''Aile olarak (iade-i itibar) lafını kelime formülasyonu olarak doğru bulmuyoruz. Zaten bir itibarsızlık yok ki... Nazım Hikmet'in itibarı çok yüksek seviyede ve yurtdışında da Türk şairi olarak tanınıyor'' diye konuştu.

  Hikmet'in mezarının Türkiye getirilip getirilmemesi konusuna da değinen Germen, ''Mezarının Türkiye'ye getirilmesine hiç sıcak bakmıyoruz. Onun mezarına zarar verilebilir. Yattığı mezarlık o kadar güzel ki... Annem, ben ve ailenin diğer bireyleri olarak sıcak bakmıyoruz, ama yetkili ağız tabii ki Mehmet Hikmet'' şeklinde konuştu. Germen, Nazım Hikmet'in ''Vasiyet'' şiirini anımsatarak, ancak bunun çok mümkün olamayacağını söyledi.

  AB yolunda önemli bir adım

  HÜKÜMETİN Nazım Hikmet'in vatandaşlığını iade etme kararı, dünyada yankılandı. BBC, 'Türk şiirinde devrim yarattı' dediği Nazım Hikmet ile ilgili karar konusunda 'AB üyeliği için gerekli olan, görüş, dil ve köken farklılıklarının kabul edilmesi yönünde ileri bir adım' yorumunu yaptı. Nazım Hikmet'in, Marksist inançlarından dolayı yılları Türk hapishanelerinde geçtikten sonra 1950 yıllarında ülkeden kaçmasının ardından vatandaşlıktan çıkarıldığına dikkat çekilen haberde '1963 yılında Moskova'da sürgünde ölen Hikmet, 1930 yıllarında Türk şiirinde bir devrim yarattı ve eserleri, 50 dile çevrildi' diye yazdı.

  Diğer Haberler
 • iDANSla çağdaş dans vakti02 Ekim 2012 Salı 22:10
 • İstanbulda en kısa festival02 Ekim 2012 Salı 22:09
 • Turuncu Filmler Antalyada02 Ekim 2012 Salı 22:08
 • Beat’lerin Kralı Babylonda02 Ekim 2012 Salı 22:06
 • Türkiyeye utanç verici ceza02 Ekim 2012 Salı 22:05
 • Fazıl Sayın Evreni ilk kez Salzburgda02 Ekim 2012 Salı 15:02
 • Bilgin Adalı hayata veda etti01 Ekim 2012 Pazartesi 23:20
 • Uluslararası caz günü İstanbul’da gerçekleşecek30 Eylül 2012 Pazar 15:04
 • Askerler öldürdüklerini göremezlermiş30 Eylül 2012 Pazar 07:00
 • İşte Neşet Ertaşın son şiiri29 Eylül 2012 Cumartesi 16:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim