• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Aydınpost'a konuk oldu

  04.07.2012 10:03
  Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü(MSF) Baş Hukuk Müşaviri Françoise Saulnier, Aydınpost'un Ankara ofisinde konuğumuz oldu.
  Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Aydınposta konuk oldu
  Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Aydınpost'a konuk oldu Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Aydınpost'a konuk oldu Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Aydınpost'a konuk oldu

  AYDINPOST HABER SERVİSİ(ÖZEL)-Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins Sans Frontières) 1971 yılında Nijerya İç Savaşı sonrasında Bernard Kouchner'in de dahil olduğu küçük bir Fransız doktor grubunca kuruldu. Savaş yüzünden zarar görmüş bölgelerde ve gelişmekte olan ülkelerdeki endemik hastalıklara karşı projeler üreten insani yardım amaçlı sivil toplum kuruluşudur. 

  Dünyanın çoğu yerinde Fransızca ismini veya MSF kısaltmasını kullanan kuruluş, ABD'de daha çok Doctors Without Borders (Sınırları Olmayan Doktorlar) olarak anılır.

  Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Baş Hukuk Müşaviri Françoise Saulnier, NİCE Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, Uluslararası Hukuk dalında Doktor ünvanına sahip,1984-88 arasında eski Başbakanlardan Pierre Maurois'nın İnsan Hakları Danışmanlığını yaptı, hakim ve savcı olarak çalıştı, MSF Baş Hukuk Müşavirliği yanı sıra Siyaset Bilimi Araştırmaları Enstitüsünde hocalık yapıyor, İnsancıl Hukuk adlı kitabı, İngilizce, Rusça, Arapça, İspanyolca, Portekizce ve Türkçeye tercüme edildi.

   

  İşte Françoise Saulnier ile Ankara ofisimizde gerçekleştirdiğimiz çok özel röportaj:

  Medecines Sans Frontieres (MSF) ne zaman ve nerede kurulmuştur?

  MSF 1971 yılında Paris, Fransa'da kuruldu. MSF bugün 80 ülkede faaliyet gösteren uluslar arası bir harekettir. 1999 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanmıştır.

  MSF’nin temel amacı nedir?

  MSF, silahlı çatışma, salgın hastalıklar, doğal afetlerden, sağlık yardımından dışlanarak etkilenen insanlara acil yardım sağlayan uluslararası, bağımsız, insani bir tıbbi yardım kuruluşudur. MSF olarak amacımız, tıp etiği ve uluslar arası hukuka uygun olarak tıbbi yardım sağlamaktır.

  MSF’nin faaliyetleri nelerdir?

  MSF’nin faaliyet alanı oldukça geniş. Bugün 80 ülkede toplamda 10.000 sağlık personeli, lojistik ve idari personel MSF için çalışmaktadır.

  Tıbbi faaliyetler, temel sağlık yardımının yanında daha kapsamlı tıbbi yardımları da içermektedir. Örneğin, bir mülteci kampında tıbbi danışmanlık sağlamanın yanında gerektiğinde hastane kurarak hizmet veriyor, estetik ameliyatlar yapıyoruz. Temel tıbbı yardımın yanında önceliğimiz, hayat kurtaracak faaliyetler gerçekleştirmek.

  MSF’nin bütçesi ne kadardır? Bu bütçenin kaynağını ne oluşturuyor?

  Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. MSF kar amacı gütmeyen, kendi kendini yöneten, bağımsız bir kuruluştur. Siyasi etki altında kalmanın önlenmesi ve tarafsızlığın korunabilmesi için herhangi bir hükümetten bağış kabul edilmemektedir. MSF’nin bütçesinin yüzde 90’dan fazlasını bireysel bağışlar oluşturmaktadır. Bu husus, MSF’nin tek başına hareket ederek yardım sağlayabilmesi açısından önemlidir.

  Tıbbi malzemelerin temini ne şekilde sağlanıyor?

  Bu konu için kurulmuş olan bir lojistik departmanımız bulunmaktadır. Bu departman her durum için değişen; hastalık türüne göre (örneğin; kolera kiti) veya ameliyatlar için gereken malzemelerden oluşan, malzeme kitleri hazırlamakta ve gerekli yerlere ulaşmasını sağlamaktadır. Bu malzeme kitleri sayesinde MSF salgın hastalık, doğal afet gibi durumlarda 24-48 saat içerisinde yardım sağlayabilecek şekilde etkili olarak çalışabilmektedir. Hatta yardım gönderilecek bölgede hastane olarak kullanılabilecek bir bina bulunamaması durumunda hava ile şişirilerek kullanılabilecek hastanelerimiz bile var.

  Türkiye’nin MSF için önemi nedir?

  Türkiye uluslar arası diplomaside önemli bir aktör haline gelmektedir. Bu sebeple MSF Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile ilişkilerini arttırmak istemektedir. Sonuçta Türkiye, bulunduğu bölgedeki çoğu ülkeye nazaran istikrarlı bir barış ortamı içerisinde varlığını sürdürmektedir. Komşu ülkelere yardım sağlanması ve destek kapasitemizin artırılması açısından Türkiye önem arz etmektedir.

  aydinpost-twitter.png aydinpost-facebook.png

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim