banner4
banner23

BMW'nin en hızlısı: M6

BMW, yenilediği 6 Serisi'nin M versiyonunu pazara sunmaya hazırlanıyor.

BMW'nin en hızlısı: M6
banner19

560 beygir güç üreten yeni M6, markanın en hızlı seri üretim otomobili olacak. Otomobil dünyasının önde gelen markalarından BMW, en güçlü ve hızlı modelini pazara sunmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan ve en güçlü sedan BMW olan M5 ile aynı motoru paylaşan yeni M6, markanın en hızlı modeli olacak. Coupe ve Cabrio (üstü açık) karoser seçenekleriyle eylül ayı itibariyle Avrupa pazarına sunulacak araç, küçültülen turbo beslemeli motoru, etkileyici gücü ve 7 ileri otomatik şanzımanıyla birçok süper spor otomobili kıskandıracak performans verilerine imza atıyor.

4.9 metrelik uzunluğunu gizliyor

Birinci nesil 6 Serisi'nin radikal tasarımı, birçok otomobil sever tarafından beğenilmese de 'farklı' olmasıyla saygı uyandırmıştı. Yeni 6 Serisi'nde ise bu radikal tasarımdan vazgeçen Alman üretici, 5 ve 7 serilerini andıran büyük bir coupe ortaya çıkardı. Bu tasarım daha çok kabul görse de birinci neslin yanında çok daha sıradan görünüyor. BMW'nin yüksek performanslı modellerini tanımlayan M Serisi'nde ise işler değişiyor. Performans olarak olduğu kadar görsel açıdan da araçları geliştiren M departmanı, 6 Serisi'nde çok etkileyici bir iş çıkarmış. Yeni M6, bir spor otomobilin nasıl görünmesi gerektiğini gözler önüne seriyor. Akıca detaylar aracın 4.9 metrelik uzunluğunu başarıyla gizliyor. Konforlu yapısıyla bir süper spordan çok GT (Gran Turismo) özelliği taşıyan araç, güçlü motoru ve dudak uçuklatan performansı ile benzerleri arasındaki en dikkat çekici model olacak. Birinci nesil M6'da kullanılan 5 litrelik V10 motordan vazgeçen Alman üretici, yeni nesilde V8 motoru tercih etmiş.

4.4 litrelik çift turbolu motor

Yeni 4.4 litrelik benzinli motor, M TwinPower Turbo teknolojisisi ile geliştirilmiş. 7 ileri M üretimi çift debriyajlı otomatik şanzımanla kombine edilen motor, Aktif M Diferansiyel'iyle sporcu kimliğini dışa vuruyor. 560 beygir güç ve 680 nm tork üreten bu motor, aracı 0'dan 100 km/s hıza yalnızca 4.2 saniyede (Cabrio: 4.3 saniye) ulaştırıyor. Bu değer yeni M6'yı, markanın bugüne kadar seri üretimdeki en hızlı splinteri yapıyor. Her iki modelin de maksimum hızı elektronik olarak saatte 250 kilometreyle sınırlandırılsa da opsiyonel olarak sunulacak M Sürücü Paketi'yle bu sınırı 305 km/s'ye çıkarmak mümkün olacak.

100 kilometrede 9.9 litre tüketiyor

Araçta yapılan geliştirmeler motor ve diferansiyelle sınırlı değil. Yeni M6'da (Coupe versiyonda) kullanılan karbon fiber takviyeli tavan, aracın ağırlık merkezini iyici aşağıya çekiyor. Bu sayede arkadan itişli otomobilin yol tutuş becerisi oldukça yüksek.

560 beygirlik güve rağmen aracın yakıt tüketimi şaşırtıcı derecede düşük. Alman üretici, yeni M6'nın 100 kilometredeki ortalama tüketimini 9.9 litre olarak açıklıyor. Cabrio modelin tüketim değeri ise 10.3 litre. BMW, önceki nesil M6'yı göre motor gücünün yüzde 10 (507 beygir) artırırken, tüketimi de yüzde 30 düşürmeyi başarmış. Bu değer, 2 litrelik otomatik vitesli savurgan bir sporcunun tüketimine eş değer.

19 saniyede üstü açılacak

Yeni M6 Cabrio, sürüş dinamiğinden fedakarlık yapmadan üstü açık otomobil keyfi vadediyor. Araçta kullanılan yüksek kaliteli soft-top tavan, ısıtmalı bir cama sahip. Aracın üstü, saatte 40 kilometre hıza kadar 19 saniyede açılabiliyor. Tekrar kapatmak içinse aynı hız sınırı içerisinde 24 saniye beklemek gerkiyor.

HABER: GÖKHAN KARA-BUGÜN GAZETESİ 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2012, 07:46