• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Sınav'ın tek pişmanlığı

  03.01.2009 17:57
  Osman Sınav'ın hayattaki tek pişmanlığı
  Sınavın tek pişmanlığı
  Sınav'ın tek pişmanlığı Sınav'ın tek pişmanlığı Sınav'ın tek pişmanlığı

  'Deli Yürek' de Arap televizyonlarında... Usta yönetmen ve yapımcı Osman Sınav, dizi sektörüyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Türkiye'de 'Ofisiyal mafya' kavramının oluştuğunu söyleyen Sınav, “Aramızda iyi kurt da var, kötü kurt da var" dedi.

  Türkiye'deki reyting ölçme sistemini nasıl buluyorsunuz?

  Sağlıklı bulmuyorum. Bu konu hakkında çeşitli manipülasyonlar söz konusu. İlgili kurumun, ölçümlerin sahici olduğunu kamuoyuna inandırması lazım.

  Peki size göre reyting nasıl ölçülmeli?

  Türkiye'nin sosyo kültürel gerçeklerini yansıtan sahici örneklemlerle bu yapılabilir. Bunun yanında örnekleme sayısı yeterli değil. Sayıyı 5 bine çıkarmak lazım.

  PARS NARKOTERÖR HARCANDI

  Reyting kurbanı yapımınız var mı?

  Evet, oldu. Pusat ve şu an yayında olan Doludizgin Yıllar dizisi. Pusat dizisi bence bu zamana kadar örneği olmayan bir yapımdı. Türkiye'de bir ilkti. Doludizgin Yıllar da harcanmasın diye TRT'de yayınlıyoruz. Bizim işimizde herkes reyting problemi yaşayabilir. Ben de bunu Pars Narkoterör dizisinde yaşadım.

  Eski edebi eserlerin dizilere uyarlanmasını nasıl buluyorsunuz?

  İyi ve gerekli olan bir şey. Fakat ortaya konulan eserler biraz içi boşaltılarak sunuluyor. İçinin boşaltılmasından kastım, eserdeki ana fikir o dizide yeteri kadar yansıtılmıyor. Böyle olunca da edebi eser olmaktan çıkıyor. Mesela Aşk-ı Memnu Osmanlı'nın kültürel ve ahlaki çöküşünü anlatır. Bihter'in, şehvete düşmüş yaşlı Osmanlı Paşası'nın koynuna girmesi gibi. Bu sembolik bir şeydir. Çok şey değiştirilebilir ama bu başka bir şey.

  "BAŞARIYI YAKALADIM"

  Kendinizi başarılı bir yapımcı olarak görüyor musunuz?

  Yaptığınız her iş tutacak diye bir şey yok. Yapılan 5 işten 3'ü tutarsa siz başarılı bir yapımcısınız. Ben bugüne kadar eserlerimin 10'da 9'unda başarıyı yakaladım.

  Şunu keşke yapmasaydım dediğiniz bir şey oldu mu?

  Önceliği projeye ve konsepte veririm. Para sonraki plandadır, biz sanat yapıyoruz. Hayatımda sigara içmekten başka hiçbir şeyden pişman olmadım.

  Yeni yapım çalışmalarınız var mı?

  Yabancı bir yapım şirketiyle bir anlaşmamız söz konusu. Bir sene içinde projeyi uygulamaya koymayı düşünüyoruz. Terör ve onun etrafında gelişen, Amerika'nın Orta Doğu'daki oluşumuyla ilgili bir hikaye. Senaryo tamamıyla Amerika aleyhine işlemiyor.

  İlerici ve adaletliyim

  Kendinize yakın hissettiğiniz bir ideoloji var mı?

  Hiçbir şeye sağcı veya solcu şeklinde yaklaşmıyorum. İlerici ve adaletli bir insanım. Vatansever bir insanım ve Türklüğü'yle övünenlerdenim. Burada yaşadığım için mutluyum.

  Asıl mafya bakan devirir yasa yaptırır!

  Kurtlar Vadisi dizisini izleyiciyle ilk siz buluşturdunuz. Farklı bir mafya kavramı var. Gerçek mafya kimdir?

  1994 yılı sonrası Türkiye'de 'Ofisiyal mafya' kavramı gelişti. Türkiye'de iyi kurt da var, kötü kurt da var! Bunun içinde çalıp çırpan, ortalığı dağıtan, bu vadiden geçen, Türkiye'nin kayıt dışı ekonomisini kontrol eden bir mekanizma var. Mafya, halkın bildiği, sinemada işlenen ve mafya denen şey kara gözlüklü, kara giysili 4-5 adamın elinde silahlarla ateş etmesi gibi bir şeydir. Bu mafyanın tetikçisidir. Asıl mafya, yasa yapan, yaptıran, değiştirten, bakan düşürebilen, kravatlı, gündem değiştiren bir güçten bahsediyoruz. Bu anlamda Kurtlar Vadisi Türkiye'nin gerçeğini yansıtan ilk mafya dizisi oldu. Deli Yürek de aynı şekilde derin devleti yansıtan ilk dizilerden biri.

  Ekmek Teknesi dizisini her kesim sevdi

  Sizi en tatmin eden yapımınız hangisi?

  Ekmek Teknesi. Benim beğenimin yanında izleyicilerin de çok beğendiği bir eserdir. İmamından, under grand yaşayan gençlere kadar çok geniş bir izleyici yelpazesi var bu dizinin. Şu anda yayın hakları bize dönmeye başladı. Bana ait olan 73. bölümden sonrasını önümüzdeki aylarda ulusal bir kanalda tekrar yayınlatmayı düşünüyoruz.

  Dizi veya film ihraç ediyor musunuz?

  Arap ülkelerinde şu anda 'Acı Hayat' yayımlanıyor. 'Kurtlar Vadisi'nin de sinegraf tarafından çekilen bölümleri yakında yayımlanmaya başlayacak. 'Deli Yürek' de aynı şekilde başlayacak.


  Bugün

  Diğer Haberler
 • iDANSla çağdaş dans vakti02 Ekim 2012 Salı 22:10
 • İstanbulda en kısa festival02 Ekim 2012 Salı 22:09
 • Turuncu Filmler Antalyada02 Ekim 2012 Salı 22:08
 • Beat’lerin Kralı Babylonda02 Ekim 2012 Salı 22:06
 • Türkiyeye utanç verici ceza02 Ekim 2012 Salı 22:05
 • Fazıl Sayın Evreni ilk kez Salzburgda02 Ekim 2012 Salı 15:02
 • Bilgin Adalı hayata veda etti01 Ekim 2012 Pazartesi 23:20
 • Uluslararası caz günü İstanbul’da gerçekleşecek30 Eylül 2012 Pazar 15:04
 • Askerler öldürdüklerini göremezlermiş30 Eylül 2012 Pazar 07:00
 • İşte Neşet Ertaşın son şiiri29 Eylül 2012 Cumartesi 16:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim