• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Silahı bırakın af başlasın

  28.05.2009 07:35
  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Kürt açılımı kapsamında Güneydoğu’ya düzenlediği gezisinin ilk gününde PKK’ya tarihi bir mesaj yolladı, "Siyaseti silahla yapmayacağım, silahı tamamen elimden bırakacağım dendiği anda af projesi başlar" dedi.
  Silahı bırakın af başlasın
  Silahı bırakın af başlasın Silahı bırakın af başlasın Silahı bırakın af başlasın

  Baykal, dün Adıyaman"a gidişi sırasında Hürriyet"in sorularını yanıtlayarak, şunları söyledi:

  "Terörsüz" isteyin

  "Siyaseti silahla yapmayacağım, silahı tamamen elimden bırakacağım dendiği anda af projesi başlar. "Bazı taleplerimi, hukuk ve demokrasi içinde dile getireceğim, savunacağım. Taleplerimi terör yaptırımıyla takip etmeyeceğim" densin. PKK"nın dağdan ineceği, bir daha silaha başvurmayacağı netlik kazansın, bu durum ortaya çıksın af olur. Silahtan vazgeçip, dağdan inenlerin ortaya koyacakları güvencelerin gereği olarak bu kararı alanların toplumla kucaklaşmaları ve ağır bir mahkûmiyete uğramamaları için gerekli adımlar atılır. Ancak dağdan inilince, ihtilaflar ortadan kalkar mı? O demokrasinin bileceği iştir. Herşey demokratik süreç içinde işler.

  DTP onaylamasın

  Biz DTP"yi neden eleştiriyoruz? "Terör yapanları onaylama, terörü önerme, terörü bir yönetme olarak önümüze koyma." Daha bunları göremedik. Masanın üzerinde silah olmamalı, masada kalem kağıt, fikir olmalı. Hem sizde silah olmayacak, hem de sizin arkanızda olanlarda. İşin özü silah ve silahın gölgesi ortadan kaldırılmalı. "Normal bir parti gibi talebimi siyasi sürecin içine koyarım", "Ama bugüne kadar silaha başvurduğum için beni köşeye sıkıştırma", "Silah ve terörü tamamen dışlıyorum" diyorsan tamam! Oysa bu niyette değiller. Bunu göremiyoruz.

  Kaynaştırma çözümü

  Bizim temel anlayışımız çözüm diye ortaya atılan, ancak etnik temelde ayrıştırmayı öngören projeden farklı. Kaynaştırmayı bir çözüm önerisi olarak ortaya koyuyoruz. Tüm hak ve özgürlükleri öngören ama herkesin, her etnik kökenin, bütün bir milletin parçası olmasını amaçlayan bir proje sunuyoruz.

  Seçimin iptal edildiği beldede

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün Adıyaman"a geldi. Buradan uzun bir araç konvoyu ile Besni İlçesi"ne bağlı Çakırhöyük Beldesi"ne giden Baykal"ın konvoyunun önü Aşağısögütlü Köyü"nde köylüler tarafından kesildi. Köy muhtarı İsmet Vural, birçok sıkıntılarının olduğunu belirterek, Baykal"dan yardım istedi. Baykal daha sonra 29 Mart"ta CHP"nin kazandığı ancak YSK tarafından seçimin iptal edildiği Çakırhöyük Beldesi"ne geçti. Burada kesilmek istenen kurbanları Baykal engelledi.

  Mayın kanununu uygulatmayın

  BAYKAL, Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesini öngören tasarıyı eleştirirken, bölgedeki vatandaşlara, "Bu iktidarın yakasına yapışın. Bu işe engel olun. Çıkartılsa bile bu kanunun uygulanmasına izin vermeyin" çağrısı yaptı. Baykal, mayınlı bölgelerin bulunduğu Şanlıurfa ve öncesinde Adıyaman"ın Besni ilçesinde yaptığı konuşmada, Suriye sınırındaki 216 bin dönümlük arazide 600 binin üzerinde mayının temizleneceğini hatırlattı. Baykal şunları söyledi: "Şimdi 510 kilometre boyunca mayın döşenmiş olan bu alandan mayınların kaldırılması işini bir yabancı ülkenin şirketine veriyorlar. Şirket, 44 yıllığına mayınları temizledikten sonra bu araziyi de kullanacak. Üstelik de bu iş için İsrail"i ve İsrailli firmayı seçiyorlar. Hükümetin yakasına yapışın, mayınlı arazilerin temizlenmesine dair kanununun meclisten çıkmasına izin vermeyin. Buna izin vermeyeceğiz."

  Baykal tekneyle Fırat"ta kısa bir gezi yaptıktan sonra, Saklıcennet olarak bilinen bölgeye geçti.

  Talabani"den davet

  CHP Lideri Deniz Baykal, Güneydoğu gezisinin ilk gününde Irak Devlet Başkanı Celal Talabani"den sürpriz Irak daveti geldi. Talabani"nin davetini, Kürdistan Demokrat Partisi Türkiye Temsilcisi Behruz Galali, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen"i dün ziyaret ederek iletti.
  Hürriyet

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim