1 Eylül'den itibaren New York'ta tabanca taşımak isteyen vatandaşların, izin başvurularının bir parçası olarak sosyal medya hesaplarını göndermeleri gerekecek.

Spotify, podcast'leri ile ilgili önemli bir adım attı! Spotify, podcast'leri ile ilgili önemli bir adım attı!
Başvuru sahiplerinin en az dört referansla birlikte önceki üç yıla ait etkin ve etkin olmayan hesapların ayrıntılarını ilgili makama sunmaları istenecek.

Associated Press'e göre hesaplar, başvuranın "karakterini ve davranışını" gözden geçirmek için kullanılacak. İzin isteyenlerin, “bir silahın emanet edilmesi ve onu yalnızca kendisini ve başkalarını tehlikeye atmayacak şekilde kullanmak için gerekli olan temel karakter, mizaç ve yargıya” sahip olduklarını göstermeleri gerekecek. Yerel şerif personeli, hakimler ve ülke memurları, uyarı işaretleri için sosyal medya hesaplarına bakmakla görevlendirilecek.

Tedbir, Vali Kathy Hochul'un geçen hafta imzaladığı yasaya dahil edildi. Yasa, Yüksek Mahkeme'nin çoğu insanın kendi güvenliği için tabanca taşıma hakkına sahip olduğunu belirleyen kararının ardından bazı silah kısıtlamalarını yürürlüğe koymak için kabul edildi.

Hochul, silahlı saldırganların genellikle çevrimiçi olarak başkalarına zarar verme planlarının ayrıntılarını veya ipuçlarını paylaştığını kabul etti. Mayıs ayında Teksas, Uvalde'de 19 çocuğu ve iki öğretmeni öldürmekle suçlanan kişinin, sosyal medya uygulamalarında kızları ve genç kadınları taciz ettiği ve onlara zarar vermekle tehdit ettiği bildirildi. Diğer kitlesel saldırı şüphelileri, saldırılar gerçekleşmeden önce çevrimiçi manifestolar yayınladılar.

Eleştirmenler, mevzuatın sosyal medya hükmüne itiraz ettiler. Devletin mahremiyet ve ifade özgürlüğü konusundaki endişeleri nasıl ele alacağı ve başvuranların sosyal medya gönderilerinin amacını nasıl değerlendireceği belirsiz.

New York Şerifler Birliği'nin genel müdürü Peter Kehoe, yasanın hakları ihlal ettiğini savundu ve yerel yetkililerin başvuranın sosyal medya hesaplarını gerçekten incelemeyebileceğini öne sürdü. AP'ye konuşan Kehoe, "Bunu yapacağımızı sanmıyorum" dedi. "Bence mahremiyetin anayasal bir ihlali olur."