• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Sigortalılar Van’ı terk etti, hasar ödeyeceğimiz kişileri bulamıyoruz

  19.12.2011 10:38
  DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, son dönemde Van’da hasar ödemelerinde yavaşlama olduğunu belirterek, “Sigortalıların büyük bir kısmı Van’ı terk etti. Hasar tespitini bitirdik ama ödemeleri yapacak kişileri bulamıyoruz” dedi.
  Sigortalılar Van’ı terk etti, hasar ödeyeceğimiz kişileri bulamıyoruz
  Sigortalılar Van’ı terk etti, hasar ödeyeceğimiz kişileri bulamıyoruz Sigortalılar Van’ı terk etti, hasar ödeyeceğimiz kişileri bulamıyoruz Sigortalılar Van’ı terk etti, hasar ödeyeceğimiz kişileri bulamıyoruz

   

   

  DOĞAL Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Van depremi sonrasında hasar ödemelerinde sorunlar yaşadıklarını belirterek, “Sigortalıların büyük bir kısmı Van’ı terk etti. Hasar tespitlerini yapmış olmamıza rağmen ödemeleri yapacak kişileri bulamıyoruz” dedi.
  Selamet Yazıcı, DASK’a 5 bin 800 konuttan hasar ihbarı geldiğini belirterek, bunun yüzde 90’ının Van’dan, geri kalanın ise çevre illerden olduğunu kaydetti. Bugüne kadar da bin 54 kişiye 10 milyon TL hasar ödediklerini ifade eden Yazıcı, “Bu hafta ve ondan sonraki hafta hasarların çoğunu ödeyeceğiz. Ama 5 bin 800 ihbarın hepsinin hasar alabileceğini zannetmiyorum. Bizim tahminimiz 4 binin biraz üzerinde konut sahibi hasar alabilecek. Bu da 50 ile 80 milyon TL arasında bir rakam ediyor” şeklinde konuştu. Selamet Yazıcı, hasar ödemelerinde yavaşlama olduğunu vurgulayarak, bunun nedenlerini şöyle anlattı: “İkinci deprem hesaplarımızı değiştirdi ve çalışmaları biraz yavaşlattı. Bunun yanında sigortalıların büyük kısmı Van’ı terk etti. Hasar tespitlerini yapmış olmamıza rağmen ödemeleri yapacak kişileri bulamadık. Son dönemde bu durum biraz normale dönme başladı. Bir de sigortalılar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordine ettiği hak sahibi incelemesini bekliyorlar. Kişilerde şöyle bir yanlış algılama var: DASK’tan alınan tazminatın AFAD’ın hak sahipliği incelemesini etkileyeceğini sanıyorlar. Oysa AFAD’ın incelemesi ayrı bizim yaptığımız inceleme ayrı.” 

  Afet konutu için bir yıl beklenecek

  Selamet Yazıcı, “Devlet zaten afet konutu yapıyor, zorunlu deprem sigortasına gerek var mı?” sorusu üzerine, devletin afet konutu olarak sağladığı olanakla, DASK’ın verdiği sigorta teminatının aynı olmadığını savundu. DASK’ın hafif hasar da olsa, ağır hasar da olsa tazminatı hemen ödediğine dikkat çeken Yazıcı, “Afet konutundan yararlanabilmeniz için hak sahibi olmanız, depremde de binanızın yıkılmış veya ağır hasarlı olması gerekiyor. Sonra da bir yıl kadar beklemek zorundasınız ki, konutlar yapılsın. Bu sürede ne yapacaksınız? DASK’tan aldığınız tazminatla yaşayacaksınız” dedi.

  Selamet Yazıcı, afet konutlarının 20 yıllık kredi ile verildiğini de hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enflasyonun ve faizin yüksek olduğu dönemlerde kredinin ödemeleri küçük rakamlardı. Bugün için 60-70 bin TL’lere karşılık gelen ödemeler var. DASK’ta ise geri ödeme diye bir şey sözkonusu değil. O nedenle devletin sunduğu afet konutu imkanından yararlanılsın ama deprem sigortası da yaptırılsın. Ayrıca afet konutunda bir tane hak sahipliği var. 10 tane daireniz olsa da bir tane afet konutu alabilirsiniz.”

  Sigortadan para alan devlet imkanlarından yararlanacak

  DASK Başkanı Selamet Yazıcı, depremde sigortadan hasar alanların devletin sunduğu imkanlardan yararlanamayacağı yönünde çıkan söylentilere değinerek, şunları söyledi: “Eskiden sigortadan alınan teminat, devletin verdiği yardımlardan indiriliyordu. 2003 yılında yapılan düzenleme ile bu uygulama değiştirildi. Yani, sigortadan parasını alan devletin sunduğu diğer olanaklardan da yararlanabilecek. Yeni düzenleme ile sigortalı vatandaş, konut da dahil devletin her türlü yardımından faydalanabilecek. Van’daki sigortalıların, tazminatlarını almamazlık yapmamaları gerekiyor.”

  DASK, bir seferde 5.5 milyar dolar hasar öder

  SELAMET Yazıcı, DASK’ın büyük bir depremde oluşan hasarı ödeyemeyeceği yönündeki eleştirilere de cevap verdi ve şunları söyledi: “DASK’ın ödeme kapasitesi devlet bütçesinden bağımsızdır; kendi özkaynakları ve yurtdışından sağladığı reasürans desteğinden oluşuyor. Beklediğimiz en büyük hasar, olası Marmara depremi olarak gözüküyor. Bu depremin de en fazla İstanbul’da etki yapacağı düşünülüyor. Şu anda DASK’ın, tek bir depremde 5,5 milyar dolara kadar hasar ödeme kapasitesi mevcut. Sigortalılık oranı artarsa hasar ödeme kapasitesi de o oranda artıyor. Yani, büyük bir deprem oldu ve biz de ödemesini yaptık. Aynı yıl içinde bir büyük deprem daha olursa kapasitemizin yüzde 80’i yeniden çalışıyor. Gerçi bir yıl içinde iki büyük depremin olma ihtimali çok düşük ama olursa da korumamız var.”

  Anadolu Sigorta’dan laboratuvar hizmeti

  ANADOLU Sigorta, bireysel sağlık sigortalılarının, sağlık hizmetine erişimlerini daha da kolaylaştırarak, memnuniyeti artırmak amacıyla Medilab ile işbirliği yaparak, ücretsiz laboratuar ve görüntüleme hizmeti başlattı. Uygulama kapsamında, laboratuar ve görüntüleme hizmetine gereksinim duyan sigortalılar, talep etmeleri halinde evlerinden özel araçla alınarak, Medilab’ın anlaşmalı olduğu merkezlerden kendilerine en yakın olanına, ücretsiz götürülüyorlar. Sigortalılar, tahlil ve görüntüleme işlemleri tamamlandıktan özel araçla tekrar alındıkları yere bırakılıyorlar. Uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çeken Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Ayakta Tanı” teminatı veya “İleri Tanı Yöntemleri” teminatı olan tüm bireysel sağlık sigortalılarının, katılım payı ödemeden, bu hizmetten yararlanacağını söyledi. 

  Devlet, sigorta şirketlerini doğru kullanmalı

  AXA Holding CEO’su Cemal Ererdi, devletin sigorta şirketlerini doğru kullanması gerektiğini söyledi. Ererdi, sigortalanma oranı düşük olduğu için Van depreminde devletin kasasından 10-15 milyar lira çıkacağını belirterek, “Yani, bütçe açık verecek ve belki bu açık yurt dışından borçlanma yoluyla karşılanacak. Madem ki 3-5 yılda bir büyük depremlerle karşılaşıyoruz, o zaman devlet küçük bir katkıyla sigortalanma oranını yükseltebilir ve böylece devletin kasasından para çıkmadan sigorta yoluyla bütün hasar karşılanabilir” dedi. Cemal Ererdi, beklenen İstanbul depreminin neden olacağı büyük maddi kaybın Türkiye ekonomisini en az 10 yıl geriye götüreceğinin sürekli vurgulandığına da değindi.

  TSRŞB’ye uluslararası ödül

  DÜNYA çapında 48 ülkede üyesi bulunan TAAN Transworld Reklam Ajansları Ağı’nın düzenlediği geleneksel Titan Ödülleri kapsamında Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin (TSRŞB) sigorta konusundaki bilinçlendirme kampanyası başarı belgesi ile ödüllendirildi. TSRŞB, geçen yıl Türk halkı tarafından çok sevilen Bugs Bunny, Tweety, Road Runner, Coyote, Foghorn Leghorn ile “Sadece çizgi film kahramanlarının sigortaya ihtiyacı yoktur” demişti. 

  SİGORTA DANIŞMA KÖŞESİ
  Sorularınız için: sigorta@hurriyet.com.tr


  SORU: Eşim ve ben 9 yıldır sağlık sigortalısıyız. Eşim geçen yıl safra kesesi ameliyatı oldu ve ne oldu ise yıllık ödememiz 1.746 liradan, 5. 811 liraya çıkarıldı. Beni de kalp ve damar hastalıklarından muaf tutuyorlar. Oysa rahatsızlığım olmadığına dair belgelerim var. Bu durum yasal mıdır? Yalçın Şenoldu
  CEVAP: Son dönemde bazı sigorta şirketleri bu tür uygulamalara başladı. Poliçenizde yıllık prim artışlarının yazılı olup olmadığın kontrol edin. Eğer yazılıysa ve bu oran yapılan artışla örtüşmüyorsa Hazine Müsteşarlığı’na şikayette bulunabilirsiniz.
  hürriyet
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim