• BIST 107.493
 • Altın 151,727
 • Dolar 3,6600
 • Euro 4,3049

  Sigara'ya 'ev' hapsi geliyor

  08.11.2007 08:36
  Sigara yasağının uygulanacağı alanları genişleten yasa teklifi, bugün Adalet Komisyonu'nda görüşülecek.
  Sigaraya ev hapsi geliyor
  Sigara'ya 'ev' hapsi geliyor Sigara'ya 'ev' hapsi geliyor Sigara'ya 'ev' hapsi geliyor

  Teklif yasalaşırsa, alışveriş merkezi, düğün ve konferans salonları ile kafelerde sigara içilemeyecek. İçenlere 50 YTL ceza kesilecek


  TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı AKP'li Cevdet Erdöl'ün, sigara yasağının uygulanacağı alanları genişleten yasa teklifi, bugün Adalet Komisyonu'nda görüşülecek. Geçen dönem yasalaşamayan teklifle ilk kez açık alanlarda sigara içme yasağı getiriliyor. Teklifinin aynen yasalaşması halinde, sistem şu esasları içerecek:


  Okeyde yasak
  Fuar, alışveriş merkezi, düğün salonu, kongre, toplantı ve konferans salonları, kafeler, internet kafeler, kahvehaneler, elektronik oyun merkezleri, atari salonları, bilardo salonları, bowling salonları ve bu gibi yerlerin bağlantılı kullanım alanlarıyla, resmi ve özel kurumların ve işyerlerinin her türlü alanlarında her ne surette olursa olsun, tütün ve tütün ürünleri içilemeyecek. Eğlence ve alışveriş alanlarının tüm alanları sigaraya kapatılırken, kahvehaneler de yasak kapsamında olacak.
  Daha önce kamu hizmeti yapan kurum ve kuruluşların 5'ten fazla kişinin çalıştığı mekanları yasak kapsamındayken, bu kez özel kurumlar da sayı sınırı olmaksızın yasak kapsamına alındı.
  Sağlık, eğitim-öğretim veya kültür hizmeti veren yerler ile kapalı spor salonlarında sigara içilmesi yasak olacak.
  Sadece toplu taşım araçlarında değil, tüm kamu hizmeti gören araçlar, taksiler ve bunların bekleme salonları da yasak kapsamında olacak.


  Açık alan yasağı
  İbadethanelerin, ilköğretim veya ortaöğretim kurumlarının, sağlık kurum ve kuruluşlarının, çocuklara yönelik sosyal hizmet kurumlarının ve eğlence yerlerinin kapalı ve açık tüm alanlarında tütün ve tütün mamulleri içilemeyecek. Aspendos ya da Harbiye Açık Hava Tiyatrosu gibi alanlardaki etkinlikler de sigara yasağı kapsamında olacak.
  Lokanta, kafeterya, otel ve benzeri konaklama mekanlarında ayrı bölümler düzenlenecek.
  Bu mekânlarda sigara içenlere 50 YTL ceza kesilecek.
  Üretim, tanıtım, promosyon ve satış yasaklarına uymayan şirketlere her aykırı hareket için 250 bin YTL ceza kesilecek.
  Sigara adı geçen yayınlara izin verilmeyecek. Formula 1 gibi etkinliklerde reklamlar yeniden tartışma konusu olacak.
  Sigara rol gereği de olsa tümüyle yasak olacak.
  İzmarit, paket, ağızlık, kâğıt gibi benzeri atıkların çevreye atılması yasak olacak. Uymayana 50 YTL ceza kesilecek. 18 yaşından küçüklere sigara satılmayacak. Üniformalılar, kamuoyu önünde, halka açık yerlerde sigara içemeyecek.

  Milliyet

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim