Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde sıfır araç satın alan şirketlerin 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aracı satamayacağına yönelik bir düzenleme yapacaklarını duyurdu.

Kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı Kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı
Bu uygulamayla sıfır araçların ikinci el olarak yüksek fiyatlardan satışının önüne geçmeyi hedeflediklerini kaydeden Bakan Muş, “Sıfır araçla diğer şirketlere ya da galerilere gidiliyor. Çünkü bayilerde satış rakamları belli. Dolayısıyla bu ikinci bir siteye düşünce şöyle bir ilan görüyorsunuz, ikinci el sıfır araç. İkinci elden sıfır olmaz. Dolayısıyla bu araç alınıyor, üzerine daha büyük bir rakam konularak satılıyor. Birbirini tetikleyen bir yükseliş söz konusu oluyor” dedi.

‘İHTİYACI OLAN ALSIN’

“Biz şunu yapacağız, galeri ve ‘rent a car’lara ilk tescilden sonra 6 ay geçmeden ve 6 bin kilometreyi geçmeden bunun satışına kısıtlama getireceğiz” bilgisini veren Bakan Muş, “Dolayısıyla gerçek anlamda ihtiyacı olanlar gidip alsın. Eğer bunu alıyorsanız sıfır kilometre değil ikinci el olacaktır. Fiyatların üzerinde bir baskı oluşturmasının önüne geçileceğini düşünüyoruz. İşin ana noktası bu. Normal mekanizma böyle işliyor. Buna da ‘ortak fiyat belirleme’ veya ‘manipüle etti’ gibi konular varsa o da zaten Rekabet Kurulu’nun görev alanı. Rekabet Kurulu zaten kendi alanıyla ilgili bir soruşturma açtı, bunu inceliyor. Varsa bir yanlışlık gereğini yapar. Yoksa dosyasını kapatır” ifadelerini kullandı.