• BIST 107.617
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6668
 • Euro 4,3300

  Şiddet uygulayan erkeğe zorunlu tayin

  23.09.2011 15:41
  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin’in kadın sivil toplum kuruluşları ile yaptığı 6 saatlik toplantının ayrıntıları ortaya çıktı. Şiddet uygulayan erkeğe "zorunlu tayin" uygulanmasından, ilkokullara şiddet karşıtı ders konulması gibi çok sayıda öneri
  Şiddet uygulayan erkeğe zorunlu tayin
  Şiddet uygulayan erkeğe zorunlu tayin Şiddet uygulayan erkeğe zorunlu tayin Şiddet uygulayan erkeğe zorunlu tayin

   

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı’na yönelik kadın sivil toplum kuruluşları ile yaptığı 6 saatlik toplantının ayrıntıları ortaya çıktı.
   
  Toplantıya katılan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ve Neşe Hacısalihoğlu’nun hazırladığı rapora göre öneriler şöyle oldu:
   
  BAKANLIĞIN ADINA "KADIN" İBARESİ EKLENMELİ
  Kanun Hükmünde Kararname’nin süresi dolmadan bu kanun Bakanlar Kurulu kararıyla çıkartılabilir. Yasa adı kadın, çocuk ve aile bireylerine karşı şiddet olarak değiştirilmeli. Namus kavramı yasalardan çıkarılmalı. Yasada uluslararası sözleşme dayanakları daha güçlü olarak vurgulanmalı, dili daha net ve somut olmalı. Temel ilkelerde, cinsel kimlik, sağlık durumu, medeni hal, yaş, göçmenlik, mülteci durumu olmamalı, hiçbir kadın koruma mekanizmaları dışında kalmamalı.
   
  ŞİDDETE UĞRAYAN KADIN İÇİN KORUMA SÜRESİ EN AZ 6 AY OLMALI
  Şiddete uğrayan kadınlar için koruma süresi 6-8 ay olmalı. Her özel durumda ayrı koruma kararı verilecek şekilde bir süreç işlemeli. İstendiğinde tekrar verilmeli. Koruma kararının tebliği zorunluluk olmaktan çıkarılmalı. Fail her şiddetten sonra koruma kararı alınacağını bilmeli. Koruma kararının kaldırılmasında savcılık taraf olmamalı. Koruma kararını erteleme ve başka bir cezaya (para cezası) dönüştürülmesi cezai yaptırımın etkinliğini azaltıyor, engellenmeli. Tutuklama hakimin taktir yetkisine bırakılmamalı. Adli tatilde özel bir düzenleme yapılmalı ceza gecikmeleri önlenmeli. Aile üyesi olmayan ancak sürekli takip ve taciz edilen kadınlar da yasa kapsamına girmeli. Şiddeti bildiren 3. şahıslar da korunmalı, gizliliğin ihlali için de ceza-i müeyyide uygulanmalı. Şiddet mağduru kadına 24 saat avukat görevlendirilmeli.
   
  'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ' ACİLEN TBMM’DE ONAYLANMALI
  "İstanbul sözleşmesi" olarak anılan Avrupa Konseyi’nin Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Sözleşmesi acilen TBMM’de onaylanmalı. Çıkartılacak bu yasa maddeleri ile sözleşme hükümleri entegre edilmeli. Türkiye’nin 1985 yılında imzaladığı “şiddet suçu mağdurlarına tazminat ödenmesi” sözleşmesi TBMM tarafından onaylanmalı.
   
  KARAKOLLARDA KADIN BÜROLARI AÇILMALI, ARABULUCULUK YAPILMAMALI
  Yasanın teşkilat bölümüne, kollukta da özel bir birim kurulması konulmalı. Karakollarda kadın büroları açılmalı. Failin alınan tedbirlere uymaması halinde kolluk kuvvetleri tarafından ‘uzaklaştırılabilir’ ibaresi ‘uzaklaştırsın’ şeklinde değiştirilsin. Yasadaki arabuluculuk mekanizması tamamen kaldırılmalı, sözleşme hükümlerine dayanarak “arabuluculuk yoluna gidilmez” ibaresi konulmalı. Mahkeme kararını ihlalden de ceza verilmeli.
   
  DAYAK ATAN ERKEĞE ZORUNLU TEDAVİ UYGULANMALI
  Şiddeti uygulayanın sağlık kontrolü ve tedavi süreci zorunlu olmalı. Şiddet uygulayan baba çocuğu ile görüştürülmesine izin verilmesin. Sığınma evine gitmeyen ama şiddet görenler de aynı gizlilik hakkından yararlansın.
   
  ERKEKLER İÇİN DE SIĞINMAEVİ KURULMALI
  18-25 yaşındaki ailesinden şiddet gören erkekler için barınma yeri sağlansın.
   
  Yasal yükümlülüğü olduğu halde sığınmaevi hizmeti vermeyen belediyelere ceza-i müeyyide uygulansın. Kamu misafirhaneleri de gerektiğinde geçici sığınma mekanları olarak kullanılsın. Tedbir kararı şiddet uygulayanın yanı sıra yardım edene de uygulansın. İtiraz üzerine koruma karar kaldırılırken, kararı isteyen kadının dinlenmesi zorunlu olmalı.
   
  Koordinasyon kuruluna Milli Eğitim Bakanlığı da eklenmeli. Uygulamanın takibindeki komisyonda STK, baro, üniversitelerin temsilcileri de yer almalı.
   
  Bütçelemede Maliye Bakanlığına yetki verilmeli. Kadına yönelik şiddet davalarında bu alanda çalışan STK’ların müdahil olmasına izin verilmeli. Çözüm denetimli serbestlik bürolarına bırakılmalı.
   
  İLOKULLARA ŞİDDET KARŞITI DERS KONULMALI
  Çözüm için özellikle SHÇEK ve MEB toplumsal eşitsizliği önleyici çalışmalara öncelik vermeli. İlkokuldan itibaren eğitim müfredatında yer almalı. Yeterli ve donanımlı kadrolara sahip olmayan Denetimli Serbestlik şubeleri yerine SHÇEK kurumlarının bu alanda deneyimli uzman kadroları rehabilite edilerek kullanılmalı.
   
  ŞİDDET UYGULAYANA ZORUNLU TAYİN
  Çalışan kadınların şiddet durumunda isteğe bağlı olarak tayinine ya da zorunlu olarak şiddet gösterenin tayinine kurumlar tarafından öncelik verilmeli.
   
  EŞCİNSELLİK YASAYA GİRSİN
  Yasalarda cinsel kimlik, cinsel yönelimle ilgili hiç düzenleme yok. Anayasaya bu konuda madde konulmalı.
   
  ŞİDDETE UĞRAYAN KADINA UCUZ KONUT
  Sığınma evi sonrası kadınlara önce ücretsiz, daha sonra düşük ücretli konut tahsisi sağlanmalı. Adli Tıp’ta şiddet raporu için 75 TL alınması uygulaması kaldırılmalı. Bakanlığın adı Kadın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak değiştirilmeli. Bakanlık ensest ve kadın intiharları konusunda çalışma başlatmalı. Bakanlı medya yöneticilerine kadın sorununu anlatacak toplantı yapmalı.
   
  AİLE İÇİ ŞİDDETE EMNİYETTE AVUSTURYA MODELİ
  Toplantıya Emniyet Asayiş Şubesi Daire Başkan Yardımcısı Ercan Taştekin de katıldı. Taştekin de özetle şu değerlendirmeleri yaptı:
   
  “2011 yılının 6 ayında karakollara yansıyan 26 bin aile içi şiddet vakası oldu. 3 Ağustos 2011 tarihinde Asayiş Şube Başkanlığı bünyesinde aile içi şiddetle mücadele birimi kuruldu. Bu şube müdürlüğü olarak il ve ilçelerde çalışacak. İl merkezlerindeki asayiş ve cinayet büro amirlikleri koordineli çalışacak. Bugüne kadar 4 bin polise mağdur kaynaklı eğitim verildi. Aile İçi Şiddetle Mücadele konusunda birçok ülke modelini inceledik. Emniyetteki yapılaşmanın evrensel olmasına dikkat ediyoruz. Avusturya'da uygulanan modeli benimsedik. Polis akademisi ve kolejlerde müfredata şiddet konusuyla ilgili dersler konulacak. Şiddet uygulayan mağdur, güvenlik altına alınana kadar tutulmalı, kolluğa da bu yetki verilmeli. Emniyette 245 kişilik eğitici kadrosu oluştu."(ANKA)
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim