• BIST 108.936
 • Altın 151,021
 • Dolar 3,6663
 • Euro 4,3295

  Sıcaktan nasıl korunmalı?

  25.07.2009 10:15
  Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde faaliyet gösteren Özel Güney Derman Polikliniği İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Murat Buran, hava sıcaklığı ve nem oranındaki artışın insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini söyledi.
  Sıcaktan nasıl korunmalı?
  Sıcaktan nasıl korunmalı? Sıcaktan nasıl korunmalı? Sıcaktan nasıl korunmalı?

  Dr. Buran, sıcaklığın yoğun olarak yaşandığı saatlerde vatandaşları dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

  Aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının arttığını ifade eden Buran, sıcaklardan en fazla çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlıların etkilendiğini belirtti.

  Sıcak hava ve nem artışının vücut ısısı, beyin ve diğer hayati fonksiyonlarda hasara yol açabileceğini anlatan Buran, "Sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir" dedi.

  Sıcaklardan korunmak için bir takım önlemlerin alınması ve sıcaklığın yoğun olarak yaşandığı saatlerde mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiğini söyleyen Dr. Buran, "Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli. Geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği saatler olan 10:00 ile 16:00 arasında denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bebek, çocuk, engelliler, hayvanlar, kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir" diye konuştu.

  Murat Buran ayrıca aşırı sıcaklarda beslenme ve sıvı tüketiminde vatandaşların dikkatli olması gerektiğini de söyleyerek, aşırı yağlı yiyeceklerden ve kafein içeren içeceklerden uzak durulması gerektiğini belirtti. - cihan

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim