• BIST 107.303
 • Altın 153,246
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Sıcak Gelişme...

  19.10.2007 17:46
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'ta bütün eğitim kamplarının dağıtılmasının ve buralardaki terörist başlarının tesliminin, oradan bunun bir defa kazınmasının Türkiye için tatmin edici olduğunu söyledi.
  Sıcak Gelişme...
  Sıcak Gelişme... Sıcak Gelişme... Sıcak Gelişme...

  Cuma namazını kıldığı Akabe Camii'nden çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, ''Terör örgütüne Irak yönetimi tarafından 'terk edin' çağrısı yapıldı. Bunu ciddiye alıyor musunuz?'' sorusu üzerine, olumlu bir yaklaşım olarak gördüğünü söyledi.

  Erdoğan, ''Son görüşmelerin ardından Türkiye'nin Irak konusunda 'Bekle gör politikasına'' geçtiğini söylemek mümkün müdür?'' sorusunu yanıtlarken de bu noktada artık oyalama taktiklerine Türkiye'nin tahammülünün olmadığını, bunu en üst düzeyde Başbakan Maliki'ye ifade ettiğini hatırlattı. Bu konuda Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Tarık Haşimi'nin Türkiye gelişi ve ardından yapılan bu tür açıklamalar ile yine Suriye-Türkiye-İran üçgeninde Suriye Devlet Başkanı'nın yaptığı açıklamaların duyulduğunu anımsatan Erdoğan, ''Özellikle dünyadaki yaklaşımları da görüyorsunuz. Burada Türkiye için hukuki noktada haklar doğmaktadır diye'' dedi.

  Başbakan Erdoğan, hiçbir ülkenin, terörist grupları kendi ülkesinde, komşu ülkeye tehdit oluşturacak veya rahatsızlık uyandıracak şekilde barındıramayacağını dile getirerek, ''Eğer barındırıyorsa zaten hukuk ihlali vardır. Şu anda böyle bir hukuk ihlali, zaten Irak'ın kuzeyinde bir yapılanma var'' diye konuştu.

  Irak merkezi yönetiminin de bunun farkında olduğunun vurgulayan Erdoğan, aynı şekilde Irak Dışişleri Bakanının yaptığı açıklamanın da bunun bir gereği ve gecikmiş bir açıklama olduğunu söyledi.

  Erdoğan, ''Temenni ederiz ki bunun takipçisi olurlar. Ama biz tabi şu anda süreci başlatmış bulunuyoruz. Ve süreci aynı kararlılıkla devam
  ettiriyoruz'' diye konuştu.Bir gazetecinin, ''Görüşmelerde teröristlerin 3 elebaşısını istediğiniz söylendi. Böyle bir pazarlık oldu mu?'' sorusuna karşılık Erdoğan, ''Böyle şeyler konuşulmaz'' diye cevap verdi.

  Başbakan Erdoğan, ''Irak'ın hangi adımı Türkiye'yi tatmin eder?'' sorusuna karşılık da ''Kuzey Irak'ta bütün bu eğitim kamplarının dağıtılması ve buralardaki terörist başlarının teslimi, oradan bunun bir defa kazınması... Türkiye'nin tatmini budur'' cevabını verdi.

  ERMENİ İDDİALARINA İLİŞKİN YASA TASARISI

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ermeni tasarısından bazı milletvekilleri imzalarını geri çekiyor. Türkiye'nin bu konudaki ciddiyeti anlaşıldı mı?'' sorusu üzerine, ''Bu konuyla ilgili bugüne kadar herhangi bir gayri ciddilik mi vardı? Zaten bu iş başından itibaren ciddi olarak tutulmuştu. Ve aynı şekilde, aynı kararlılıkla bu devam eden bir süreçtir'' dedi.

  Buna yönelik olarak 2005 yılında Ermenistan Cumhurbaşkanı'na bir mektup yazdığını hatırlatan Erdoğan, o sürecin aynı kararlılıkla devam ettiğini ve bundan herhangi bir taviz vermelerinin söz konusu olmadığını bildirdi. Erdoğan, ancak değişik ülkelerde bazı basit lobi faaliyetleriyle, farklı yaklaşımlarla parlamentolardan kararlar çıkabileceğini ifade ederek, bunların herhangi bir hukuki dayanağının söz konusu olmadığını söyledi.

  Bunların herhangi bir belge olmadan alınmış kararlar olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:''Amerika'nın bu konuda son geldiği nokta, bizim stratejik ortağımızın böyle bir yaklaşımı göstermesi bir belgeye, bulguya dayanmadan böyle bir karara Dışilişkiler Komisyonunda varılmasıdır bizi üzen. Ve bu yanlıştan da gerekli yönetimin özellikle bu konudaki hassasiyetini gördük. Bundan dolayı tabii yönetime ayrıca teşekkür ediyoruz. Ama maalesef iç politikaya orada atılmış olan bazı imzalar var. Bunlar tabii ki doğru yaklaşım değildir. Bu yanlışı gören birçok milletvekili artık imzalarını çekmeye başlamışlardır. Temennim odur ki hak yerini bulsun.Bu iş tarihçilerin işidir hep söyledik. Ermenistan'a 'gidin varsa arşivlerinizi açın' dedik. Biz arşivlerimizi açtık, açıyoruz. Ve bu konuda bizim sağlam belgelerimiz, bulgularımız var. Sizin de varsa, siz de açın. Üçüncü ülkelerde varsa onlarda açsınlar. Hukukçular, arkeologlar, sanat tarihçileri bir araya gelsin. Komisyonlar oluşturulsun, komisyonlar çalışmalarını yapsın. Bu çalışmalardan sonra da ortaya çıkan neticeye göre adımları atalım. Ama bizim tarihimizden endişemiz yok. Böyle bir sıkıntımız yok. Çünkü bizim tarihimizde, değerlerimizde, inancımızda soykırım diye bir şey olamaz, olmamıştır, yoktur. Kimse de bize böyle bir fatura kesemez.''

  AA

  Diğer Haberler
 • Yazıcıoğlu hakkında yeni iddia 21 Mayıs 2009 Perşembe 07:18
 • Çankaya Köşkünden açıklama 18 Mayıs 2009 Pazartesi 23:38
 • Değişiklik yetkisi sınırlı11 Mayıs 2009 Pazartesi 06:13
 • Özkök’ün tedirgin saatleri 10 Mayıs 2009 Pazar 12:11
 • Selçuktan ilginç iddia10 Mayıs 2009 Pazar 08:27
 • Erken uyarı MİTçiden 09 Mayıs 2009 Cumartesi 08:20
 • 27 Nisan’ın arkasında durdu08 Mayıs 2009 Cuma 07:19
 • Tanımadıklarıyla görüşmüş! 07 Mayıs 2009 Perşembe 12:24
 • İlginç plan07 Mayıs 2009 Perşembe 08:11
 • Kızlar ayrı okulda okutulsun07 Mayıs 2009 Perşembe 07:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim