EYT düzenlemesinde yaş sınırının olmayacağının açıklanması ile birlikte vatandaşlar SGK müdürlüklerine adeta akın etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın EYT'de yaş şartı aranmayacağını açıklamasının ardından SGK önlerinde yoğunluk oluştu. Kimi 'Askerlik borçlanması' yaparken kimi de 'Çocuk borçlanması' yapmak için sabahın erken saatlerinde sıraya girdi.

Bağcılar'daki Sosyal Güvenlik Kurumu binası önünde EYT açıklamasının ikinci gününde de yoğunluk vardı. Sokak arasından başlayan kuyruk caddeye kadar metrelerce uzadı.

"AÇIKLANMASAYDI 14 YIL DAHA BEKLEYECEKTİM"

EYT için sırada bekleyenlerden Şendoğan Oktopçu, "Yanlış kayıtlardan dolayı düzeltmem gereken bölüm var. 1997 girişliyim toplamda 7 bin 800 günüm var. Beklediğimiz bir haberdi açıkçası. Gerçekten çok mutluyuz, hala inanamıyoruz bir taraftan da. İnşallah bu emekliliği istiyoruz artık. EYT açıklanmasaydı 14 yıl daha bekleyecektim. Bugün yoğunluk var geri döneceğim yarın sabah erkenden geleceğim." diye konuştu.

"BENİM DE BİR ÜMİDİM VAR"

Sabahın erken saatlerinde SGK binası önüne gelen Sevda Altun da, "Sabah 8'de buradaydık, EYT'liyiz. Çocuk borçlanması hakkımdan yararlanmak için geldim. Benim de bir ümidim var inşallah olur. Ev hanımıyım, belirli bir zamandan sonra çalışamadım. 85 girişliyim ben" dedi. Bağcılar'daki Sosyal Güvenlik Kurumu binası önündeki yoğunluk ve uzayan sıra havadan da görüntülendi.

SOSYAL GÜVENLİK CUMARTESİ DE HİZMET VERECEK

Sosyal Güvenlik il müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik merkezleri, vatandaşların borçlanma başvuruları için yarın 09.00-17.00 saatleri arasında açık olacak.

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) yapılan açıklamada, "Sosyal Güvenlik il müdürlüklerimiz ve Sosyal Güvenlik merkezlerimize yapılan borçlanma başvurularının yoğunluğu göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın borçlanma başvurularının alınması adına tüm Sosyal Güvenlik il müdürlüklerimiz ve Sosyal Güvenlik merkezlerimiz 31 Aralık Cumartesi 09.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında hizmet verecektir." ifadelerine yer verildi.

SGK’YA GİTMEDEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Başvuru e-Devlet üzerinden şu adımları takip ederek gerçekleştirilebiliyor: 1-Arama çubuğuna ‘borçlanma’ yazarak arama yapılıyor.

2-Burada askerlik veya doğum borçlanması sekmelerine tıklanıyor. Örneğin askerlik borçlanması yapmak isteyen bir kişi 4A ya da 4B ‘askerlik borçlanması başvurusu’ uygulaması üzerinden açılan ekrandan yeni başvuru sekmesini tıklıyor. 3-Kişi burada borçlanma tutarı beyan etmiyor, borçlanma tutarının hesabında dikkate alınacak kazancı belirliyor. Bir günlük borç tutarı kişinin beyan ettiği günlük kazancın yüzde 32’sidir.

4-Sonrasında kişi, askerlik veya doğum borçlanması yapmak istediği tarih aralığını seçiyor. 5-Tebligat için adres bilgisi görüntüleniyor. 6-Kişi otomatik olarak gelen MERNİS adres bilgileri ile devam edebileceği gibi ayrıca bir adres bilgisi de beyan edebiliyor.

7-Borçlanma başvurusu tamamlandıktan sonra başvuru ile ilgili üniteye yönlendiriliyorsunuz. 8-Tahakkuk eden borç tutarı kişinin belirlediği adrese gönderilmek üzere iadeli taahhütlü olarak postaya veriliyor. 9-Kişi, tebliğ eden borcu, borcun tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içinde kurumun anlaşmalı olduğu bankalardan birine ödemelidir.

10-Borcun tamamının yasal süresi içerisinde ödenmemesi halinde ödenen miktara karşılık gelen süre, sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. 11-Belirtilen süre içerisinde tebliğ edilen borcu ödemeyenler ile borcun sadece bir kısmını ödeyenlerin kalan süreler için yeniden başvuru yapmaları gerekir. 12-Kişi, evrak takip sistemi üzerinden başvurusunun durumunu takip edebilir.