Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), geçen cuma günü bir karar alarak özel hastanelerde ‘sadece belli branşlarda’ fark ücreti alınmadan sağlık hizmeti verilmesini durdurdu.

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı: Bu kış 10 TL’nin altında sebze-meyve olmayacak Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı: Bu kış 10 TL’nin altında sebze-meyve olmayacak
7 Haziran’da uygulamaya geçilecek karara göre sadece kardiyoloji, kardiyovasküler cerrahi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi gibi alanlarda hastadan fark ücreti alınmaksızın, tüm masrafların SGK tarafından karşılanması durumu sona eriyor.

Hastaneler tüm branşlarda SGK kapsamında hizmet vermeyi kabul etmezse kısmi olarak, kendi seçtiği branşlarda hizmet veremeyecek. Bu uygulamanın en çok kullanıldığı branşlardan biri olan tıbbi onkoloji branşında tedavi gören hastaların ‘mağdur’ edileceği söylemlerine SGK bir açıklama yaparak yanıt verdi. SGK yetkilileri, 7 Haziran’da önce kısmi branşlarda anlaşması olan hastanelerde başlayan tedavilerin masraflarının karşılanacağını belirtirken, “24 hastane kısmi sözleşmeli olarak devam ediyor. Bunların kaçıyla yeni dönemde sözleşme imzalanacağı ise henüz belli değil. 7 Haziran’a kadar devam edecek bir süreç, o tarihte belli olur” bilgisini verdi.

‘6 HASTANE KABUL EDECEK’