• BIST 109.156
 • Altın 153,325
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  SGK'da kuyruk çilesi

  04.09.2008 16:50
  Sosyal Güvenlik Kurumları’nın tek çatı altında toplanması ile birlikte Aydın’da ilgili kurumla ilgili işlem yaptırmak isteyen vatandaşlar adeta işkence görüyor.
  SGKda kuyruk çilesi
  SGK'da kuyruk çilesi SGK'da kuyruk çilesi SGK'da kuyruk çilesi

  Sosyal Güvenlik Kurumları"nın tek çatı altında toplanması ile birlikte Aydın"da ilgili kurumla ilgili işlem yaptırmak isteyen vatandaşlar adeta işkence görüyor. En küçük bir işlem için bile vatandaşlar saatlerce kuyrukta bekliyor. Yaşanan sorun nedeniyle Aydın"da Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili işlemlerde dosya takibinin 500 YTL ile bin YTL arasında değiştiği iddia ediliyor. Tüm işlerin ağır aksak işlediği kurumda herkesten fırça yiyen vatandaşlar ise yoğunluğun fazla olduğu yerlere kamera takılmasını istiyor.
  Sosyal Güvenlik Kurumlarının tek çatı altında toplanması ile birlikte Aydın"da mekan sorunu yaşayan ve çok dar olan eski Bağ-Kur binası, yine dar olması nedeniyle mekan sorunu yaşayan eski SSK İl Müdürlüğü"ne taşındı. Daha önce iki ayrı binadan hizmet alan yaklaşık 750 bin kişi bu defa aynı binadan hizmet almaya başladı. Pirim alacaklarında yapılan son yapılandırma ile birlikte Aydın Sosyal Güvenlik Kurumu"nda "iğne atsan yere düşmez" görüntüler yaşanmaya başladı. Sıcak hava ile birlikte günlerce sırada beklemek zorunda kalan vatandaşlar kurum koridorlarında bitkin düşünce uyuyup kalmaya başladı. Yaşanan yoğunluk nedeniyle iş takipçilerine gün doğdu. Bir dosya takibinin 500 YTL ile bin YTL arasında değiştiği iddia edildi.
  Yapılandırmadan faydalanabilmek için 2 hafta kuruma gidip geldiğini ve bir türlü işini çözemediğini belirten Bağ-Kur"lu vatandaşlardan Selahattin Koza, “Soru sormanın bile yasak olduğu bir kurumda halka nasıl hizmet verilir anlayamıyorum. Günlerdir bekliyorum. Her gün karşıma yeni bir engel çıkıyor. Sabah gelip sıraya giriyoruz. Akşama kadar sırada bekledikten sonra dosyayı teslim etme sırası geliyor. Tam dosyamı teslim ediyorum. "Olmamış evrakların eksik" diye geri döndürüyorlar. Ertesi gün o eksiği tamamlıyorum. Diğer gün başka bir eksik çıkarıyorlar. Bunu toptan ilk geldiğimizde bildirseler olmaz mı. Artık dayanacak gücüm kalmadı. Bel fıtığım vardı. Bu işe başladım daha da arttı. Takipçiye verecek param olmadığı için bu çileyi çekiyoruz” dedi.
  Çalışanlar ve temizlik görevlisi olarak görev yapan kişilerin bile dosya takibi yaptığı ileri sürülen kurumda, müdürün denetim yaptığı zamanlarda çalışanlar vatandaşlara çok nazik ve sakin davranırken, müdür olmadığı zamanlarda değişen bir şey olmuyor.
  Sıcaklarla birlikte kurumdaki kalabalık nedeniyle oluşan kötü kokuyu gidermek için bazı görevliler elinde koku giderici oda spreyi bulunduruyor. Herkesin gergin olduğu kurumda görevlilerin bazıları "kolay gelsin" diyen vatandaşlara bile "ne var" diye cevap veriyor.
  Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Kurum Müdürü Saffet Dinç, 3 aydır gece gündüz çalıştıklarını ve Pazartesi gününden itibaren de yoğunluğun ve bir çok sorunun çözüleceğini belirtti. Her gün sabahtan akşama kadar bizzat kendisinin kurum içerisindeki servislerde dolaşıp halkın sorunları ile ilgilenmeye çalıştığını kaydeden Dinç, dosya takibi konusunda da tespit edilmesi ve vatandaşların şikayetçi olması durumunda ilgilileri hakkında gerekenin yapılacağını söyledi. Dinç ayrıca, vatandaşların ve kurum çalışanlarının sıcaklar ve aşırı yoğunluktan strese girdiğini belirterek yaşanan mekan sorununun da bu olumsuzluğa katkı sağladığını, karşılıklı olarak herkesten hoşgörü beklediklerini ifade etti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim