• BIST 95.922
 • Altın 255,006
 • Dolar 5,7397
 • Euro 6,4850

  SGK genelge yayımladı! Binlerce kişiye güzel haber

  03.06.2019 11:24
  SGK yayınladığı yeni bir genelge ile banka sandığı mensubu kadın sigortalılara doğum borçlanması hakkı getirdi. Ağır engelli çocuğu olan kadın sigortalılara erken emeklilik hakkı da tanınıyor.
  SGK genelge yayımladı! Binlerce kişiye güzel haber
  SGK genelge yayımladı! Binlerce kişiye güzel haber SGK genelge yayımladı! Binlerce kişiye güzel haber SGK genelge yayımladı! Binlerce kişiye güzel haber

  Banka sandıklarının Sosyal Güvenlik Kurumu’na devri halen gerçekleşmedi. Bu nedenle de sandık mensupları 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda sigortalılara sağlanan haklardan faydalanamıyorlar. Geçişin tamamlanamaması nedeniyle kaynaklanan bu mağduriyeti ortadan kaldıran hamle SGK’dan geldi ve geçtiğimiz günlerde çıkartılan genelge ile sandık mensubu kadın sigortalılara doğum borçlanması hakkı getirildi. Ayrıca sandık mensubu kadın sigortalılardan ağır engelli çocuğu bulunanlara erken emeklilik hakkı da genelge ile birlikte tanındı.

  Banka sandığı ne demek?

  Milliyet'ten Cem Kılıç'ın yazısına göre 1 Ekim 2008 öncesinde SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı mensupları yanında bankaların ve sigorta şirketlerinin de kendi çalışanları için kurmuş bulundukları sandıklar, üyelerine sigorta ve sağlık yönünden hizmet vermekteydi. Bu tarihten önce bu sandıklara tabi olarak çalışmaya başlayan kişiler için sandıklar halen hizmet vermeye devam ediyor.

  Bu sandıkların 1 Ekim 2008 sonrası SGK’ya devrinin yapılması yönünde düzenleme yapılmıştı. Ancak aradan geçen 10 yıla karşın sandıkların SGK’ya devri tam anlamıyla gerçekleşemedi.

  1 Ekim 2008 öncesinde sandıklara tabi olarak çalışmaya başlayan kişiler 5510 sayılı Kanuna tabi olmadıkları için bu kanun uyarınca sağlanan haklardan faydalanamıyorlar. SGK bu konudaki mağduriyetlerden iki tanesini ortadan kaldıran adımı genelge ile attı.

  DOĞUM BORÇLANMASI SORUNU ORTADAN KALKTI

  5510 sayılı Kanuna tabi kadın sigortalılar, ilk kez sigortalı oldukları tarihten sonraki doğumlarını borçlanabiliyorlar. Üç doğum için tanınan bu haktan yararlanmak için doğum sonrası çalışılmamış olması gerekiyor.

  Bu sayede kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları süreye ilişkin gün eksiğini tamamlayarak emekliliğe hak kazanabiliyor. Banka sandıklarına tabi kadın çalışanlar ise bundan yararlanamıyorlardı.

  Kadın bankacılar ancak özel sandığı olan bankadan ayrıldıktan sonraki doğumlarını ve ancak başka bir statüde çalışmaları olursa borçlanabiliyorlardı. Böyle olunca da bütün çalışması özel sandığı olan bankada geçen ve buradan emekli olan bir kadın sigortalı doğum borçlanması yapamıyor ve doğum nedeniyle çalışamadığı günleri emekliliğine ekletemiyordu. SGK yayımladığı genelge ile bu sorunu ortadan kaldırdı ve banka sandığı mensubu kadın sigortalılara da sandıktan ayrılmadan borçlanma yapma hakkı tanıdı.

  Bu sayede banka sandığı sigortalısıyken doğum yapan ve doğum nedeniyle iki yıla kadar çalışamadığı süreleri olan bir kadın bankacı da bu süreleri borçlanabilecek. Bu şekilde banka sandığı mensubu kadınlar da emeklilik için gerekli prim günlerini doğum borçlanması ile tamamlayabilecekler.

  Emeklilik tarihini öne çeker mi?

  Doğum borçlanması ancak doğumdan önce sigorta girişi olan kadın sigortalılar tarafından yapılabilir ve yalnızca prim ödeme gün sayısı kazandırır. Doğumdan sonraki süreler borçlanılabildiği için sigorta girişi geri gitmez ve emeklilik için avantaj söz konusu olmaz. 

  Dolayısıyla, doğum borçlanması yapan kadın sigortalı daha önce hangi koşullara tabi olarak emekli olacaksa, yine aynı koşullar üzerinden emekli olabilir. Emeklilik koşullarında bir değişiklik olmaz. Yalnızca gün kazanılması söz konusu olur.

  Ne kadar avantaj sağlıyor?

  Doğum borçlanması yapan kadın sigortalı çalışmadan gün elde etmiş olur. Kadın sigortalılar genellikle emeklilik için gerekli yaş ve sigortalılık süresi şartını doldururlar ancak doğum nedeniyle iş hayatından uzak kaldıkları için prim ödeme gün sayısı şartını sağlayamazlar.

  Bu durumda doğum borçlanması devreye girer ve prim ödeme gün sayısını doldurma hakkı tanır. Doğum borçlanması ile prim ödeme gün sayısı artan kadın sigortalı emekli olma hakkına kavuşabilir.

  Sadece SGK’lılar yararlanıyordu

  1 Ekim 2008 tarihinden bu yana SGK’ya tabi kadın sigortalılar için uygulanan bu hak, 2019/9 sayılı Genelge ile banka sandığı mensubu kadınlar için de uygulanmaya başlandı. SGK’ya devri henüz gerçekleşmeyen banka sandıkları mensubu olan ağır engelli çocuk sahibi kadın çalışanlar da erken emeklilik hakkından faydalanabilecekler.

  Genelgedeki değişiklik ile birlikte, daha önce başvuru yapan fakat SGK’dan erken emeklilik için ret cevabı alan sandık mensubu kadınlar yeniden başvuru yaptıklarında SGK tarafından erken emeklilik için gerekli işlemler yapılacak.

  Ağır engelli çocuğu olana erken emeklilik

  5510 sayılı Kanuna tabi kadın sigortalılardan ağır engelli çocuğu bulunanlar emeklilik konusunda önemli bir avantaja sahipler.

  Buna göre; emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunanların, 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler emeklilik yaş hadlerinden indiriliyor.

  Bu düzenleme 1 Ekim 2008’den sonrası için geçerli. Dolayısıyla ağır engelli çocuğu bulanan bir kadın sigortalı 1 Ekim 2008 sonrası çalışmaları karşılığında her yıl 90 gün ilave prim günü kazanıyor ve 90 gün erken emekli olabiliyor.

  Ağır engelli çocuğu olan bir kadın sigortalı Ekim 2008 sonrası 4 yıl sigortalı çalışmışsa, toplam prim gününe 1 yıl ilave prim ekleniyor ve emeklilik yaşı 1 yıl düşüyor. Kadın sigortalı bu sayede 50 yaş yerine 49 yaşında emekli oluyor ve prim gününe 360 gün ilave ediliyor

  Diğer Haberler
  Doğu Akdeniz’de Türkiyesiz çözüm olmazDoğu Akdeniz’de Türkiyesiz çözüm olmazEnerji Verimliliği Derneği tarafından düzenlenen Verimli Buluşmalar’ın dördüncüsü Ankara’daki TPIC Genel Merkezi’nde yapıldı. “Verimli Buluşmalar: Doğu Akdeniz Enerji Sahaları, Enerji Arz Güvenliği ve Verimlilik” adlı toplantıda bir konuşma yapan Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, Doğu Akdeniz’de yaşananların uluslararası hukuka aykırı bir durum teşkil ettiğini belirterek “Uluslararası hukuk gereği yer altı kaynakları o ülkede, o bölgede yaşayan halkın zenginliğidir. Hakkımızın gasp edilmesine göz yummayacağız” dedi. Konunun ekonomik boyutuna da değinen Murat Kalsın, “Tüm çalışmalar Doğu Akdeniz gazının Avrupa’ya ulaşmasını sağlayacak en mantıklı ve karlı yolun Türkiye üzerinden geçmesi gerektiğini üzerinde birleşiyor. Hem diplomatik hem de ekonomik gerçekler gösteriyor ki Doğu Akdeniz’de Türkiyesiz bir çözüm mümkün değil” dedi…
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim