• BIST 109.050
 • Altın 153,015
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Sezer'in önüne dahi geçmem!

  23.12.2008 07:48
  İstanbul’a ancak bütün sosyal demokrat partiler birleştiğinde aday olabileceğini söylüyor Mustafa Sarıgül.
  Sezerin önüne dahi geçmem!
  Sezer'in önüne dahi geçmem! Sezer'in önüne dahi geçmem! Sezer'in önüne dahi geçmem!

  İstanbul"a ancak bütün sosyal demokrat partiler birleştiğinde aday olabileceğini söylüyor Mustafa Sarıgül. Ama ona göre, Baykal CHP"nin başında olduğu sürece böyle bir güç birliği mümkün değil. DSP"ye geçmesinin sebebine gelince, Zeki Sezer"e olan güveni... Sarıgül, “Asla Sezer"in bir adım önüne geçmem. Amacım yerel seçimlerde Şişli"de uyguladığım seçim çalışmalarını genel seçimlerde tüm DSP örgütlerinin uygulamasını sağlayabilmek. Eğer bunu başarırsak partimiz 2011"de iktidar olur” diyor

  Yine Şişli"den adaysınız...

  Tabii. Zeki Sezer Başkanımla konuştuk. DSP"nin adayı olacağım...

  "Geçen seçimlerde aday olsaydı Büyükşehire seçilebilirdi. Ama riske atılmak istemiyor" deniyor sizin için. Bu seçimler için de aynı şey geçerli mi?

  Hanımefendi, siz Sayın Baykal"ı tanımıyorsunuz. O kazanacak adamı aday yapmaz, korkar.

  Yani siz istediniz yapmadı, öyle mi?

  Hayır, benim bir ricam olmadı. Ama öyle bir teklif de gelmedi.

  Teklif gelseydi kabul eder miydiniz peki?

  Ederdim. Ama gelmezdi... Baykal"ı alkışlamayanlara, Baykal"a yağ çekmeyenlere böyle bir teklif gelmez.

  Çok ağır laflar bunlar...

  Hayır, hiç ağır değil, çok hafif laflar... Ben başkaldırmasını severim. Hiçbir şeyden korkmam, korkunun ecele faydası yok. Bir adamın tercihi vardır, ya sıradan ve sürüden birisi olur ya da bayrağı burca diker. Ben her zaman bayrağı burca dikmeye çalıştım.

  Peki siz risk olarak görmüyor musunuz İstanbul"a aday olmayı?

  Büyükşehire bütün sosyal demokrat partiler birleşirse aday olurum. Aksi halde olmaz. Ben boşa ateş etmem. Gerçekleri görüyorum. Zaten Baykal başarılı olacak kimseyi desteklemez.

  "Şişli Türkiye"nin incisi DSP de birincisi olsun diye çalışacağım"

  DSP"ye "Rahat olun, mutlu olun, ben hazırım" diye geri döndünüz. Bu sözler liderlik mesajı mı içeriyor?

  Hayır. Ben şu anda Şişli Belediye Başkanı olarak görevime devam ediyorum ve bu şekilde çalışmalarımı sürdürmek istiyorum. Başka bir isteğim yok. Bu sözler DSP"ye destek mesajıdır. Kabul edersiniz ki, Şişli yerel yönetimlerde bir modeldir. Biz bu modeli bütün Türkiye"de uyguladığımız zaman DSP iktidar olur. Ben istiyorum ki Şişli Türkiye"nin incisi, DSP de birincisi olsun.

  2011"de yapılacak genel seçimlerde nerede olmayı hedefliyorsunuz?

  Benim bütün hedefim DSP"nin iktidar olması. Önemli olan benim değil, DSP"nin iktidar olması. Benim şu anda kesinlikle liderlik gibi bir talebim yok. Sayın Sezer, lütfettiler beni partiye davet ettiler. Ben davete icabet ettim. Onun için benim ilk görevim Şişli"deki rekorumu egale etmek, ikincisi de Şişli"deki yerel yönetim modelini DSP"nin tüm Türkiye"de uygulamasını sağlamak. Ben bütün gücümle çalışmalarıma devam edeceğim. Benim en büyük arzum tüm sosyal demokratların, demokratik solcuların bir araya gelmesi. Zaten yapılacak ilk genel seçimlerde de bunun ışığını görüyorum.

  DSP"de ikili bir yönetim olacakmış gibi bir kanı var...

  Yoo, kesinlikle hayır. Zeki Sezer benim çok yakınım, çok saygı duyduğum birisi. Başkanımızı çok seviyorum. Onunla, el ele, kol kola, omuz omuza çalışmalarımızı tam bir dayanışma ve anlayış birliği içinde sürdüreceğiz. 2011"de yapılacak genel seçimlerde DSP çekim merkezi olur, Baykal"la CHP barajın altında kalır. CHP"yi ikiye ayırmak lazım. Yeni CHP, eski CHP... Eski CHP, hepimizin CHP"si... Yeni CHP, Baykal ve yandaşlarının CHP"si... Koca CHP"yi ne hale getirdiler! Bunun için CHP Gençlik Kolları"ndan gelen birisi olarak çok üzülüyorum. Ama ileride DSP iktidarında CHP de iyi bir noktaya gelecek eminim.

  "Ömrümü Baykal"la uğraşarak geçirmek istemiyorum"

  CHP içinde kalıp da mücadele etmek istemediniz mi?

  Ettim. Beyefendi, beni 4 defa ihraç etti, 4 defa döndüm. 5"inci kere yine ihraç etti. Demokratik ortam yok ki, sudan sebeplerle ihraç ediyor. Ömrüm mahkemelerde geçiyor. Ben ömrümü Baykal"la uğraşarak değil, Türkiye için proje üreterek geçirmek istiyorum. Ben ömrümü fındıkta, pamukta, tarımda, ayçiçeğinde, çayda, hayvancılıkta, Güneydoğu sorununda projeler üreterek geçirmek istiyorum.

  Konuşmalarınızda hep Baykal"ı hedef alıyorsunuz. Oysa sizden muhalefetteki diğer partileri de aynı şekilde eleştirmeniz bekleniyor...

  Bakın, Sayın Baykal geçen seçimde 190 milletvekilinden 99"a düştü, hâlâ yerinde oturuyor. Bunun takdirini size bırakıyorum. Almanya"daki Sosyal Demokrat Parti SPD yüzde 0.1 oyla seçimi kaybedince, partisi koalisyonda olmasına rağmen Schröder istifa etti. Ama Baykal beş genel seçim, dört yerel seçim kaybetti, hâlâ yerinde oturuyor.

  Baykal, benim elimden demokratik olmayan bir kurultayda 102 oyla kaçtı. Ama 2011"deki genel seçimlerde halkın ve benim elimden kaçamayacak. Türkiye"deki sosyal demokratların iktidar olamamasının en büyük nedeni Baykal"ın yanlış tutumlarıdır. Baykal, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti"ni değil, sadece kendi koltuğunu korumaya çalışıyor. Mesela Baykal"ın bütün belediyelerde ön seçim yapması, belediye başkan adaylarını en az 6 ay önceden açıklaması lazımdı ki, adaylar proje çalışması yapsınlar, kendilerini tanıtsınlar. Baykal, Türkiye"deki 82 belediyenin 40"ını alamazsa derhal istifa etmelidir.

  Zeki Sezer"le başkanlık yarışına girmez misiniz?

  Hayır. DSP içinde her şey uzlaşma ve konsensüsle olur. Ben Zeki Sezer"in bir adım dahi önüne geçmem. Ben bir şeyi yapacaksam bu halkın sevgisiyle olur. O noktada da her şeyi Zeki Sezer"le uzlaşarak yaparız. Ben davete icabet ettim. İcabet ettiğim yerde beni davet edenleri üzme hakkına sahip değilim. Benim tek görevim var, DSP"yi şahlandırmak. Bunun için birinci adam olmakla onuncu adam olmak arasında hiçbir fark görmüyorum.

  İmtiyazsız-sınıfsız Şişli çocukları!

  Mustafa Sarıgül, Ayazaağa Köyü"nde okul önünde çocuklarla bayramlaşırken, öpüp 5 YTL bayram harçlığı dağıtıyor... Çocuklar, “En büyük başkan bizim başkan” diye tezahürat yapıyor. Okmeydanı"nda otobüsün tepesinden gofret dağıtıyor çocuklara, bir yandan vatandaşı selamlarken... Yine aynı tezahürat... Hangi semt olursa olsun, kim varsa sokakta koşup geliyor bayramlaşmaya... Kadınlar, sarılıp öpüyor teklifsiz. Nineler, “Oğlum” deyip sarılıyor... Saatler sonra bambaşka bir muhitte, Nişantaşı"ndayız. Tarz biraz farklı ama yine aynı samimiyet... Bayramlaşmak için yine kuyruk var... “Nişantaşı"nı çok güzel yaptınız. Ellerinize sağlık” diyor hemen herkes. Nişantaşı"nda da harçlık dağıtıyor Sarıgül, ihtiyaçtan değil, gelenekten elbet... Yine 5 YTL! İki küçük çocuk annesi, “Çok teşekkür ederiz. Bu paraları hep saklayacağız” diyor. Şişli, belki de sınıf farkının en çok görüldüğü ilçe, ama ne yapmış etmiş Sarıgül, nerede olursa olsun, sınıfsız-imtiyazsız bir sevgi yaratmış.

  Türkiye"deki tüm görme engellilerinin okudukları tek gazete Şişli"den...

  SarIgül, söze “Düşmez kalkmaz bir Allah” diye başlıyor. “Sen, ben, hepimiz, bir gün engelli olabiliriz” diyor sonra... Mesele empati kurmak değil onun için, bir şeyler yapmak. Ve yapıyor, ne oy için ne de haber olmak için... Siz biliyor musunuz ki, Şişli Belediyesi tam 14 bin 250 engelli vatandaşa sekiz ayrı Engelliler Merkezi"nde eğitim ve rehabilitasyon olanağı sunuyor. Temel amaç, engellileri yeniden toplum hayatına katmak. Bunun için öncellikle engelli vatandaşları, ev mahkumiyetinden kurtarıyorlar. Anne-babalarıyla bu merkezlere gelip, hayatı yeniden yakalamalarını sağlıyorlar. Bir çay içmek olsun, sohbet etmek olsun, hepimiz için sıradan olan bu gündelik şey, onlar için bir lüks olmaktan çıksın diye... Bununla yetinmiyorlar tabii ki, yaz ve kış engellilerin katılabileceği kamplar ve beceri kursları düzenliyorlar.

  Üstelik engellilere verilen hizmetler Şişli sınırlarını da aşmış. Görme engelliler için bir gazete çıkıyor yedi yıldır. Trabzon"dan Hatay"a, Edirne"den Van"a tüm görme engellilere yollanıyor. “Zaten hayat onlar için yeteri kadar zorken, benim bütün amacım engellilerin önündeki engelleri kaldırmak” diyor Sarıgül.

  Emekliler Evi"nin fikir babası Rahmi Koç

  SIRADA unuttuğumuz bir sözcüğü anmak var vefa! Emekliler Evi"ne gidiyoruz. Bozkurt Caddesi"nde beş katlı bir bina. Sarıgül gelemeyecek, bir cenazeye katılması gerek. Ama biz gitmeden anlatıyor öyküsünü Emekliler Evi"nin: “Bu projenin fikir babası Rahmi Koç. Tıpkı Stockholm"de kurduğumuz Avrupa Birliği Merkezi gibi... "Türkiye"de emeklilerin hiç değeri yok" derdi Rahmi Bey... Tofaş"ın Güneydoğu Anadolu Bölgesi Satış Müdürü Orhan Mizanoğlu"nun cenazesinde "Orhan emekli oldu, ama hiç tadını çıkaramadı. Ömrü vefa etmedi. Vefa edenlerin ise tadını çıkaracak olanakları yok" demişti. O üzüntülü günde doğdu bu proje. Emeklilerimizin Avrupa"daki gibi sohbet edebilecekleri, dinlenip eğlenebilecekleri bir merkez kurmaya karar verdik. Her hafta bir eğlence düzenliyoruz. Bunu Rotary ve Lions kulüpleri üstleniyor. Yılda birkaç kez de gezi organize ediyoruz. Çanakkale, Bursa gibi uzak olmayan yerlere... Her birini hayırsever bir işadamı finanse ediyor. Emeklilerimizi mutlu etmek her şeyden çok önemli...”

  "Biz artık Sarıgül"ü Ankara"da istiyoruz!"

  Emeklİler Evi"ndeyiz... Evin yöneticisi Türkan Çakar gezdiriyor bizi. Yaşlı bir amcanın yanına gidiyorum. Jak Hazan, “Biz artık Sarıgül"ü Şişli"de istemiyoruz. Türkan Hanım Şişli"ye başkan olsun. Sarıgül, Türkiye"ye başbakan olsun” diyor. Yaşını soruyorum, “88” diyor, ama hemen yandakiler “Hadi canım en az 90” diye takılıyor. Takılan 82 yaşındaki Erol Tunç, “Bakma kızım, biz burada kardeş gibiyiz” diyor. Kimisi yedi yıldır, kimisi birkaç aydır geliyor, ama hepsi çok memnun. Emekliler Evi, tek değil, Kuştepe, Kaptanpaşa, Ayazağa ve Okmeydanı"nda da birer tane var. Sadece Feriköy"dekinin üye sayısı 4 bin 200!

  Erol Amca anlatıyor Emekliler Evi"ni: “Çay-kahve bedava... Sigara dumanı yok. İsteyen tavlasını oynar, isteyen gazetesini okur. Burada Ermeni, Türk, Kürt hepimiz dostuz. Pazar ayini için Ermeni arkadaşlarımızı otobüslerle kilisiye götürürler... Geçen gün bir arkadaş fenalaştı, anında ambulans geldi, hastaneye götürdü! Bütün tedavisini bedava yaptırdılar. Şimdi iyi!”

  72 yaşındaki Rasim Mahmutoğlu Şişli Belediyesi"nin emekliler için düzenlediği geziye katılanlardan, “Bursa"ya götürdüler, ne güzel geziydi. Hiç görmediğimiz yerleri gördük. Başkanımız müthiştir. Diğer geziyi iple çekiyoruz” diyor. Mesaj alınmıştır!

  Sağlık Bakanlığı gibi çalışıyor

  ŞİŞlİlİler, sağlık açısından da Türkiye genelinden çok daha iyi koşullarda... Zaten pek çok devlet hastanesi ve özel hastane var bu ilçede, ama ayrıca belediyenin hizmete soktuğu 18 sağlık merkezi de hizmet veriyor. 72 doktor ve 162 sağlık personeli, günde 4 bin 500 hastaya bakıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 5 milyon kişiye şifa dağıtılmış. Çalışanların maaşları belediye tarafından ödeniyor. Dört ayrı noktada sekiz ambulans 24 saat emre amade.

  Biz, Ayazağa"daki Şişli Sağlık Merkezi"ne Sarıgül"le birlikte gittik. Şaşırmamak mümkün değil, hani Nişantaşı"nda olsa, deyin ki Amerikan Hastanesi! Kadın doğumcusu da var, diş doktoru da, tomografi cihazı da... Bütün vatandaşlar burada tedavi görebiliyor. Merkez, 10 yıldır hizmet veriyor. Dünya Göz Hastanesi, Türk Kalp Vakfı, Ayhan Şahenk Vakfı ve daha pek çok kurumla ortak sağlık çalışmaları yapılıyor. Şişli"deki okullarda ve mahallelerde ücretsiz sağlık taramaları da bu hizmetlere dahil. “Hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız, bu merkezde ücret ödemeden sağlık hizmeti alabiliyor” diyor Sarıgül.

  Tedavi tamam, ya ilaç? O da bedava. Bölgedeki ilaç firmaları, bila ücret ilacı yolluyor. Bu değirmenin suyu nereden mi geliyor? Sadece sosyal sorumluluktan, yani kimse çıkıp, “Vergilerimiz nereye gidiyor?” demesin.

  YARIN: DSP"den neden ayrılmıştı? Rahşan Ecevit"in tavrını nasıl değerlendiriyor...

  VATAN

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim