• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Sezen'e sanatçılardan destek

  20.08.2009 09:47
  Sezen Aksu'nun Başbakan Erdoğan'ı arayarak, "Açılım karşısında duranları iki cihanda da lekeli kabul ediyoruz" demesi, sanat camiasında yankı buldu. Sinema ve müzik dünyasının önemli isimleri, Aksu'ya destek verdi.
  Sezene sanatçılardan destek
  Sezen'e sanatçılardan destek Sezen'e sanatçılardan destek Sezen'e sanatçılardan destek

  Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Sezen Aksu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a telefon açarak Kürt açılımına destek vermesine sanat camiasından farklı tepki ve yorumlar geldi. Bazı sanatçılar destek verirken kimisi de, Aksu'nun görüşlerini eleştirdi. Minik Serçe'nin SABAH'ın manşetten verdiği, "Bu sürecin karşısında duranları iki cihanda da lekeli kabul ediyoruz" sözlerine en büyük destek ise ünlü türkücü İbrahim Tatlıses'den geldi. Tatlıses, "Bu olay için kim elini taşın altına koyduysa Allah ona 5 el daha versin" derken, oyuncu Yılmaz Erdoğan da, "Sezen Aksu'nun söylediği her şeye katılıyorum. Söylediği her kelimenin altına imzamı atıyorum. Bu açılımı tüm kalbimle destekliyorum" diyerek verdiği desteği vurguladı.


  KIRMIZIGÜL: YORUM YOK

  Aksu'ya destek veren bir başka isim de, oyuncu ve şarkıcı Alişan'dı... Alişan, "Bu ülke; Laz, Çerkez, Kürt demeden bağımsızlığı için savaştı. Omuz omuza, sırt sırta savaşarak bu topraklara sahip oldular. Başbakan'ın çabalarını, bir Atatürk genci olarak sonuna kadar destekliyorum" diye konuştu. Son dönemde yönetmenlik performansıyla çokça konuşulan Mahsun Kırmızıgül ise, "Bu konularla ilgili yorum yapmak istemiyorum. Görüş bildirmem söz konusu değil" demekle yetindi. Bir başka görüş belirtmeyen isim de, "Bu konudaki fikirlerimi yakında açıklayacağım" diyen ünlü sanatçı Hülya Avşar oldu...


  OZAN ARİF


  Sezen Aksu ile aynı fikirde değilim. Kürt kardeşlerimiz de bu ülkede herkes gibi aynı haklara sahip. Eksiklikleri olduğunu düşünmüyorum. Eğer eksiklikleri varsa tabii ki konuşulup giderilebilir. Ancak bu konuda iktidarı da samimi bulmuyorum. "Kürt açılımı" diyorlar, içeriğini açıklamıyorlar. Öncelikle bu konunun içeriğini açıklamalarını istiyorum. Filler tepişiyor çimenler eziliyor gibi bir his var bende. Halkın aklı karışıyor. Popülist politikalarla oy kazanmaya çalışılıyor. Aksu'nun açıklaması gereksiz...


  TARIK AKAN


  BI konuda Sezen'e bir cevap niteliği oluşturmak istemiyorum. Ama benim özellikle Kürt açılımıyla ilgili düşüncem net... Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bu konu gündeme geldiğinde, "Bu dönem ve durum bir şanstır, bunu kullanmamız gerekir" dedi. Aylar önce söylenen bu lafın hâlâ bir açılımı yok. Bunlar ortada yokken, bu konuda konuşmak bana çok yanlış geliyor. Sanatçıların bu konuda, bu aşamada konuşmasını doğru bulmuyorum.


  SİBEL CAN


  Öncelikle Sezen Aksu'yu bu cesur açıklamasından dolayı ayakta alkışlıyorum. Yıllardır akan kanların bitmesini diliyorum. Yüzyıllardır bu ülkede tek bir bayrak altında yaşadık, yaşayacağız. Komplo teorilerine kapılmadan, kardeşlik içinde yaşamayı bilmeliyiz. Sezen Aksu ile aynı düşüncedeyim ve de onun yanındayım.


  İSMAİL TÜRÜT

  Türkiye Cumhuriyeti'ne kafa tutanlarla, elinde silahla kabadayılık yapanlarla asla uzlaşma sağlanamaz. Ben bir şehit dayısı olarak bu konuda daha çok konuşma hakkım olduğunu düşünüyorum. Tabii ki hepimiz kardeşiz. Bence sorun Kürt davası değil, bölücülüktür. Bu ülkede yabancı olduğu kadar ve yerli gâvurlar da var.


  İBRAHİM TATLISES


  Köstek değil destek olmak lazım... Ne kadar destek o kadar huzur ve mutluluk... Hiçbir zaman ayrımız gayrımız olmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ülkemde huzunu görmek benim için en büyük mutluluk. Bu seçim olayı değil. Hani bir laf varya, 'Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar' diye. Gülen anneler görmek istiyoruz. Muhalefet böyle bir şeye girişseydi yine aynı şeyi söyleyecektik.


  AJDA PEKKAN

  Fikirlerimi sanatımla anlattım

  BEN bu konudaki düşüncemi zaten şu ana kadar sanatımla ifade ettim. Güldünya konserinde Aynur Doğan'la söylediğimiz şarkılar yüreğimdekilerin yansımasıydı. Dolayısıyla bu konuda ortak düşünen herkesi destekliyorum.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim