• BIST 109.050
 • Altın 153,577
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Seyrantepe'de şok gelişme

  24.05.2009 11:13
  15 gün içerisinde kredi bulunamazsa Eren Talu'nun aldığı ihale kesin olarak feshedilecek. Proje başka firmaya verilecek.
  Seyrantepede şok gelişme
  Seyrantepe'de şok gelişme Seyrantepe'de şok gelişme Seyrantepe'de şok gelişme

  Habertürk'ün haberine göre: "Galatasaray"ın üst kullanım hakkını 49 yıllığına elinde bulundurduğu Seyrantepe"de inşa edilen Türk Telekom Arena"da Eren Talu son şansını kullanıyor. Stat inşaatının finansman sıkıntısı nedeniyle yaklaşık üç aydır durma noktasında olduğu projeyi Toplu Konut İdaresi"nin (TOKİ) kesin olarak Talu"dan alması gündemde.

  Alınan bilgilere göre, TOKİ kefaletine rağmen Halkbank"ın vermediği 115 milyon TL"lik kaynak gelecek 15 gün içinde bir biçimde temin edilemezse, yüklenici Mimar Eren Talu ve Abu Dabili ortaklarının proje üzerindeki hakları TOKİ tarafından feshedilecek. İptal gerçekleşirse, Seyrantepe"deki inşaatı ve Mecidiyeköy"deki Ali Sami Yen Stadyumu"nun yerine yapılacak projeyi başka bir şirket üstlenecek.

  BU DEFA KARAR KESİN

  Mart ayında işçilerin paralarını alamadıkları gerekçesiyle Galatasaray bayrağını yarıya indirmeleri ve eylem yapmaları sonucu yeni bir mali krizin yaşandığı gözler önüne serilen Seyrantepe projesinde inşaat da bir süredir temsili olarak yürüyor.

  Edinilen bilgilere göre, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar gelecek hafta başında Talu"ya ihtarname çekecek ve 15 gün kadar olan yasal sürede 115 milyon TL"lik kredinin gelmesini bekleyecek. Aksi halde, Seyrantepe ihalesi bu defa kesin olarak Talu"dan alınacak.

  YAZIN DA UYARI YAPILDI

  Haziran 2008"de TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Eren Talu"yu işaret ederek, “Programa uymuyorlar. Düzeltmezlerse temmuzun ilk haftasında ikinci bir ihtar çekmek zorundayız. İhtardan sonra işler düzelmezse, 20 gün sonra, temmuz sonunda ihaleyi iptal ederiz” demişti. Talu ise revizeli iş programı uyguladıklarını belirtmiş ve inşaattaki kayıp zaman giderilmişti.

  Bayraktar bankaya kadar gidip görüştü

  Halkbank"ın TOKİ"nin kefaletine rağmen 115 milyon TL"lik krediyi çıkarmaması üzerine Başkan Erdoğan Bayraktar"ın Halkbank Genel Müdürlüğü"ne kadar gittiği de gelen bilgiler arasında. Bayraktar"ın bankanın yönetim kurulu başkanı ile görüştüğü ve “Para geri ödenmezse TOKİ ödeyecek, biz kefiliz” deyip krediyi istediği, ancak bankanın buna rağmen teklifi kabul etmeyip “Biz parayı size verelim, siz kullanın” yanıtını verdiği bildiriliyor. Ancak krediyi bu şekilde TOKİ"nin kullanma hakkı bulunmadığı için finansman sorunu çözülemiyor.

  Ağaoğlu: Halkbank ile hiç çalışmadım

  Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Seyrantepe projesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Eren Talu"nun kendisiyle görüşmek için randevu talep ettiğini, Talu ve Abu Dabili ortakları ile Ataşehir"deki ofisinde iki kez görüştüğünü belirten Ağaoğlu, açıklamasında, “Türk sporunun en değerli kurumlarından biri olan ve gönlümde ikinci takım olarak yer alan, daha önce sponsorluklarla desteklediğim güzide Galatasaray camiasına ve Türk sporuna kazandırılacak önemli bir stadyumun durumuyla ilgilenmeyi bir sorumluluk addettim. Başka örneklerde de görüldüğü gibi, yabancı sermayenin eksik ve yanlış bilgilerle yanıltılarak zarara uğratılması sonucu Türk ekonomisinin itibar kaybetmesine engel olmak amacıyla ve projeyi ticari anlamda da uygun gördüğümüz için soruna çözüm üretmek istedik” dedi. Proje için Halkbank"tan çıkacak krediye banka üzerinde ağırlığı olduğu için engel olduğu öne sürülen Ağaoğlu, Halkbank"ta kişisel bir hesabı veya şirketleri namına bir hesabı olmadığını, söz konusu bankayla bugüne dek hiçbir projesinde birlikte çalışmadığını da açıkladı.

  234.5 milyon TL TOKİ"ye kalacak

  Seyrantepe ihalesi, yaklaşık 2 yıl önce, Ağustos 2008"de TOKİ tarafından "rekabet oluşmadı ve tatmin edici gelir payı teklif edilmedi" gerekçesiyle bir kez daha iptal edilmişti. İlk ihaleyi Bozoğlu İnşaat kazanmış, ancak iptal sonrası verilen yeni teklifler sonucu ikinci ihale Eren Talu-Alke İnşaat ortak girişiminde kalmıştı. Ortak girişimin önerdiği toplam gelir miktarı 777 milyon 777 bin 777
  TL, İdare"ye ödenecek tutar ise 234 milyon 567 bin 890 TL olmuştu. Ancak ihalenin kazanıldığı dönemden beri Talu"ya yönelik eleştiriler hiç bitmedi. Yeterli finansman kaynağı sağlanamadığı için Talu önce ABD"li Crescent Heights ile ortak olma yoluna gitmiş, fakat geçtiğimiz yaz Körfez sermayeli Abu Dhabi Groop ve Al Zarooni ortaklığını kendi konsorsiyumuna dahil etmişti."


  Diğer Haberler
 • Zirveden Metrise Azizli yıllar14 Temmuz 2011 Perşembe 07:15
 • Kulaçsız altın madalya aldı14 Temmuz 2011 Perşembe 07:14
 • Nouma: Tayfur düzgün bir adam, çok şaşkınım14 Temmuz 2011 Perşembe 07:02
 • Havutçu ve Adalı da tutuklandı14 Temmuz 2011 Perşembe 04:08
 • TFF teslimiyet içerisinde13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:49
 • Çalımbay o iddiaları yalanladı13 Temmuz 2011 Çarşamba 18:38
 • Taraftarlar ayaklandı 13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:10
 • G.Sarayda yeni formalar tanıtılacak13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:4:
 • Aziz Yıldırımın avukatları harekete geçti... 13 Temmuz 2011 Çarşamba 16:55
 • Galatasaray: Kimseyi sırtından vurmuyoruz! 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim