• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  Şener'den Erdoğan'a yanıt

  21.07.2009 14:00
  Krizin teğet geçtiğini söyleyen Erdoğan’a yanıt: “Kriz damardan giriyor”
  Şenerden Erdoğana yanıt
  Şener'den Erdoğan'a yanıt Şener'den Erdoğan'a yanıt Şener'den Erdoğan'a yanıt

  Türkiye Partisi (TP) Genel Başkanı Abdüllatif Şener, küresel krizin Türkiye"yi teğet geçtiğini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a “kriz damardan giriyor” diye yanıt verdi.

  Şener, ABD başta olmak üzere dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye"deki ekonomik çöküntünün yaşanmadığını ileri sürdü. AKP Hükümeti"ni sorunları çözmek yerine “korku imparatorluğu” kurmakla suçlayan Şener, Hükümetin Türkiye"nin sorunlarını tartışılamaz yapıp ayakta kalmayı amaçladığını iddia etti.

  Şener, düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye ekonomisi, tarihinde bu kadar büyük oranda bir küçülme yaşamamıştır. Bu tarihi rekoru kıran Başbakan ve onun ekonomi yönetimidir. Fabrikalar kapandı, tüm sanayi üretimi rekor düzeyde azaldı. Gençlerin yüzde 30"u işsiz. Amerika, Avrupa, Asya, Avustralya gibi ülkelerin hiç birinde Türkiye"deki ekonomik felaketler yaşanmadı. Kriz dünyayı teğet geçiyor, Türkiye"ye ise damardan giriyor” dedi.

  -“HÜKÜMET KORKU İMPARATORLLUĞU KURDU”-

  “Başbakan Erdoğan'ın başındaki hükümetin dünyanın en başarısız hükümeti" olduğunu iddia eden Şener, şöyle dedi:
  "Başbakan ve Bakanlar görev ve sorumluluklarını bilecekleri yerde bankaları, sanayiciyi, çiftçiyi suçlayıp hakaret ediyor. İşçi, memur, emekli ve esnafla kavga ediyor. Bir ülkede ekonomiden sorumlu kişiler bu gücü ve yetkiyi ülkeyi rahatlatmak için kullanmayıp kavga ediyorsa burada bir sorun vardır. Sen ekonomiyi tahrip et, halkı perişan et, bir taraftan da sesin gür çıksın. Böyle bir hükümet etme anlayışı hiç bir ülkede yok” diye konuştu.

  Hükümeti sorunları halletmek yerine korku imparatorluğu kurmakla suçlayan Abdüllatif Şener, “Türkiye"nin sorunlarını tartışılamaz yapıp ayakta kalmayı amaçlıyorlar. Böyle demokrasi ve yönetim anlayışı olmaz. Sivil toplum ve basın özgürce konuşup tartışabilmelidir."

  -"TARIMDA ÜRETİM YOK EDİLİYOR"-

  Şimdiye kadar ekilen ürünlerin ekilemez hale geldiğini, hayvancılığın can çekişir duruma sürüklendiğini dile getiren Şener, “Tarımda üretim yok ediliyor. Tütün yok olurken Türkiye ithal tütün cenneti oldu. Pamuk yok edilerek Yunanistan"dan ithal edilir hale geldi. Buğday ve pancar üreticisi perişan durumda. Hükümet en son fındık stratejisini yayınladı ve fındığı bitireceğini ilan etti. Dünyanın neresinde hangi hükümette tarım sektörü faaliyette bulunan üreticisini piyasayla baş başa bırakmıştır? Hiç kimsenin aklına gelmeyen stratejiler hükümetin aklına geliyor" diye konuştu.

  -“HÜKÜMETİ EKONOMİ MİNDERİNE ÇEKİN”-

  Akaryakıta ve gübre fiyatlarına gelen zamlarla üretim yapmanın güçleştiğini belirten Şener, “Acaba bunlar IMF"nin ayak sesleri mi?” diye sordu. Basına bu konuda büyük iş düştüğünü belirten Şener, “Başbakan iletişimi baskı altına almaya çalışıyor. Hükümeti ekonomi minderine çekin, çünkü hükümet minderin dışında duruyor. İşsizlik patladı, sürekli artıyor. Ancak işsizlik azalıyor diye haberler yapılıyor. Olmayan şeyler ekleniyor. Kim niye yapıyor bunu? "Ben sandıktan çıktım kimse beni dört sene eleştiremez" diyemez. Karayı "ak" diye takdim etmek AKP"nin işi. Hükümetin kriz programı yoktur. ABD doları artırıyor, bizim hükümet önünü görmüyor” dedi. Şener konuşmasına şöyle devam etti:

  “10 milyar bütçe açığı öngörülmüş daha yılın yarısı gelmeden 24 milyar bütçe açığı çıktı. Bu yüzden ertesi gün de zam yağıyor. Bu zamlar da orta ve dar gelirli insanlara yansıtılıyor. Başbakan ve hükümet ekonomi çalışmalıdır. Ekonomi acilen masaya yatırılmalıdır. Hükümet bürokrasiyi sallamaktan vazgeçmeli, günübirlik politikalar uygulamamalıdır. Hükümet ekonomi politikalarını değiştirmelidir. Dışarıdan gelen parayla bu iş olmaz. Hükümeti şeffaf olmaya davet ediyoruz. Benim dönemimde kurulan kalkınma ajansları aktif hale getirilmeli, ekonomi kayıt dışılıktan kurtarılmalıdır”

  -“DEMOKRASİDEN YANAYIZ”-

  Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Şener, askerin sivil yargıda yargılanmasına ilişkin bir soruya, “Biz demokrasiden yanayız, her şeyin adabı vardır, buna uymak gerekir” karşılığını verdi.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim