• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Sendikalar kanunu değişiyor

  06.05.2008 08:45
  Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Sendikalar Kanunu’nun değiştirileceğini açıkladı.
  Sendikalar kanunu değişiyor
  Sendikalar kanunu değişiyor Sendikalar kanunu değişiyor Sendikalar kanunu değişiyor

  Üzerinde çalışılan yeni yasaya göre sendikaya üye olmak ve ayrılmak için noter şartı aranmayacak, sendika kurucusu olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı ortadan kaldırılacak, üye olma yaşı 16"dan 15"e düşürülecek, sendikaların yurtdışında temsilcilik açabilecek.

  Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kurulun gündemiyle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Serbest bölgelerle ilgili yeni bir düzenlemenin yapıldığını belirten Çiçek, bununla ilgili yasa tasarının Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığını söyledi. Çiçek, bu tasarıdan başka Çift Kullanımlı Eşya ile Hassas Eşyanın Dış Ticaretinin Kontrole Tabi Tutulmasına İlişkin Kanun Tasarısı"nın da imzaya açıldığını ifade ederek, tasarı ile özellikle kitle imha silahlarında kullanılacak malzemelerin alım satımının belli bir ihracat kontrol rejimine tabi tutulacağını kaydetti.

  TC VATANDAŞI OLMAYANLAR DA SENDİKA KURUCUSU OLABİLECEK

  Kurulda Sendikalar Yasası ile Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu"nun da kurulda gündeme geldiğini söyleyen Çiçek bu düzenlemelerin bu hafta içerisinde görüşülüp meclis tatile girmeden yasalaşmasını arzu ettiklerini belirtti. Çiçek, Sendikalar Kanun ile ilgili şu bilgileri verdi:

  -Bugün sendikaya üye olmak ve ayrılmak noter şartı kaldırılıyor. Böylece sendikaya üye olmak ve ayrılmak için notere ücret ödenmeyecek.

  -Sendika kurucusu olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı ortadan kaldırılıyor.

  -Sendikalara üye olma yaşı 16"dan 15"e düşürülüyor.

  -Sendikaların sadece ülke içerisinde değil yurtdışında da temsilcilik açmasına ve belli konularda diğer sendikalarla işbirliği yapmasına imkan veriliyor.

  Çiçek, üyelerin ödediği aidatlar ve iş kolunda örgütlenebilmek için yüzde 10"luk baraj konusunda ise henüz bir karara varılmadığını açıkladı.

  ÜÇLÜ TARIM ZİRVESİ YAPILACAK

  Toplantıda tarım konusunun da ele alındığını söyleyen Cemil Çiçek, Türkiye açısından tarımın önemi dünyadakinden çok daha fazla olduğunu belirtti. Çiçek, önemli bir istihdam kapısı olan tarımın Türkiye"nin ihracatında yaklaşık 9 milyar dolar gibi önemli bir rakamı da oluşturduğuna işaret etti.

  Son zamanlarda enerji fiyatlarında önemli bir artış yaşandığını, iktidara geldiklerinde petrolün varilinin yaklaşık 23 dolarken bugün 120 dolara çıktığını ve son yıllarda önemli kuraklıkların yaşandığını söyleyen Çiçek, bunların yanı sıra para piyasalarındaki dalgalanmaların da, tarım sektöründe önemli bir baskı oluşturduğunu belirtti. Çiçek, toplantıda tarım konusunda neler yapılabileceği hakkında Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker"in bilgi verdiğini ifade ederek, “Karşılaşılan problemler konusunda, tarımın desteklenmesi ile ilgili olarak Tarım Bakanı, Maliye Bakanı ve Hazine Bakanı arkadaşımız üçlü bir çalışma yapacaklar. Önümüzdeki kısa süre içerisinde bu konuda yapılabilecek destekler ne olabilecekse bunları baştan gözden geçireceğiz. Orta vadeli mali politikalar çerçevesinde tarıma yapılabilecek desteklerin yeni baştan gözden geçirilmesi gerekmektedir. Sayın bakanların toplantısından sonra bir açıklama icap ederse yapılacaktır” dedi.

  “MALİ DİSİPLİNDEN VAZGEÇMEK SÖZKONUSU DEĞİL”

  Hükümet Sözcüsü Çiçek, bir gazetecinin faiz dışı fazlanın yüzde 3.5"a çekilmesine yönelik tartışmalar yaşandığını ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın açıklamalarını hatırlatarak “Mali disiplinin sağlanması konusunda Hükümet ile Merkez Bankası arasında bir görüş ayrılığı var mı?” sorusunu şöyle yanıtladı:

  “Hükümet bu politikaları oluştururken ilgili kurumlarla da görüşüyor. Dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmaları hesaba katarak Türkiye daha evvel almış olduğu kararları günün şartlarına uygun yeniden gözden geçirmesi gerekiyor. Bu değerlendirme yapıldı, orta vadeli bir program ortaya konmuştur. Esas itibari ile mali disiplinden vazgeçmek söz konusu değildir. Ortaya konan hedeflerin ıskalanması diye bir şey de söz konusu değil. Değişen şartları göre de bunları revize edebilirsiniz. Türkiye"de faiz dışı fazla bugüne kadar hep tutturduk. Bugüne kadar bu prensibe Türkiye bütçesi içerisinde de buna azami gayret gösterilmiştir. Ama dünyada olup bitenleri de yeniden gözden geçirerek yeni bir belirleme yapma mecburiyeti hasıl olduğu için ilgili bakan arkadaşlarımız bunu gerekçeleri ile birlikte bunu kamuoyuna izah etmişlerdir.”

  ÖZEL SEKTÖRDEKİ SENDİKALI İŞÇİLERİN İŞ GÜVENCESİ

  Bir gazetecinin Türkiye"de özel sektörde sendikalı işçilerin işten çıkarıldığı için sendikaların genellikle kamu ağırlıklı olduğunu belirten ve “Sendikaya üye olan kişilerin iş güvencesinin nasıl sağlayacaksınız” sorusunu üzerine Çiçek ilgili bakanların sendikalarla bunları görüştüğünü söyledi. Çiçek, "Geriye dönük bir eksiklik olduysa veya maksada uygun bir gelişme bugüne kadar sergilenmediyse oturup bütün bunlar nereden kaynaklanıyor ona da bir bakmamız gerekir. Bir özeleştiri yapmadan da yasal düzenleme yapmak bence eksik oluyor. Dolayısıyla hepimiz her zaman yanlış, eksik yapabiliriz. Bugüne kadar neden şu kadar çalışan olduğu halde sendikalı işçi sayısı bu söylenen seviyelerde kalmıştır. Buna da bir oturup bakmak lazım. Bunlar zannediyorum orada oturulup konuşulmuştur. Dolayısıyla bir eksik ve aksayan yön varsa zaten yasal düzenleme sebebiyle ortadan kaldırılabilir” dedi.

  "KARAYILAN ÖLDÜ MÜ?"

  Çiçek, Irak"ın kuzeyine yönelik operasyonlarda terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan"ın öldüğüne dair iddiaların hatırlatılması üzerine de gerekli açıklamaların Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapıldığını söyledi.

  Başka bir gazetecinin Yeni Şafak gazetesine yapılan saldırıyı sorması üzerine, “Asla tasvip edilmeyen bir konudur. Geçmiş olsun diyorum. İstanbul"daki güvenlik birimleri bu işin peşini bırakmayacaktır” dedi.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim