• BIST 110.679
 • Altın 155,261
 • Dolar 3,8410
 • Euro 4,5289

  Semiha Öyüş Aydınpost'a konuştu

  27.04.2011 11:41
  Semiha Öyüş, AK Parti’nin listede tek bayan milletvekili adayı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.
  Semiha Öyüş Aydınposta konuştu
  Semiha Öyüş Aydınpost'a konuştu Semiha Öyüş Aydınpost'a konuştu Semiha Öyüş Aydınpost'a konuştu

   

  AYDINPOST ÖZEL-Aydın'da bir dönem milletvekilliği yaptı. AK PARTİ Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyeliğinde bulundu halen görevi devam etmekte. Şimdi de AK Parti Aydın 2. sıra milletvekili adayı. Siyasetteki istikrarlı başarısından, projelerine, yaşanan siyasi polemiklere kadar birçok konuda bayan bayana çok samimi ve sıcacık bir röportaj gerçekleştirdik.

  Semiha Öyüş, “Ben bayan olarak siyasette yer almaya, toplumumuzun yarısı kadın olduğu için cesaret ettim. Ankara’da bayanlarımızın sözcüsü olmak istiyorum. İnşallah bayanların karar mekanizmalarında çok daha fazla yer almalarıyla birlikte medeni cesaretimizin artması, toplumda ben de varım diyebildiğimiz günlere gidelim istiyorum” diyor.

  AK Partide milletvekili aday listesi çok konuşuldu. Özellikle temayül yoklaması ve sonraki liste çok konuşuldu. Şuan ki mevcut milletvekili aday listesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Ben, AK Parti’ye gönül vermiş, AK Parti’nin milletvekili olmaya kendini hazır hissetmiş müracaat eden bütün arkadaşlarımızı çok seviyor ve takdir ediyorum. Bu girişimlere saygı duyuyorum. Ama liste 7 kişilik. Bu şekilde tercih yapmak durumunda kaldılar. Genel merkezimizin bu 7 kişiyi belirlemesinde çok zorlandığını düşünüyorum. Ama bu görevi bize verdiklerine göre şimdi bizim sorumluluğumuzun ağırlığını hissediyorum. Tabiî ki teşkilatımızın tercihlerini almak konusunda Ak Parti başından beri temayül yoklaması yapar. Sadece teşkilatın görüşüyle sonuçlandırılacak bir durum da değil. Genel merkezimizin de aday adayları ve seçim bölgeleri hakkında yaptırdığı araştırmalar var. Bütün veriler bir araya getirildiği zaman bu yükü taşıyabilecek enleri seçtiklerini düşünüyorum. Liste bu şekilde yapılmış. Artık bu listeyi çok tartışmamak gerek diye düşünüyorum. Siyaset uzun soluklu hayat tarzıdır. Bunun en güzel örneklerinden de benim siyasi duruşum var, 2002’de seçildim. 2007’de seçilemedim. 2011’de tekrar aday gösterildim. Temayülde ön sıralarda çıkıp da listede yer alamayan arkadaşların üzüntü duymamaları gerektiğini düşünüyorum. Siyaset çok hareketli bir mecra. Siyaseti yapmanın mevki sadece meclis değil.  İl yönetiminde, ilçe yönetiminde de olur. Yerel yönetimlerde de olur. Hiçbir sıfat olmadan ben AK Partiliyim demek yürekliliğiyle farklı ortamlarda temsil söz konusu olabilir. Ben aday adayı olmuş arkadaşlarımızın listeye girememeleri halinde, partimizin farklı mecralarında faydalı olacaklarına inanıyorum.

  hatice0.20110427115459.jpg

  Milletvekilliğiniz devam etmedi ama, MKYK üyeliğiniz vardı.

  Partimizin kuruluşunda Aydın İl yönetiminde destek işlerinden sorumlu il başkanıydım. Seçime doğru kadın kolları il başkanlığı görevi verilmişti. Bu iki görevi götürmeye çalışırken, seçime gittik. Milletvekili seçildim. AK Parti’de teşkilatlanma çok hızlı gelişmeye çalıştı. Seçim ortamı çok hızlı geldi, gelişti. Genel merkezde kadın kollarının oluşturulduğunda, ben teşkilat başkanı oldum. Ardından 1. olağan kongremizde MKYK’ya seçildim. 2. olağan kongrede tekrar seçildim. 3. olağan kongrede de merkez ilçe disiplin kurulu üyeliğine seçildim, halen bu görevim devam ediyor.

  Siyasetteki bu istikrarlı başarınızın sırrı nedir?

  Bunu bir başarı sayıyorsak eğer, inançlı, ısrarlı ve disiplinli olmak diye izah edebilirim. Yani hedefinizi doğru koyup, bu konuda sebatkâr davranmak gerekiyor. Ayrıca tabii ki hayat felsefesi olarak daima ilkeli davranmayı tercih ettim. Güvenilir olmaya gayret ettim.

  Diğer partilerin ilk 2 sırasında bayan aday yok. AK Parti olarak 2. sıra aday sizsiniz. Bu bir avantaj mı nasıl değerlendiriyorsunuz?

  2002’de biz CHP ile AK Parti olarak 4. sıra bayan adaylar vardı. 2007 seçimlerinde Özlem Hanım 1. sıra ben 4. sıradaydım. Yani bu defada AK Parti’de ben varım, diğer partilerde 3. 4. sıralarda bayan var. Bunları bir rutin olmaması gerektiğinin bir örneği olarak değerlendiriyorum. Hani her zaman şu sırada kadın olur, gibi kalıp düşüncelere karşıyım ben. Görevi en iyi şekilde üstlenip taşıyabilecek olanlara sıralama yaptırılır ya da bir sıralama mecburiyeti var. Yani herkesi 1. sıraya yan yana yazamazsınız. 7. sırada olan arkadaşımızın daha değersiz olduğu anlamı yok. Ama bir sıralama yapmak gerektiği için böyle bir değerlendirme yapılmış. Bu genel merkezimizin takdiridir. Bu görevin nasıl başarılması gerektiğine yoğunlaşıyoruz. Sadece Aydın için değil Türkiye için değerlendirme yapmak gerekirse bugün AK Parti listelerinde 78 kadına yer var. Bunun büyük çoğunluğu seçilebilir alanlarda. Bunun gibi yerel seçimler döneminde de kadın adayların çıkmaları için gayret gösterdik. Toplumda da bu gayretlerin yansımalarını görüyoruz. Ancak görevin verdiği sorumluluğu taşımak çok önemli. Cinsiyeti göz ardı etmek lazım, diye düşünüyorum. Kadın ya da erkek değil bu işi a şahsı, b şahsı, c şahsı iyi yapar şeklinde değerlendirmek gerekir.

  Bayanların karar mekanizmalarında yer almaları önemli. Çünkü hayatı erkeklerle birlikte paylaşıyoruz. Bazı alanların kadınların giremeyeceği, girmeye cesaret edemediği alanlar olmadığını kabul edemiyoruz. Bu bakımdan evde, tarlada, bahçede ve diğer iş alanlarında nasıl kadınlarla erkekler bir arada cinsiyet farkı gözetmeden hayata nasıl devam ediyorlarsa, siyasette de kadının düşünce, hayata bakış ve yorumlayış şeklinin siyasete renk katacağı olumlu katkılar sağlayacağı dikkate alınarak kadınlara da siyasette yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

  Siyasette kadın olmanın avantajları ve dezavantajları neler?

  Ben çalışan bir bayandım zaten. Bu bakımdan sosyal hayatta yerimi almıştım. Siyasette bu bakımdan bir dezavantaj görmüyorum. Avantajı olduğunu da sanmıyorum. Ama şöyle bir algı var. Bayanları teşvik için siyasete görünür yerlerde bulunduruyorlar. İşte bunun bayan olduğu için hak etti yangısının yanlış olduğunu düşünüyorum.

  Kadınlardan söz etmişken, projeleriniz arasında kadınlara özel bir çalışmanız olacak mı?

  Bundan önceki çalışmalarımda kadınların görünür olmasına dikkat ettim. Şimdi kadının istihdam alanında daha çok yer alması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda çalışmalar yapmak istiyorum. Yani her bireyin ayakları yere basarak kendi varlığını sürdürebilmesi gerekiyor. Tabii ki hayat paylaşıldıkça güzel. Muhakkak ki aile kurumumuz olağanca güzelliğiyle devam etmeli. Çünkü insanlar aile olarak yaşadıkları zaman mutlu oluyorlar. Bizim kültürümüz bize bunu öğretti. Öz kültürümüzü kaybetmeden hayatı daha da kaliteli nasıl yaşayabiliriz? Bu yönde ufuk açmak istiyoruz.

  Peki, Aydın için projeleriniz neler?

  Partimizin 2023 vizyonundan Aydın payını hakkıyla payını alacaktır. Biz de buna gayret edeceğiz. Doğal kaynaklarını, tarihi varlıklarını daha ön plana çıkararak hem insanlığın bundan faydalanmasını hem de yerelde halkımızın bundan faydalanmasına gayret edeceğiz. Önümüzdeki zamanlarda jeotermal kaynaklı turizmin gelişmesi gerektiğini düşünüyorum. Alt yapının ulaşımın kalitesi giderek arttı. Ancak vardığımız noktayı asla yeterli bulmayız. Daha da ileriye götürülmesi gayreti içerisindeyiz. Hava alanının büyütülmesi ve işler hale getirilmesi gerektiğinin farkındayız. Sadece havaalanı değil her bir alanın geliştirilmesi için çalışmalarımız olacak. Ayrıca jeotermal seralarla daha kaliteli organik seralarla ürünler üretilip hem insanımıza kaliteli ürünler sunmak hem de yurt dışına mal göndermek istiyoruz. Bunun için zemin oluştuğunda ulaşım ortaya çıkacak. Havaalanımızı da bu gelişmeler paralelinde gerçekleştireceğiz. Ayrıca Aydın’ın otogarının şehir dışında kalmasından doğan sıkıntılarımız var. Ağır vasıtaların şehir içinde dolaşıyor olması hem hava kirliliği hem trafik sıkışıklığı bakımından olumsuz bir görünüm sergiliyor. Çevre yolunun hemen tamamlanıp şehrin bu yükten kurtarılması gerekiyor. Denizli otobanı da projelerimiz kapsamında. Demiryollarımızın iyileştirilmesi gerçekleştirildi. Çift yönlü hale getirerek demiryolu taşımacılığını yoğun ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyoruz.

  Denizli ve İzmir demişken, Aydın bu iki şehir arasında köy gibi kaldı. Adeta emekli şehri halinde. Çok gelişemedi. O zaman Aydın, Denizli-İzmir arasında kalmaktan kurtulacak değil mi?

  Aydın’ın yaşanabilir kentler arasında ön sırada yer aldığını düşünüyorum. Aydın’a memuriyet dolasıyla şehrimize gelen insanların şehrimizi çok sevmesinden dolayı Aydın’dan gitseler bile emekli olduklarında Aydın’a dönme düşüncesinde olduklarını biliyorum. Bu bakımdan neredeyse üçte biri emekli Aydın’ın ama genç nüfusta var. Gençlerimizle bu projelerimizi gerçekleştirdiğimizde hem gençlerimiz hem yaşlılarımız rahat edecek.

  O zaman gençlerimizin işsizlik sorunu çözülecek mi, diyorsunuz.

  Bu çizdiğimiz gelecek vizyonunda sadece Aydınlıya değil, dışarıdan insanlara da iş istihdamı sağlanacaktır.

  Sayın Mehmet Erdem, köylere gittiğimizde BDP’liler de, MHP’liler de elimizi sıkmıyor gibi bir açıklamada bulundu. Şu sıralar siz de yoğun olarak ilçe ve köy ziyaretleri yapıyorsunuz. Bu gibi durum sizin için de geçerli mi?

  Ben böyle bir durumla karşılaşmadım. Ama bir toplulukta kimin size daha yakın daha sıcak, kimin daha uzak soğuk mesafeli olduğunu hissedebiliyorsunuz elbette. Ben karşılaştığım toplumlarda bile %1’den fazla olmadığını görüyorum. Genelde sıcak karşılanıyoruz.

  Sayın Başbakanımızla, Sayın Bahçeli arasında da son günlerde şiddetlenen “bozkurt-çakal” polemiği hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Bunlar teşbihte hata olmaması gereken ifadeler. Seçim arenasında, seçim atmosferinin heyecanıyla söylenmiş sözler olduğunu düşünüyorum.

  Bir bayan aday olarak, Kadınlarımıza iletmek istediğiniz mesajınız nedir?

  Ben bayan olarak siyasette yer almayı, toplumumuzun yarısı kadın olduğu için cesaret ettim. Ankara’da bayanlarımızın sözcüsü olmak istiyorum. İnşallah bayanların kararme kanizmalarında çok daha fazla yer almalarıyla birlikte medeni cesaretimizin artması, toplumda ben de varım diyebildiğimiz günlere gidelim istiyorum.

  Röportaj:Hatice Karaarslan

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim