• BIST 108.153
 • Altın 154,080
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Selçuk'tan şok iddia

  02.08.2008 09:25
  Yargıtay eski Başkanı Selçuk’tan şok iddia: “Alınan kararın uygulanabilmesi için Yargıtay Başsavcılığı’nın olağanüstü yollara başvurarak kararın usulüne uygun şekilde çıkmasını sağlaması gerekir”
  Selçuktan şok iddia
  Selçuk'tan şok iddia Selçuk'tan şok iddia Selçuk'tan şok iddia

  Anayasa Mahkemesi"nin AKP hakkındaki kararıyla ilgili şok bir iddia gündeme getirildi. Yargıtay eski Başkanı Sami Selçuk, Anayasa Mahkemesi"nin oylama yönteminin hukuka aykırı olduğu için kararın çıkmış sayılmayacağını savundu. Selçuk, bu yüzden Hazine yardımının kesilmesi yaptırımının uygulanabilmesi için Yargıtay Başsavcılığı"nın olağanüstü yollara başvurması gerektiğini kaydetti. Selçuk"un bu görüşüne en önemli destek Yargıtay eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu"ndan geldi. Ancak Kanadoğlu, Selçuk"un haklı olmasının sonucu değiştirmeyeceğini, Anayasa Mahkemesi kararlarına karşı herhangi bir itiraz ya da temyiz yolu olmadığı için kararın uygulanması gerektiğini söyledi. Ceza hukukçusu Prof. Dr. Durmuş Tezcan ise Selçuk"un görüşüne karşı çıktı.

  Oylama hangi yöntemle yapıldı?

  Alınan bilgiye göre Anayasa Mahkemesi, AKP davasında kararını verirken tek bir oylama yaptı. Bu oylamada üyeler en az kıdemli olandan başlayarak tek tek AKP"nin odak haline gelip gelmediğini ve uygulanacak yaptırımla ilgili görüşlerini açıkladı. Ve 6 üye AKP"nin odak haline geldiği için kapatılmasını, 4 üye odak haline geldiğini ancak Hazine yardımının kesilmesi cezasının yeterli olduğunu, 1 üye ise AKP"nin odak haline gelmediği yönünde oy kullandı.

  Kapatma isteyen üyelerin sayısı Anayasa"nın aradığı 7 sayısına ulaşmadığı için kapatma istemi reddedilmiş oldu. Yüksek Mahkeme daha sonra Ceza Muhakemesi Kanunu"nun 229. maddesindeki, “Oylar dağılırsa sanığın en çok aleyhine olan oy, çoğunluk meydana gelinceye kadar kendisine daha yakın olan oya eklenir” kuralı devreye sokuldu. AKP"nin en çok aleyhine olan oy kapatma ve buna en yakın oy Hazine yardımının kesilmesi olduğu dikkate alındı. Böylece 6 oy, 4 oya eklendi ve kararın “Hazine yardımının kesilmesi” olduğu açıklandı.

  Selçuk"tan oylama yöntemine itiraz

  Mahkemenin bu oylama yöntemine Yargıtay eski Başkanı Sami Selçuk"tan itiraz geldi. Selçuk, bir gazetede yayımlanan yazısında oylamanın yasalara aykırı olduğunu ileri sürdü. Selçuk, mahkemenin önce AKP"nin odak olup olmadığını oylaması gerektiğini buradan çıkan “odak” sonucu doğrultusunda yaptırımın kapatma mı, Hazine yardımı mı olması gerektiğini ayrıca oylaması gerektiğini ve en son da Hazine yardımının miktarını oylaması gerektiğini savundu. Selçuk"a göre bu 3 oylamaya da 11 üye katılmalıydı. Yani “AKP odak değildir” diyen Başkan Haşim Kılıç da ilk oylamada çıkan “odak” sonucuna göre yaptırımın ne olması gerektiği konusunda oy kullanmalıydı. Kılıç, yaptırımın Hazine yardımının kesilmesi çıkmasından sonra yapılan son oylamaya da katılmalıydı. Selçuk, buna uyulmadığı için “ret” oyu kullanan Kılıç"ın yaptırımın belirlenmesi tartışmasına katılmadığını, bu yüzden de oylamanın geçersiz olduğunu savundu.

  Başsavcı karara itiraz etmeli...

  Selçuk, “Oylamaya göre, devlet yardımının kesilmesi yaptırımı dört oyla çıktı. Bu durumda hem mahkemenin oluşması, hem de toplama kuralı çiğnendiği için oylama butlan (hiçlik) ile sakatlanmış karar çıkmamıştır. Başsavcılık, karara karşı olağanüstü yollara başvurmalı, bu önemli kararın hukuka uygun biçimde çıkmasını sağlamalıdır. Bu süreç işlemedikçe devlet yardımının kesilmesi yaptırımı uygulanamaz” dedi.

  Hukukçular ne diyor?

  Selçuk"a en güçlü destek ise Yargıtay eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu"ndan geldi. Kanadoğlu, “Oylamanın önce odak oldu mu olmadı mı biçiminde yapılması lazımdı. Buradan çıkan sonuç "evet" olacaktı. Bundan sonra hangi yaptırımın uygulanacağının oylaması gerekirdi. Bu oylamada da bütün üyelerin oy kullanması gerekirdi. Ancak, Anayasa Mahkemesi kararlarına karşı bir itiraz ya da temyiz yolu da öngörülmediği için de Maliye Bakanlığı, önüne gelen gerekçeli kararı "uygulayamam" diyemez” dedi.

  Oylamayı bozmaz

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi"nden Prof. Dr. Durmuş Tezcan ise şöyle konuştu: “Başkan Kılıç bir kere odak olmaya karşı çıktıktan sonra yaptırıma ilişkin oylamaya katılmasa bile bu kararı etkilemez. Reddetmek bunlara katılmama yönündedir. Oylamayı bozmaz.”

  Diğer Haberler
 • Yazıcıoğlu hakkında yeni iddia 21 Mayıs 2009 Perşembe 07:18
 • Çankaya Köşkünden açıklama 18 Mayıs 2009 Pazartesi 23:38
 • Değişiklik yetkisi sınırlı11 Mayıs 2009 Pazartesi 06:13
 • Özkök’ün tedirgin saatleri 10 Mayıs 2009 Pazar 12:11
 • Selçuktan ilginç iddia10 Mayıs 2009 Pazar 08:27
 • Erken uyarı MİTçiden 09 Mayıs 2009 Cumartesi 08:20
 • 27 Nisan’ın arkasında durdu08 Mayıs 2009 Cuma 07:19
 • Tanımadıklarıyla görüşmüş! 07 Mayıs 2009 Perşembe 12:24
 • İlginç plan07 Mayıs 2009 Perşembe 08:11
 • Kızlar ayrı okulda okutulsun07 Mayıs 2009 Perşembe 07:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim