İş yerini kurşunladı, 'Alkollüydüm, rastgele ateş açtım' dedi İş yerini kurşunladı, 'Alkollüydüm, rastgele ateş açtım' dedi
Enver Paşa komutasındaki birlikler, 22 Aralık 1914-15 Ocak 1915’te Kars Sarıkamış’taki Allahuekber Dağları’nda Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken ağır kış koşullarıyla karşılaştı. Genelkurmay Başkanlığı’nın kayıtlarına göre; 60 bin asker şiddetli soğuk, açlık ve yetersiz giysiler nedeniyle şehit düştü. Her sene olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin dört bir yanından gelen her yaştan toplam 21 bin kişi, şehitleri anmak için Sarıkamış’ta buluştu.

HAVA SOĞUK KALPLER SICAK

“Biz hep aynı izdeyiz” sloganı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen 6 kilometrelik yürüyüş saat 09.00’da 108 yıl önce olduğu gibi başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın da katıldığı, eksi 10 derecelik soğukta yapılan yürüyüş Ay Yıldız tören alanında sona erdi. Şehit anıtına çelenk konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu. 18 yıldır düzenlenen etkinliklerde her sene buzdan heykeller de yer alırdı. Bu yıl kar yağmadığı için buzdan heykel yerine ‘canlı heykel’ gösterisi yapıldı. Jandarma Çelik Kanatlar’ın gösterisi de ilgiyle izlendi.

Bakan Kasapoğlu, POSTA’dan Cem Kerpiççiler’e konuştu.

SPOR DEVRİMİ HIZ KESMEYECEK

POSTA’ya konuşan Bakan Kasapoğlu “2022’de 183 gençlik ve spor tesisi, 36 gençlik merkezi, 67 genç ofis açılırken gençlik kampı sayısı 54’e yükseldi. Sporda tesisleşmede önemli adımlar attık. 2022’de sporcularımız 6 bin 127 madalya kazanırken ülkemiz 180 uluslararası spor organizasyonuna ev sahipliği yaptı. Sporda devrimin en önemli unsuru olan tesisleşmeyle birlikte, spor kültürünün gelişimi için çaba gösteriyoruz. Bu çabalarımız 2023’te de hız kesmeden devam edecek” dedi. 

Törende ilk kez canlı heykel gösterisi yapıldı.

Törene kadın askerler de katıldı.