• BIST 108.434
 • Altın 151,200
 • Dolar 3,6612
 • Euro 4,3260

  Şehir Tiyatroları'nda oyunlar

  02.03.2011 21:42
  Surname 2010, Merhaba Hoşçakal, Bozuk Düzen, Arzunun Onda Dokuzu oyunlardan bazıları.
  Şehir Tiyatrolarında oyunlar
  Şehir Tiyatroları'nda oyunlar Şehir Tiyatroları'nda oyunlar Şehir Tiyatroları'nda oyunlar

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Mart ayının bu ilk haftasında; Surname 2010, Merhaba Hoşçakal, Bozuk Düzen, Arzunun Onda Dokuzu, Alemdar, Dört Kişilik Bahçe, Marat-Sade, Boya Benek, Pırtlatan Bal, Karagöz Balıkçı, Cambazhane oyunlarıyla seyirci karşısına çıkıyor. Bu hafta Boya Benek, Karagöz Balıkçı, Cambazhane, Pırlatan Bal çocuk oyunları da küçük seyircileri bekliyor.

  İstanbul- Geçen ay Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi"nde galasını yapan Surname 2010 adlı oyunda kocasının ölümünün ardından açtığı sahafında, özel bir nedenle geceyi bekleyen Sühendan Hanım, kocasına ait hiç görmediği notlarla karşılaşır. Bu notlar, kocasının kendisi için düşündüğü “sözde şenliğe” dair fikirleri içermektedir. Yazılanları şaşkınlıkla okumaya başlayan Sühendan Hanım; kendisini bir düşün içinde, geçmiş ile bugünün İstanbul"u arasında gerçekleşen bir şenliğin tam ortasında bulur. Oyunda; Ayşem Yağmur Ulusoy, Can Alibeyoğlu, Ceren Hacımuratoğlu, Derya Keykubat, Derya Yıldırım, Elyesa Çağlar Evkaya, Engin Akpınar, Eraslan Sağlam, İrem Erkaya, Mana Alkoy, Mehmet Soner Dinç, Mert Aykul, Özgür Atkın, Özgür Tanık, Seda Fettahoğlu, Semah Tuğsel, Seza Güneş, Şeyda Arslan, Uğur Dilbaz, Yiğit Sertdemir, Zeynep Göktay Dilbaz rol alıyor. Proje tasarımını Candan Seda Balaban ile Yiğit Sertdemir"in yaptığı oyunu, Yiğit Sertdemir yazıp yönetti. Oyun, 2-6 Mart 2011 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi"nde seyredilebilir.


  Merhaba Hoşçakal, yıllar sonra eve dönen Hester"in erkek kardeşi Johnnie"yle yaşadığı birkaç saat süren hesaplaşmasını konu alıyor. Yaşamın savurup attığı bu iki kardeşin yitirdiği aile, çocukluk, sevinç, umut, aşk, adına ne varsa her şeyi sorguluyor. Aile geçmişine dair bireylerin birbirini yıkan sırlarının açıldığı o gecede Hester"i ağır sürprizler beklemektedir. Athol Fugard"ın yazdığı Taner Barlas"ın yönettiği oyun, 2-6 Mart 2011 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi"nde seyircilerini bekliyor. Oyunda Tolga Yeter, Ayşen Çetiner Sezerel rol alıyor.


  Arzunun Onda Dokuzu, işgal edilen topraklarda kültürün, hayatın, bedenin, ruhun zorla ele geçirilmesi karşısında kadınların yaşadığı çıkmazları ve ölüm kalım savaşındaki dokuz kadını anlatıyor. Heather Raffo"nun yazıp, Füsun Günersel"in çevirdiği oyunu Arif Akkaya yönetiyor. 2-6 Mart 2011 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi"nde oynanacak Arzunun Onda Dokuzu"nda; Hikmet Körmükçü, Hasibe Eren, Bensu Orhunöz, Cihan Kurtaran rol alıyor.


  Bozuk Düzen, yaşadıkları kasabadaki depremden zarar görerek, İstanbul"a yerleşmek zorunda kalan orta halli bir ailenin, büyük şehrin karmaşası içinde yaşama tutunabilme çabalarını anlatıyor. Birbirinden uzak yaşayan ve hiçbir ortak paylaşımları bulunmayan kardeşler, içine düştükleri yalnızlıktan, yine birbirlerine tutunarak kurtulmaya çalışırlar. Ancak yeniden kenetlenmek için artık çok geçtir. Hiçbir şey arkalarında bıraktıkları gibi olmayacaktır… Güner Sümer"in yazdığı Burteçin Zoga"nın yönettiği oyunda;

  Gün Koper, Gürol Güngör, Demet Bozyaka, Berrin Koper, Aziz Sarvan, Selin İşcan, Perihan Savaş, Uğurtan Atakan-Ahmet Özaslan, Çağlar Polat, Yılmaz Meydaneri, Enes Mazak rol alıyor. Oyun, 2-6 Mart 2011 tarihleri arasında Kâğıthane Sadabad Sahnesi"nde seyredilebilir

  Alemdar adlı oyunda, isyancılar ayaklanmış, padişah öldürülmüştür. Sınır boyundan kalkıp gelen Alemdar Mustafa Paşa, II. Mahmud'u isyancıların elinden kurtarır. Bir kuluna tahtını ve canını borçlu olan bir padişahla, padişahın canını ve tahtını kollamak isteyen bir paşa karşı karşıyadır şimdi. Üstelik yeniçerilerin hem Alemdar Mustafa Paşa'ya, hem de Padişah II. Mahmud'a karşı ateşlediği bir yangının tam ortasında… Orhan Asena"nın yazdığı oyunu Engin Alkan yönetiyor. 2-6 Mart 2011 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi"nde seyirci ile buluşacak olan oyunda; Erhan Abir, Can Başak, Serdar Orçin, Emrah Özertem, Hakan Arlı, Oya Palay, Yeliz Gerçek, Berna Adıgüzel, Aslı Nimet Altaylar, Zafer Kırşan, Ümit Daşdöğen, Tolga Coşkun, Çiğdem Gürel, Esra Karabaş, Hüseyin Tuncel, Murat Üzen rol alıyor.

  Dört Kişilik Bahçe"de geçmişte renkli günlere tanıklık etmiş ahşap konak artık, üç “unutulmuş” kadının ve eski bir Osmanlı paşası olan Server Bey"in kendi tenhalıklarına sığındığı bir limana dönüşmüştür. Değişen düzen içinde savrulan aile, artık hiçbir şeyin yaşamadığı bu konakta, tıpkı insana onarılmazlık duygusu veren bahçe gibi sırlarıyla birlikte tutukludur sanki… Çağdaş Türk tiyatrosunun usta kalemi Murathan Mungan"dan, yüzleşmelerle gelişen hüzünlü bir hikâye. Arka planda ise son İstanbul… 2-6 Mart 2011 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi"nde sahnelenecek olan Dört Kişilik Bahçe"nin yönetmeni Ersin Umulu. Oyunda, Ayşe Kökçü, Sevil Akı, Metin Çoban, Esin Umulu rol alıyor.

  Marat-Sade, 1808 yılında, Marquis de Sade'ın kapatıldığı Charenton Akıl Hastanesi'nde geçiyor ve akıl hastaları tarafından oynanması için Marquis de Sade tarafından yazılan bir oyun metninin, hastane yöneticileri ve seçkin bir seyirci kitlesine oynanışını anlatıyor... Peter Weiss"ın yazdığı Ragıp Yavuz"un yönettiği oyunda; Kutay Kırşehirlioğlu, Radife Baltaoğlu, Yıldırım Fikret Urağ, Murat Garibağaoğlu, Çağlar Çorumlu, Çağrı Özgür Hün, Özge Özder, Cengiz Tangör, Ali Mert Yavuzcan, Murat Çoşkuner, Yeşim Koçak, Ozan Gözel, Aslıhan Kandemir, Doğan Altınel, Okan Patırer, Yasemin Güvenç, Özge O"Neill Sarımola, Ece Yıldız, Selim Can Yalçın, Nurdan Gür, Selin Türkmen, Reyhan Karasu, Özgürefe Özyeşilpınar, Burçak Çöllü, Bahar Özge Göze, Senem Oluz, Muzaffer Berişa, Altuğ Kutlu, Murat Güreç, Serkan Bacak, Hamit Erentürk rol alıyor. Oyun, 2-6 Mart 2011 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi"nde seyirciyle buluşacak.


  Mart ayının çocuk oyunları

  İBB Şehir Tiyatroları Mart ayının ilk haftasında küçük tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor.

  Gökçe Okay Delagrange"nin yazdığı Ece Okay"ın yönettiği Boya Benek oyunu, 5-6 Mart 2011 tarihlerinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi"nde, Karagöz Balıkçı, 3-4 Mart 2011 tarihlerinde Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi"nde, Özgür Atkın ve Ceren Hacımuratoğlu"nun birlikte yazdıkları oyunu, Özgür Atkın yönetti.

  Seza Güneş"in yazıp yönettiği Cambazhane adlı oyun, 3-4 Mart 2011 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi"nde, Aziz Nesin"in yazdığı Haşmet Zeybek"in yönettiği Pırtlatan Bal adlı oyun, 5-6 Mart 2011 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi"nde izlenebilir.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • iDANSla çağdaş dans vakti02 Ekim 2012 Salı 22:10
 • İstanbulda en kısa festival02 Ekim 2012 Salı 22:09
 • Turuncu Filmler Antalyada02 Ekim 2012 Salı 22:08
 • Beat’lerin Kralı Babylonda02 Ekim 2012 Salı 22:06
 • Türkiyeye utanç verici ceza02 Ekim 2012 Salı 22:05
 • Fazıl Sayın Evreni ilk kez Salzburgda02 Ekim 2012 Salı 15:02
 • Bilgin Adalı hayata veda etti01 Ekim 2012 Pazartesi 23:20
 • Uluslararası caz günü İstanbul’da gerçekleşecek30 Eylül 2012 Pazar 15:04
 • Askerler öldürdüklerini göremezlermiş30 Eylül 2012 Pazar 07:00
 • İşte Neşet Ertaşın son şiiri29 Eylül 2012 Cumartesi 16:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim