• BIST 110.248
 • Altın 155,412
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259

  'Seçim Kervanı'nda sıcak tartışma...

  13.04.2011 09:39
  TV8'de Tayfun Talipoğlu'nun hazırlayıp sunduğu 'Seçim Kervanı' programı Aydın'dan canlı olarak yayınlandı.
  Seçim Kervanında sıcak tartışma...
  'Seçim Kervanı'nda sıcak tartışma... 'Seçim Kervanı'nda sıcak tartışma... 'Seçim Kervanı'nda sıcak tartışma...

   

  TV8'de Tayfun Talipoğlu'nun hazırlayıp sunduğu 'Seçim Kervanı' programı Aydın'dan canlı olarak yayınlandı.
   
   
  Programın Aydın ayağında AKP Milletvekilli Mehmet Erdem, MHP Milletvekili Ali Uzunırmak, CHP 1. Sıra milletvekili adayı Bülent Tezcan, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakkı Dokuzlu, Sanayi Odası Başkanı Ercan Çerçioğlu, Borsa Başkanı Adnan Bosnalı ve Esnaf Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit de konuşmacı olarak katıldı.
   
  İzleyicilerin ve Tayfun Talipoğlu'nun sorularına yanıt veren Aydın'ın siyasileri, zaman zaman zor anlarda yaşandı.
   
  MHP'li Ali Uzunırmak'ın da eleştirilerine hedef olan AKP'li Mehmet Erdem, konuşması sırasında rakamları söylerken 'küsur' ifadelerini kullanınca, Uzunırmak, "Devlette küsur diye bir terim olmaz. Rakamları bile bilmiyorsunuz, söyleyemiyorsunuz" diye sert çıktı.
   
  Program için Atatürk Meydanına gelen TIR'dan canlı yayınlanan programı vatandaşlar da izleme imkanı buldu. Konuşulanları dinleyen vatandaşlardan bazıları da iktidar partisi milletvekili Erdem'e eleştirilerde bulundu. Çiftçi olduğu gözlenen birkaç vatandaş AKP'nin tarım politikasıyla Türk çiftçisine darbe vurduğunu söyledi.
   
  08.jpg
   
  PROGRAMDAN DETAYLAR..
   
  Programı neden siyasetin içersinde oldukları sorusu ile milletvekili adayı oldukları sorusunu yönelterek başlatan Tayfun Talipoğlu’nun sorusuna CHP milletvekili adayı Bülent Tezcan Ak Parti iktidarına yüklenerek Sayın Erdem az önce Aydın’ı tarif ederken Aydın’ın dağlarından yağ, ovalarından bal akar diye tarif etmişti. Ancak son 8 yılda Aydın’ın dağlarından akan yağı kurutuldu. Bal tutan parmakların yalandığı bir siyaseti durdurmak için siyaset i durdurmak için siyaset yapıyorum şeklinde cevaplandırdı.

  Ak Parti milletvekili Mehmet Erdem ise “Kurutuldu derseniz üretimin düşmesi lazımdır. Ama aksine üretim artmıştır.” diye karşılık verdi.

  Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu,  Aydın’ın sorunlarını temel alan konuşmasında “Aydın fevkalade güzel bir şehir bu herkes tarafından biliniyor. Ancak tam manasıyla jeotermalden, tam manasıyla, turizmden, tam manasıyla tarımdan faydalanmamaktadır. Bunda siyasetçilerin olduğu kadar bizlerinde suçu bulunmaktadır. Ancak ben yeni dönemi yeni bir başlangıç olarak nitelendiriyorum. Yeni dönemde bu sorunları yeni parlamentonun çözeceğine inanıyorum. Kuşadası en fazla turistin girdiği liman özelliğini taşımaktadır. Aydın’da 21 tane antik kent olmasına rağmen bundan Aydınlıların bile haberi  yok. Tarımda istenen seviyede değiliz çünkü;  En verimli toprakların, en verimli suyun, en verimli jeotermalin Aydın’da bulunmasına rağmen Aydın’da bir havaalanımız bulunmamaktadır.  Jeotermalin %70 i Aydın’da olmasına rağmen istenildiği gibi faydalanılmamaktadır.” dedi.

  Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdem, Aydın bir tarım kenti olduğunu, tarım kenti özelliğini edebiyyen devam edeceğini ifade etti. Aydın’ın turizm ile ilgili hedeflerinde istenen noktaya gelinemediğini ifade eden Erdem, “ Kuşadası, Türkiye’de turizmin ilk başladığı yerdir. Yerel yönetimlerin yanlış politikaları nedeniyle beton yığını haline sürükleniyor. Ülkemiz dünyada turizm de 6 ya da 7. Sırada bulunmaktadır. Ancak 2002 yılından bu yana da turizmde ilimiz için çok önemli gelişmeler olmuştur. Didim, turizm kenti kapsamına alınmıştır. Yatırımların gerçekleşmesi hedeflenmiştir. 1997 yılında ihalesi gerçekleşmiş ama bitirilemeyen Didim yat limanı bitirilmiştir. Kuşadası’nda alternatif  turizm için planlanan KOMER kongre merkezi hayata geçirildi. En kısa sürede de faaliyete geçirilmek üzeredir. Kuşadası limanı kruvaziyer turizme açılması ile ciddi bir potansiyele ulaşmıştır.” dedi.

  CHP Milletvekkili Adayı Bülent Tezcan,  “Aydın’ın bir çok problemi var. Turizm ile ilgili Aydın çok ciddi bir sürece hazırlanması gerekiyor. Vekilimizin Aydın turizminin yeniden ele alınması beklentilerine katılıyorum. Ancak Aydın turizminin ciddi bir şekilde yol aldığı doğru değildir. Sektörel mevzuatta sıkıntılar bulunmaktadır. Sektörel alanda turizm gelirlerinin turizm işletmelerine dağılması konusunda sıkıntılar vardır. Turizmi planlamak zorundasınız. Bugüne kadar bu planlamalar yapılmadı.”dedi.

  MHP Milletvekili ve 1. Sıra adayı Ali Uzunırmak,  Siyaset söz ile başlar, icraat ile gelir. Siyaset sözle , söylenenlerle yapılanların yapıldığı bir şov sanatı değildir. Turizm çeşitlemesi plancı bir zihniyetle ele alınmalıdır.

  Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, Aydın’da ürün deseni çalışması, seracılık ve havaalanı kargo taşımacılığı ile ilgili bir politikalarının bulunup bulunmadığını ve bu konuda nasıl çalışmalar yapmayı planladıklarını sordu.

  Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Çerçioğlu ise, jeotermal kaynaklar konusunda Aydın’ın zenginliğinin herkesin trafından bilindiğini, jeotermal yasasından önce tüm sahaların özel sektöre satıldığını ifade ederek “Biz Aydınlılar, jeotermalin üzerine oturmaktan başka bir şey yapamıyoruz. Ne seracılıkta, ne sanayide, ne şehir ısıtmasında, ne ucuz enerji de ne de enerji kullanımında faydalanabiliyoruz. Çıkartılmış olan jeotermal yasası işletme hakkı olan özel kuruluşların bu sahalarda Aydınlıların menfaatine verme zorunlulukları bulunmuyor. Bugün sadece elektrik üretiliyor. Elde edilen katma değerin %95 i enerji üretiminde kullanılıyor.  Bizim şöyle bir deyimimiz var Su elin, çeşme elin, tekne Atçalı Kel’in. Bu yasa neden böyle oldu?” dedi.

  Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdem, jeotermal ile ilgili olarak “Jeotermal yasasını Ak Parti çıkardı. Bunu bir kenara koyun. Jeotermal kaynaklar yüz yıllardan beri de Aydın’da vardı. Yasanın olmadığı dönemlerde neden üreticiler seralarını buralara kurmadılar. Bu soruya ben şöyle tefekkür etmenizi istiyorum. 200y yılında Türkiye’de 2 önemli yasa çıkarıldı. Nedir bunlar? Birincisi yenilenebilir enerji yasası. Rüzgar, Güneş, Su enerjilerinin kullanılabilmesi ile ilgili yasal düzenlemeler içeren. Bu yasa çıktıktan sonra Söke’nin çıkışına Rüzgar enerji santrali kuruldu. Akbük’deki rüzgar enerji santrali yapıldı. Çine’deki Karpuzlu’daki santraller kuruldu.  Jeotermal enerji topraktan 220 derece sıcaklık ile çıkıyor. 180, 160 derece sıcaklıklarda çıkıyor. Jeotermal kaynağı direk seracılığa veremiyoruz. Ne yapacaksınız?  Soğutmanız gerekiyor. Atacak mısınız? Yüksek sıcaklıktan elektrik enerjis üretmeniz lazım. Jeotermal yasası dışardan alınan doğal gaz ile ürettiği elektrik enerjisini ilk önce yerli kaynaklarla üretelim diye bu yasalar çıkarıldı. MTA, 7 milyon liralık sondaj yaptı.  Aydın’ın jeotermal potansiyelinin haritasını ortaya koydu. “dedi.

  Erdem’in sözünü kesen Ali Uzunırmak, “Sayın Erdem diyor ki yüzyıllardır jeotermal var. Doğru, Yılmazköy kuyusu da başka kuyularımıza varıncaya kadar 57. Hükümet zamanında başka hükümetler zamanında sondajlar yapılmıştır. Neden 2002 yılından 2007 yılına kadar jeotermal yasası çıkarılmamıştır. Tek başına anayasayı değiştirecek güce sahipler. Ondan sonra geçmişteki hükümetleri suçluyorlar. Biz 3.5 yıl da 3 te bir ortak olduğumuz dönemde çok büyük güce sahiptik. Bir ürünü üretmek kadar pazarlamak ve satmak da önemlidir.  Aydın Havaalanının yapılması için dönemin valisi Muharrem Göktayoğlu ve Enis Öksüz ile birlikte yap işlet devret modeli için çalışmalar yapılmıştır. Almanya’dan Antalya havaalanını yapan firma getirilmiştir. Tren istasyonunun lojistik olarak yapılması planlanmıştır. Yavuzköydeki organize sera bölgesi yer tespiti yapılmıştır. Günübirlik olarak yetişen ürünlerin Avrupa  yurtiçi pazarlarına gidebilmesi için İzmir kargo limanı buraya alınacaktı. Birbirine entegre biçimde lojistik üs olarak planlanmıştı. Pazarlama alt yapısı içinde aflotoksin labaratuarı yapılmıştır. Bağarası’ndan Prine’ye giden turizm yolu için Koçarlı ovasında toplulaştırmada arazi kertleri Karayollarına yaptırılmıştır. Yol genişlesin diye ama AKP 8.5 yıldır iktidarda ama bzim 3.5 yılda üçte bir ortak olduğumuz hükümet döneminde 100 yıllık tarihi bizim sırtımıza yüklüyor. 8.5 yıldır anayasayı değiştirebilecek güçte bir iktidarda sahipler ama hala geçmiş iktidarlarla uğraşıyorlar.” dedi

  İktidar partisi milletvekiline yüklenen Bülent Tezcan’da Aydın’ın somut problemleri ve sorunlarının bulunduğunu Ak Parti milletvekili Mehmet Erdem’in bu soruları yanıtlamaktan kaçındığını belirterek “ Jeotermalden elektrik enerjisi üretilmesine kimsenin itirazı bulunmamaktadır. Üretildikten sonra başka kaynaklarda kullanılmıyor. Onun devamında Aydın halkının ısınması için kullanabilirsiniz. Yerel yönetimin kullanımında faydalandırabilirsiniz, termal sağlık da, seracılık için de düzenleme de bulunabilirsiniz. “dedi.

  Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdem, “Aydın’da özel sektör 2 santral kurdu. Seracılık için temel attı. Demek ki yasanın seracılığa engel bir durumu yok.”dedi.

  CHP Milletvekili Adayı Bülent Tezcan, Türk tohumcusunun kendi tohumunu üretemez hale geldiğini, kendi tohumunu kullanmasının yasak olduğunu söyleyerek “ Tohumda dışa bağımlı hale geldik. Pamuk Araştırma enstitüsü, İncir Araştırma Enstitüsü işlemez hale egetirildi. Niye rantiyeci bir anlayış var. Tohum ithal eden birkaç aile iktidarın eteğine yapışmış durumda.” dedi.

  Sözünü kesmek isteyen Ak Parti Milletvekiline One minute bu sefer size one minute diyen CHP milletvekili adayı Bülent Tezcan, siz 8 senedir konuşuyorsunuz,  ürün deseni için bölgenizde araştırma yapmaya ar-geye kaynak ayırmak durumundasınız. Sizin tarımı geliştirme anlayışınız yok. “dedi.

  MHP milletvekili Ali uzunırmak, Çıldır Havalanından, organize seraya master planları ile bu düşünceleri ortaya atan benim. 3.5 yıllık ortaklıkda bu düşünceleri ortaya koyan benim. 8.5 yılda bunlardan ne yapıldı? Aydın’ın sahip olduğu ne var dedi.

  Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdem, halkımıza bir takım mesajlar verirken doğru bilgi verelim. Doğrular üzerinden siyaset yapalım. Kendi tohumumuz diyebileceğimiz %95 i dışardan geliyordu. %5 i tohumun kendi üretimizdi. Şu anda tohum gen bankası kurduk. %5 lerden % 40 lara çıkardık. Sayın Tezcan’ın turizm ile ilgili bilgisi var ama tarım ile ilgili bilgisi yeterli değil.” Dedi.

  Hararetli bir tartışan milletvekili adaylarına müdahale eden Aydın Ticaret Odası Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, “22. Dönem parlemanto kapanmak üzere bu dönemde hiç konuşmamış 19 tane milletvekilimiz bulunmaktadır. 14 tanesi de bir kere kürsüye çıkmıştır. Bu şekilde milletvekili olmalarını istemiyoruz. Bizler Aydın’da doğan, Aydın’da yaşayan, Aydın’da kalacak olan milletvekilleri istiyoruz.  Milletvekillerimizin partilerinde önemli görevler almalarını istiyoruz. Sözü geçen milletvekilleri olmalarını istiyoruz.” dedi.

  Seyircilerin bir makarnaya oyların satıldığı şeklindeki müdahalesine karşılık konuşan Tayfun Talipoğlu, ben sunucuyum ben soruyu cevaplamak istemiyorum ama tahrik ediyorsunuz gitmesinler o zaman bir makarnaya diyerek  milletvekili adaylarından sosyal yardımlaşmaya ilişkin partilerinin politikalarını sordu.

  Aile sigortasına karşı partisinin bakış açısını söyleyen Bülent Tezcan, evin hanımlarına 600 liradan az olmamak kaydıyla banka hesaplarına nakit yatırılacağını belirtirken MHP Milletvekili Ali Uzunırmak Hilal kartın her evin hanımına tahsis edileceğine hangi esnaftan hangi miktarda isterse evin hanımlarının alışverişini yapacağını yandaşların zengin edilmeyeceğini söyledi. Uzunırmak şöyle devam etti.”En yanlış saat bile günde iki kez doğruyu gösterir. Bizim Ak Partinin doğru  olan icraatlarına diyecek bir şeyimiz yok ancak doğru olan icraatların güzelleştirilmesi yanlış olan uygulamaların düzeltilmesi  için çalışacağız.” dedi.

  Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdem “ Bugün ben çok sevinçliyim. Çünkü, CHP, MHP Hilal Kart ile Aile sigortası ile siyaseti olması gereken mecraya taşıdılar. Daha önceki seçimlerde Türkiye’yi bölüyorlar, Türkiye’yi satıyorlar diyerek vatandaş üzerinde korku politikası oluşturuluyordu. Korkutmaya değil müjdelemeye ihtiyacımız var. Bizim birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız var.” diye konuşması üzerine seyircilerden biri “İnsanlar artık konuşamıyor. Konuşanları ergenekondan içeri alıyorsunuz” diye bağırması dikkat çekti.

  09.jpg

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim