• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  Savcı'ya dava açtı

  16.10.2008 12:03
  Cumhuriyet gazetesi başyazarı İlhan Selçuk, gözaltına alındığı Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Öz'e dava açtı
  Savcıya dava açtı
  Savcı'ya dava açtı Savcı'ya dava açtı Savcı'ya dava açtı

  Davayla ilgisi olmayan bilgilerin küçük düşürme amacıyla kullanıldığı belirtildi.
  Ergenekon davası kapsamında yargılanacak olan Cumhuriyet Gazetesi iİmtiyaz Sahibi ve Başyazarı İlhan Selçuk, iddianameyi hazırlayan savcılar Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın hakkında kişilik haklarına saldırıda bulundukları gerekçesiyle dava açtı.

  İstanbul 7. Asliye Hukuk Mahkemesi"nde açılan davada, Selçuk"un avukatları, soruşturmayı yürüten savcılar Öz, Pekgüzel ve Taşkın"ın, Selçuk"a yönelik bazı saptama ve bilgilere davayla ilgisi olmadığı halde yasaya aykırı olarak iddianamede yer verdiklerini ve Selçuk"u karalama, küçük düşürme amacıyla kullandıklarını iddia ettiler.

  Dava dilekçesinde mahkemeden kişilik haklarına yapılan haksız saldırının tespitini isteyen Selçuk, davalı savcılardan para olarak herhangi bir tazminat isteğinde bulunmak yerine kararın gazetelerde ilanen yayımlanmasına hükmedilmesini talep etti.

  Dava dilekçesinde, iddianamede ve dosyada yer verilen bazı bölümlerden alıntılar yapılarak, bu bilgilerin davayı açan savcıların Selçuk"a yönelik kişisel tavır ve duygularını yansıttığına yer verildi.

  Savcıların, soruşturma sürecinde duygularının iddianameye yansıtıldığı belirtilerek yasada öngörüldüğü şekilde davranılmadığı, keyfi işlemler yapıldığı, davayla ve suçlamayla ilgisiz anlatım ve bilgilerin yayımlanmasına bilerek neden oldukları belirtildi.

  Selçuk"un kamuoyunca tanınmışlığı ve saygınlığının, birçok önemli şahsiyetle tanışıklığının, kendisine “İlhan abi” denilmesinin dahi davalı savcılar tarafından “suç kanıtı” olarak gösterildiği dava dilekçesinde, Selçuk"un yaşam tarzının ve geçmişinin de “Nazi dönemi anlayışıyla” suçluluğunun kanıtıymış gibi gösterilmesinin, savcıların Selçuk"a yönelik sübjektif, yanlı ve maksatlı görüşlerini ortaya koyduğu ileri sürüldü.

  Dilekçede ayrıca, Selçuk"un gözaltına alınış biçimine yönelik olarak medyada yapılan eleştirilere de iddianamede geniş yer verilerek yanıtlanması ve bunun sorumlusunun da Selçuk olarak gösterilmesinin kabul edilebilir bir kamu görevlisi yaklaşımı olamayacağı vurgulandı.

  Dilekçede, iddianamede Selçuk"un “Ziverbey Köşkü” kitabından alıntı yapılarak Selçuk"un yazılı savunmasının içine yerleştirdiği “akrostişlerle”, işkence altında olduğunu kanıtlamasının, kendisinin ne kadar zeki ve uyanık olduğunu gösterdiği, bu nedenle de suçlama konusunda telefon görüşmeleri ve yazıları dışında kendi ifadeleri ile olayın aydınlatılmasının zor olduğu tespitinin yer aldığı anımsatılarak böylesi subjektif tespitlerle, dava açılmasının Selçuk hakkında açılan soruşturma ve davanın yasaya aykırı olduğunu açıkça gösterdiğini ve hakkındaki suçlamaya yeterli hiçbir delil olmadığı halde, sırf kendisine ve görüşlerine olan hasım duyguların etkisi altında bu davaya dahil edildiği iddia edildi.

  Özel yaşamın gizliliği ihlal edildi

  Selçuk"un davayla ve suçlamayla ilgisi olmayan ve özel yaşamını ilgilendiren birçok konunun da dosyaya konulmasının yasaya aykırı olduğu, Selçuk"un özel yaşamının gizliliği hakkını ihlal ettiğinin yasaya aykırı olduğu bilindiği halde, savcılar tarafından Selçuk"u kamuoyun önünde zor durumda bırakma, özel yaşamı deşifre etme ve kendisini karalama amaçlı olduğu belirtilen dava dilekçesinde, Ceza Muhakemesi Kanunu ile kendilerine tanınan yetki sınırını çiğnedikleri, aştıkları ve görevlerini kötüye kullanarak Selçuk"un kişilik haklarını ihlal ettikleri, bu durumun savcıların “kişisel kusurunu” oluşturduğu ileri sürüldü. Dilekçede, 3 savcının neden olduğu hak ihlallerinin tespitine karar verilmesi istendi.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim