• BIST 108.508
 • Altın 153,730
 • Dolar 3,8505
 • Euro 4,5205

  Savcı'dan Gül'e eleştiri

  05.04.2008 16:16
  Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, 'Kapatma davasıyla ilgili kararı Anayasa Mahkemesi verecektir, TBMM değil' dedi.
  Savcıdan Güle eleştiri
  Savcı'dan Gül'e eleştiri Savcı'dan Gül'e eleştiri Savcı'dan Gül'e eleştiri

  İstanbul Barosunun 130.kuruluş yıldönümü kapsamında Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü bu yıl Yargıçlar ve Savcılar Vakfı Başkanı ve aynı zamanda Yargıtay Cumhuriyet Savcısı olan Ömer Faruk Eminağaoğlu'na verildi. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Konferans Salonu'ndaki törende ödülünü alan Eminağaoğlu yaptığı teşekkür konuşmasında, "Laiklik cumhuriyetin olmazsa olmazı; laiklik, cumhuriyetin karakteristik özelliğidir" dedi.


  AVUKATLAR SAVCIYI ALKIŞLADI


  "Yargı ve darbe, hukuk ve darbe gibi bugünlerde içerinden ve dışarıdan dillendirilen söylemler, yargının asla kabul etmediği müdahale şeklindeki saldırılardır, yargı bağımsızdır. Yargı yargıya bırakılmalıdır" diyen Cumhuriyet Savcısı Eminağaoğlu'nun bu sözleri salonda bulunan avukatlar tarafından alkışlandı.


  CUMHURBAŞKANI'NA ELEŞTİRİ

  Konuşmasında Mahmut Esat Bozkurt'un Adalet Bakanı olduğu Cumhuriyetin ilk yıllarından bir örnek veren Eminağaoğlu, Atatürk'ün tutuklanan bir Fransız kaptan için Avrupalıların devreye girmesi üzerine, 'karar Türk hakimlerinindir, karara müdahale edilemeyeceği' sözlerini hatırlattı. Eminağaoğlu konuşmasının devamında, "Bugün ülkemizde uluslararası kuruluşların yargıya müdahaleyi de aşan sözlerine o gün Çankaya'dan çıkan ses bugün maalesef çıkamamaktadır" dedi. Savcının en çok alkış alan bu sözleri oldu.

  SÖZ Anayasa Mahkemesi'nde

  Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Savcı Eminağaoğlu, AK Parti hakkında açılan kapatma davasının hatırlatılması üzerine, "Tamamen yasalar çerçevesinde görevini yapan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcımıza karşı yürütülen eylemler rahatsızlık yaratmıştır. Tehdit ve hakaret boyutuna varmıştır. Kapatma davasının değerlendirmesini yapacak olan Anayasa Mahkemesi'dir. TBMM değildir."

  diye konuştu. Ergenekon soruşturmasında da savcıların eleştirildiğini hatırlatan bir gazeteciye de Eminağaoğlu, "Soruşturma gizliliğinin geçerli olduğu konularda basına yansıyanlar, konuyu sağlıksız boyutlara çekmektedir. Biz ısrarla gizlilik kararı olan konularda haber yapılmamasını istiyoruz" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim