• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  Sav'a tüzük operasyonu

  01.11.2008 09:40
  Sav'a 'kasetli şantaj' iddialarının gölgesi altında toplanan CHP Parti Meclisi'nde tüzük değişikliği kararı çıktı.
  Sava tüzük operasyonu
  Sav'a tüzük operasyonu Sav'a tüzük operasyonu Sav'a tüzük operasyonu

  Sav'a 'kasetli şantaj' iddialarının gölgesi altında toplanan CHP Parti Meclisi'nde tüzük değişikliği kararı çıktı. Sav'ın yetkileri Başkan Yardımcıları'na dağıtılacak. Sav'ın muhalefetine rağmen Baykal, değişiklikte sapmaya gidilmeyeceğini duyurdu.

  CHP lideri Deniz Baykal, yeni parti tüzüğü ile Genel Sekreter Önder Sav'ın yetkilerinin bir bölümünün genel başkan yardımcılarına dağıtılacağını söyledi. CHP Parti Meclisi (PM) Genel Sekreter Sav'a 'kasetli şantaj' yapıldığı iddialarının gölgesi altında dün toplandı. Toplantıda partinin yeni program ve tüzük taslağı üzerinde 7 saatlik bir görüşme yapıldı. PM'de Sav'ın muhalefetine rağmen yetkilerinin bir kısmının genel başkan yardımcılarına devredilmesi kararı alındı. Ayrıca toplantı sonrasında hazırlanan taslaklar kabul edilirken PM'de, yeni tüzük ve program taslağını görüşmek üzere Aralık ayında kurultay yapılmasına karar verildi. Kurultay tarihinin tam olarak ne zaman yapılacağı konusunda da MYK görevlendirildi.
  GENEL SEKRETERİN YETKİLERİNE TIRPAN

  Baykal, PM'de Sav'ın yetkilerinin dağıtılacağını açıkladı. Baykal yeni tüzükle Genel Sekreterlik mekanizmasını koruyacaklarını ancak genel sekreterin yetki ve sorumlulukların tamamını onda biriktirmek yerine sorumluluğu genel başkan yardımcılarına paylaştıracaklarını söyledi. Tüzük taslağını PM üyelerine sunmayan Baykal, bunun yerine yeni tüzüğü anlattı. Baykal "Yeni MYK üyelerini belirlerken adama göre iş değil, işe göre adam seçmeliyiz. Bunu da PM'nin takdiriyle yapmalıyız. Örneğin yeni genel başkanlarının görevlerini açıklamalıyız, kadından, eğitimden, örgütten sorumlu gibi, yeni genel başkanlara böyle görev vereceğiz" dedi. Baykal, Genel başkan yardımcısı sayısının 4 olduğunu hatırlatarak, bu sayının 10 olacağını da ifade etti.

  ÖNDER SAV KARARA MUHALEFET ETTİ

  CHP lideri Baykal, yeni bir parti programı ve tüzüğü yapılmasını çok istediğini belirterek, "Genel Sekreterimiz önce yapılmasının gerekli olmadığını söyledi ama ben gerekli olduğuna inanıyorum. Bu sürecin huzurlu, tartışmasız geçmesi konusunda milletvekillerimizden yardım istiyorum. Herkes üzerine düşeni yapmalı, elbirliğiyle sahiplenelim" dedi. Tartışmadan korkarak hareket edilmemesi gerektiğini belirten Deniz Baykal, bu nedenle örgütlerin tartışarak çözüm üretmesinin yararlı olacağını söyledi.

  CHP, geçtiğimiz günlerde Sevigen'in de aralarında bulunduğu Baykal'a yakınlığıyla bilinen bir grubun, Sav'a karşı şantaja başvurduğu haberleri ile çalkalanmıştı. Bu grubun Önder Sav'ın Fransa'da yaşayan oğlu Özgür Sav'a ait görüntülü bir kaseti ele geçirdiği ve bunu santaj olarak kullandığı öne sürülmüştü.


  'Komplekse gerek yok'

  CHP Parti Meclisi'nde Sav'ın yetkilerinin genel başkan yardımcılarına dağıtılması tartışmalara neden oldu. Genel Sayman Mustafa Özyürek, yapılacak tüzük değişikliğine, 'az yetkili genel sekreterlik' uygulamasının sağ partilerde yaygın olması nedeniyle karşı çıktı. Değişikliğe, “Az yetkili genel sekreterlik uygulaması sağ partilerde yaygın. Eğer birşey yapacaksak bize özgü olmalı, sağ partileri taklit etmiş olmayalım' sözleriyle karşı çıkan Özyürek'e Baykal, 'Bunu kompleks yapmaya gerek yok. Böyle olması daha doğru' diyerek tartışmayı bitirdi. Öte yandan, yeni Anayasa yapılmasına karşı çıkan ve bu yöndeki çalışmalara destek vermeyen CHP dün PM'de görüşüp kabul ettiği, yeni Parti Programı Taslağı'nda yeni Anayasa'nın çıkarılması gerektiği görüşünü savundu. Ayrıca taslakta isim verilmese de Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasına da yeşil ışık yakıldı. Parti Programı Taslağı'nın, Aralık ayında yapılacak Kurultay'da kabul edilmesi bekleniyor.


  Samimi görüntüler vermeye çalıştılar

  İsimleri 'şantaj kaset' olayında geçen Genel Sekreter Sav ile Genel Sekreter Yardımcısı Sevigen sıcak görüntüler vermeye çalıştı. İkisi arasında tartışma yaşanmadığı belirtilirken, eskiye nazaran daha samimi görünmek için çaba sarf ettikleri kaydedildi.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim