• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Sarıgül'ün seçim tahmini

  04.09.2009 09:28
  Sandıktan AKP MHP ve biz çıkarız
  Sarıgülün seçim tahmini
  Sarıgül'ün seçim tahmini Sarıgül'ün seçim tahmini Sarıgül'ün seçim tahmini

  Mustafa Sarıgül arkadaşımız Şükran Pakkan"ın sorularını yanıtladı ve yeni partiyle ilgili çalışmalarındaki son durumu anlattı.

  "Türkiye Değişim Hareketi" adını alacak partisinin kuruluşunu 26 Eylül"de açıklayacak olan Sarıgül, "Sandıktan AKP, MHP ile biz çıkarız. Partimi iktidara taşıyamazsam çekilirim" dedi

  CHP Gençlik Kolları"nda 18 yaşında adım attığı siyaset sahnesinde 30 yıldır boy gösteren, milletvekilliği yapan, üç dönemdir de Şişli Belediye Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Sarıgül, karış karış Türkiye"yi dolaşıp, lideri olduğu yeni siyasi oluşumu anlatıyor.
  26 Eylül"de Abdi İpekçi Spor Salonu"nda binlerce kişinin katılımıyla “Türkiye Değişim Hareketi” adını alacak partisinin kuruluşunu kamuoyuna açıklamayı planlayan Sarıgül, son 3 ayda 214 farklı noktaya gitti, hedefi ise 15 bin köyü dolaşmak. 384 bin üyeli yeni oluşumun 62 ilde, 314 ilçede teşkilatı hazırda bekliyor.
  Oluşumun omurgasını gençler, kadınlar ve muhtarlar oluşturuyor. Partisiyle ilgili olarak bugüne kadar açıklamalarda bulunmayan Sarıgül suskunluğunu Milliyet"e bozdu...
  CHP"den ihraç edildiniz, DSP"den istifa ettiniz, şimdi de yeni bir parti kuruyorsunuz. Çünkü...

  "Mührü alacağız"
  Ben şu anda Şişli"de 50 ilden daha büyük bir ilçeyi yönetiyorum. Rütbe heyecanım olsa zaten rütbemi almışım. Dedemden bu yana tek başına sosyal demokrasi iktidarını görmedik. Sol iktidarı çocuklarım görsün istiyorum. Türkiye"de iktidar yorgun, muhalefet heyecansız. Halkımız yeni bir siyaset anlayışı istiyor. Şu anda yurttaşlarımız oy verecek bir parti bulamıyor. Bu nedenle Ak Parti"den mührü alacağız.
  Sol kökenli bir siyasetçi olarak merkez sağın oylarına talipsiniz, hareketinizin siyasi duruşunu nasıl tarif ediyorsunuz?
  Geniş anlamda bir sosyal demokrasiyi savunuyoruz. Emekten, barıştan, özgürlükten, varlık ve bereketten yanayız. Ana ilkemiz önce hukuk, medeniyet. Türkiye"nin AB ülkelerinin önüne geçmesini arzu ediyoruz.
  Türkiye"nin en huzur veren partisi olacak, ötekimiz olmayacak. İnançlara saygılı laikliği ve Atatürk"ü siyaset malzemesi olarak kullanmamayı ilke haline getiriyoruz. İnönü"nün devlet adamlığı, Ecevit"in dürüstlüğü ve Özal"ın ekonomik açılımlarını örnek alıyoruz.
  Hangi kesimin oylarına talipsiniz?

  "Tüm eller sıkılacak"
  Ulusal birlikten yana olan herkesin ve her partinin tabanından oy alacağız. Çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız, sorunları çözeceğiz. Temel sorun işsizliktir, bu sorunu çözersek zaten rahat nefes alırız. Biz tabela partisi olmaya gitmiyoruz. Tarih benim hizmetlerimi yazacak.
  Lider sizsiniz. Ya kaybederseniz?
  “İki seçimde de partinizi iktidara taşıyamazsanız o koltuğu bırakacaksınız” kuralını getirdik. Girdiğimiz ilk seçimde ben partimi iktidara taşıyamazsam çekilirim. Bu partide, gece ihtilalleri, ihraçları olmayacak. Genel başkan, üyeleri görevden alamayacak. Belediye başkan adayları bir yıl önce belli olacak. Genel başkanı parti üyeleri seçecek, delegeler değil.

  "Mazlum hakkını alacağız"
  Bir ilçe belediye başkanı olmanıza rağmen Türkiye çapında tanınıyorsunuz. Bu işin sırrı nedir?
  30 yıllık emektir. İlk defa sosyal demokraside seçkinci olmayan, partinin her kademesinde çalışan şoför Hakkı Baba"nın oğlu zirveyi zorluyor. Yaptığımız hizmetler ortada, Türkiye"nin her tarafını üç kere dolaştım, dert dinliyorum, derman arıyorum. Hiçbir siyasi parti ayrımı yapmadan yurttaşlarımla birlikte oldum.
  İlk genel seçimlerde sandıktan nasıl bir tablo çıkar?
  Sandıktan AKP, MHP ile biz çıkarız. Diğer partiler geride kalır. Biliyorsunuz, ben hak arama mücadelesini son 5 yılda çok yoğun bir şekilde verdim, benim görevim zalimlerden mazlumların hakkını almaktır.


  Kimler var?
  “İtibar yorgunu siyasetçileri yormak istemedik, yeni siyasetçilerle konuşuyoruz” diyen Sarıgül"ün ekibinde, Hikmet Çetin, İstemihan Talay, Onur Kumbaracıbaşı gibi isimlerin yanında işletmeci Faik Tunay, mimar Hakan Dolakay, İsmet İnönü"nün torunu Hayri İnönü, Hasan Aydın gibi isimler bulunuyor. / milliyet

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim