Vali Canbolat Çine ve Karpuzlu’da incelemelerde bulundu Vali Canbolat Çine ve Karpuzlu’da incelemelerde bulundu

Aydın’ın en büyük yatırımlarından olan Sarıçay Barajı’nın 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanırken, 1 milyon 618 bin metreküp yapılması planlanan gövde dolgusunun 368 bin metreküpü tamamlandı.

Aydın’ın Söke ilçesinde yapımına devam edilen ve önemli yatırım projelerinden olan Sarıçay Barajı’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Söke’nin Bağarası ve Çalışlı mahallelerinin 1,5 kilometre güneyinde bulunan Sarıçay Deresi üzerine inşa edilen Sarıçay Barajı’nın tamamlanmasının ardından barajdan, yıllık 20 milyon 750 bin metreküp içme ve kullanma suyu temin edilmesi bekleniyor. Aydın’ın bereketli topraklarına önemli can suyu olması beklenen Sarıçay Barajı’nda depolanacak olan su ile Kuşadası ve Söke ilçeleri başta olmak üzere vatandaşlara içme suyu sağlayacak.

Sürdürülebilir su yönetimi hedefiyle suyun her damlasına sahip çıkan bir vizyonla çalışmaları devam eden Sarıçay Barajı, beton dolgu tipinde olup, temelden 125 metre yüksekliğe ve 66 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olacak. Çalışmalar aralıksız olarak devam ederken bugüne kadar 1 milyon 618 bin metreküp yapılması planlanan gövde dolgusunun 369 bin metreküpü tamamlanırken, şu ana kadar çalışmalarda yüzde 30 civarlarında fiziksel gerçekleşme sağlandı. Bölgenin ihtiyaçlarını uzun süre karşılamak üzere inşa edilen yapının tamamlanmasıyla birlikte Söke ve Kuşadası ilçeleri başta olmak üzere ortalama 300 bin vatandaşın içme suyu ihtiyacı karşılanacak.

Konu ile ilgili DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Aydın’ın hasretle beklediği Sarıçay Barajı inşaatında çalışmalar aralıksız devam ediyor. 1 milyon 618 bin metreküp yapılması planlanan gövde dolgusunun 368 bin metreküpü tamamlandı. Tüm çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte baraj, Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçeleri başta olmak üzere Davutlar ile Güzelçamlı mahallelerine yıllık 20 milyon 750 bin metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacaktır” ifadelerine yer verildi.