Samsung, Galaxy Watch 4 ve Galaxy Watch 5 için OneUI 5 Watch güncellemesini yayınlamaya başladı. Bu güncelleme birçok yeni özellik ve geliştirme içeriyor. Ancak en dikkat çekici yeni özelliklerden biri, Watch Unlock özelliğinin destekleniyor olması.

Bu özellik, Wear OS 4 ile bu yılın başında duyurulmuştu ve Pixel Watch'ta gösterilmişti. Bu özellik sayesinde, kilitli akıllı saatiniz yakınınızda olduğunda telefonunuz otomatik olarak kilidini açar. Apple Watch'ın iPhone'u kilidini açma özelliğiyle benzer bir işlevi vardır.

OneUI 5 Watch ile gelen Watch Unlock özelliği sayesinde kullanıcılar, Wear OS 4 akıllı saati takıyorlarsa, PIN, şifre veya biyometrik kimlik doğrulama kullanmadan telefonlarının kilidini açabilirler. Özellikle sürüş yaparken kask takma veya parmakları ıslak ve kirliyken bu özellik kullanışlı olabilir.

Duyumcu Mishaal Rahman, bu özelliği birkaç gün önce Pixel Watch için fark etti. Kısa bir süre sonra Ærmando, Watch Unlock özelliğini One UI 5 Watch güncellemesinde buldu.

Watch Unlock, telefonunuzu kilidini açık tutma konusunda Güvendiğiniz Cihazlardan daha güvenli bir yöntemdir. Güvendiğiniz Cihazlar, telefonunuzu sadece belirli bir süre için kilitsiz tutarken, Watch Unlock sadece akıllı saatiniz de kilitsiz olduğunda telefonunuzu kilidini açar. Bu özelliği kullanabilmek için akıllı saatiniz için bir PIN veya şifre ayarlamanız gerekmektedir.