Oppo, Vivo ve OnePlus gibi markaların akıllı saat pazarındaki payını arttırması Samsung'a yaramadı. Samsung'un akıllı saatleri, Kuzey Amerika'da popülerliğini artırıyor. Şirketin Galaxy Watch sevkiyatları, bir önceki çeyreğe göre %15'lik bir artış gösterdi. Ancak, bu durum Samsung'un küresel ölçekteki ikinci sıradaki konumunu korumasına yardımcı olamadı. Çünkü Kuzey Amerika dışındaki diğer pazarlarda sevkiyatlar yılda %15, çeyreklikte ise %21 düştü.

Kuzey Amerika'daki başarısına karşın, Samsung'un akıllı saatleri küresel ölçekte 2. sırayı, Hindistanlı akıllı saat markası Fire-Boltt'a kaptırdı. Fire-Boltt, 2023'ün ilk çeyreğinde %9'luk bir sevkiyat payı elde etti ve böylece küresel akıllı saat pazarında Samsung'u ilk defa geride bıraktı. Aynı şekilde, Samsung da %9'luk bir sevkiyat payına sahip olmasına rağmen, Counterpoint Research'e göre Fire-Boltt, Koreli şirketi dar bir farkla geçti.

Bu süre zarfında, Apple'ın küresel akıllı saat sevkiyat payı 2022'nin ilk çeyreğindeki %32'den, 2023'ün ilk çeyreğinde %26'ya düştü. Ancak, şirket yine de sektörün lideri olmayı başardı.

Huawei'nin Çin'deki sevkiyatları 2023'ün ilk çeyreğinde %15 oranında düştü. Fakat Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika ile Hindistan gibi bölgelerdeki artan sevkiyatlar sayesinde şirket, küresel sevkiyat payında sadece %9'luk bir kayıp yaşadı. Ancak bu durum, Huawei'nin küresel akıllı saat sıralamasından çıkarılmasını engellemek için yeterli olmadı.

Hindistan'ın akıllı saat pazarı, uygun fiyatlı ürünler sayesinde büyüdü. Akıllı saat sevkiyat paylarını bölgelere göre incelediğimizde, Fire-Boltt'un Samsung'u nasıl geride bıraktığını daha iyi anlayabiliriz. Çin, Kuzey Amerika ve dünyanın geri kalanında akıllı saat pazarı 2023'ün ilk çeyreğinde (sevkiyat açısından) küçülürken, Hindistan'daki akıllı saat sevkiyatları 2022'nin ilk çeyreğindeki %12'den, 2023'ün ilk çeyreğinde %27'ye çıktı. Yerel marka Fire-Boltt, Hindistan'da öne çıktı.

Fire-Boltt, daha uygun fiyatlı akıllı saatler sunuyor. Analistler, Hindistan'ın giyilebilir ürün pazarının daha düşük fiyatlar, yüksek tüketici talebi ve Hindistan'daki akıllı saatlerin diğer pazarlara göre daha geniş fiyat aralığını kapsaması nedeniyle yılda %121 büyüdüğünü belirtiyorlar.

Bu pazar analizi kapsamında, Samsung Galaxy Watch 5 ve Apple Watch gibi yüksek seviye işletim sistemiyle (YÜOS) çalışan akıllı saatler ve üçüncü taraf uygulamaları desteklemeyen, daha hafif bir işletim sistemiyle gelen temel akıllı saatler dikkate alındı. Temel akıllı saatler, YÜOS saatlere göre daha ucuz ve özellikle Hindistan gibi pazarlarda tam teşekküllü akıllı saatlere kıyasla daha hızlı bir şekilde popülerlik kazanıyor. Özellikle, akıllı bilekliklerin yerini alabileceklerinden dolayı popülerlik kazanıyorlar.