• BIST 108.934
 • Altın 154,635
 • Dolar 3,8280
 • Euro 4,5256

  Samsun'da bir acı haber daha geldi

  04.07.2012 18:21
  Samsun'daki selde hayatını kaybedenlerin sayısı 9'a yükseldi ...
  Samsunda bir acı haber daha geldi
  Samsun'da bir acı haber daha geldi Samsun'da bir acı haber daha geldi Samsun'da bir acı haber daha geldi

  Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada, dün saat 23.00'da başlayıp bugün 06.00'ya kadar devam eden aşırı yağış neticesinde, Canik ilçe merkezi ve köylerinde taşkın ihbarları gelmesiyle birlikte, başkanlığında kriz merkezi oluşturularak İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Atakum yerleşkesinde çalışma başlatıldığını, öncelikle Canik ilçesindeki taşkına maruz bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildiğini belirtti.


  Canik'e bağlı köylerden Gölalan, Adatepe, Murat, Gökçepınar, Düvecik, Başalan, Demirci ve Sarıbıyık köylerine ulaşılmaya çalışıldığını ancak bu köylerin Canik merkeziyle irtibatlarını sağlayan yollarda meydana gelen heyelan sebebiyle bu köylere ulaşmanın mümkün olmadığını vurgulayan Aksoy, şöyle devam etti:

  ''Bu köylere dağ yollarından ulaşmak için Asarcık ve Kavak ilçelerinden sağlık ve kurtarma ekipleri oluşturularak yola çıkarılmış, büyük uğraşlardan sonra bu köylere ulaşılarak gerekli müdahaleler yapılmıştır. Bu köylerin ilçe merkeziyle irtibatlarını sağlayan ana yollarının tamir ve bakımı için İl Özel İdaresi bakım ekipleri mahalline intikal ettirilmiş ve sabah 10.00 itibarıyla irtibat sağlanmıştır. Canik Cezaevi civarı, aşırı yağıştan en çok etkilenen bölgedir. Olay mahalline öncelikle İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünden 45 personel ve 6 kurtarma aracı, Büyükşehir Belediyesi'ne ait İtfaiye Daire Başkanlığından 20 kişilik ekip ile birlikte 10 araç, Canik Belediyesi'nden 10 personel ve 5 araç, İl Özel İdaresi'nden 6 araç ve 10 personelin intikali sağlanmış, hasarın büyük oluşu nedeniyle çevre il ve ilçelerden takviye ekipler talep edilmiştir.''

  Aksoy, talep sonucu Terme, Çarşamba, Tekkeköy ve Kavak ilçelerinden ekskavatör, çekici ve vinç olmak üzere 11 iş makinesi, bu makinelerin operatörleriyle birlikte 30 personelin olay mahalline intikal ederek kurtarma çalışmalarına müdahil olduklarını, Amasya, Ordu, Çorum, Yozgat ve Ankara Valiliklerinden 21 adet motopomp, 10 adet kurtarma aracı, 7 adet bot, 1 kurtarma köpeği, 6'sı dalgıç olmak üzere 34 personelin Samsun'a intikal ederek kurtarma çalışmalarına katıldıklarını ifade etti.

  -Hayatını kaybedenlerin kimlik bilgileri-

  Vali Aksoy, selde hayatını kaybedenlerle ilgili şu bilgileri verdi:

  ''Yağışlarda en çok etkilenen Canik ilçesi Cezaevi civarındaki konutlarının zemin katlarına sel sularının girmesi neticesi Kuzey Yıldızı konutlarında Kenan Yazıcı (34), Mücahit Yazıcı (14), Bedirhan Yazıcı (10), Hüseyin Yılmaz, Aziz Yılmaz ile Kirazlık mevkisi Petrol Ofisi dolum tesislerinde aracın sel sularına kapılması neticesi Emine Bütüner (36), Mihra Bütüner (6) ve Seher Özkan (22) hayatlarını kaybetmiştir. Denize sürüklenen araçta olduğu tahmin edilen 9 yaşındaki Berka Bütüner halen kayıp olup arama çalışmaları devam etmektedir. Arama-kurtarma çalışmaları devam ederken Mert Irmağı Bulvar Köprüsü yanında 45 yaşlarında Mehmet Yaylacıoğlu'nun cesedine ulaşılmış olup, bunun sonucu ölü sayısı 9'a yükselmiştir.''

  -Hasar tespit çalışmalarına başlandı-

  Kentte 12 adet tespit komisyonu oluşturularak hasar tespit çalışmalarına başlandığını bildiren Aksoy, şunları kaydetti:

  ''Sel suları nedeniyle evleri oturulamaz duruma gelen vatandaşlarımızın geçici iskanları Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay'ın destekleriyle sağlanmış, köylerdeki hasar tespit çalışmaları devam etmekte olup iskanı gereken aileler için her türlü tedbir alınmıştır. Afet nedeniyle Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcımız Beşir Atalay, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar, Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç, İçişleri Bakanımız İdris Naim Şahin, Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu, ilimiz milletvekilleri, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı müsteşarları ile ilgili bakanlık genel müdürleri valiliğimizi arayarak geçmiş olsun dilekleriyle birlikte çalışmalar hakkında bilgi almış, Başbakanımızın talimatıyla ilk etapta acil kullanımlar için valiliğimiz emrine 500 bin lira gönderilmiştir.''

  Vali Hüseyin Aksoy, yaşanan üzücü olayda can kaybı olduğunu anımsatarak, ''Yakınlarına başşağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum. Yaşanan bu doğal afette mağdur olan vatandaşlarımızın normal yaşantılarına bir an evvel dönmeleri için tüm ekiplerimiz çalışmalarını sürdürmektedir'' ifadelerini kullandı.

  BODRUM KATLARINDA MAHSUR KALDILAR
  Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde yer alan 450 haneli TOKİ Kuzey Yıldızı konutlarının bazı bodrum katları, Mert Irmağı'nın taşması sonucu su altında kaldı. Bu katlarda kalan ailelerin büyük bölümü kendi imkanlarıyla sel sularından kurtulmayı başarırken, bazı vatandaşlar bodrum katlarında mahsur kaldı.

  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, yaptıkları arama-kurtarma çalışmalarında, 1,5 yaşındaki Hüseyin Yılmaz ile 5 yaşındaki ağabeyi Abdullah Yılmaz'ın cesetlerine ulaştı.

  Kardeşlerin annesi Hüsniye Yılmaz'ın vatandaşlar tarafından kurtarıldığı, baba Recep Yılmaz'ın ise 6 yaşındaki kızı Azime'yi sel sularından kurtarmayı başardığı öğrenildi. Anne ile babanın yönlendirmeleri sonucu çalışma yürüten ekipler, sabah saatlerinde Hüseyin ile Abdullah'ın cesetlerini bularak bodrum katından çıkardı.

  Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da konutların bulunduğu Gaziosmanpaşa Mahallesi'ne gelerek arama-kurtarma çalışmalarını yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı. Bu sırada bazı mahalle sakinleri, yaşanan selden zarar görmeleri nedeniyle tepki gösterdiler. Vali Aksoy, vatandaşlarla sohbet ederek sakinleşmelerini sağladı.

  Vali Aksoy, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, meteoroloji verilerine göre kentte gece metrekareye 48,5 kilogram yağış düştüğünü söyledi.

  Canik ilçesi Kirazlık mevkisinde yer alan akaryakıt dolum tesislerinin yakınında bir kadın cesedine ulaşıldı. Bulunan kadın cesedinin, 36 yaşındaki Emine Bütüner'e ait olduğu tespit edildi

  Yine aynı bölgede, 2 kız çocuğunun da cesetleri bulundu. Arama-kurtarma ekipleri, çocukların kimliklerinin tespit edilmesi için çalışma yürütüyor.

  Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde yer alan Kuzey Yıldızı konutlarının bodrum katlarında, Kenan Yazıcı (40) ile oğulları Mücahit (16) ve Bedirhan (9) ile 1,5 yaşındaki Hüseyin Yılmaz ile 5 yaşındaki ağabeyi Abdullah Yılmaz'ın cesetlerine ulaşılmıştı.

  AFAD'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, bölgeye Genelkurmay Başkanlığı'na ait 3 arama kurtarma helikopteri, Sağlık Bakanlığı'ndan 8 personel, 3 ambulans, Ankara, Amasya, Çorum, Ordu ve Yozgat İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri'nden 50 personel, 3 dalgıç, 19 motopomp, 4 bot, 1 arama-kurtarma köpeği ve 23 araç gönderildi.

  Köprü yıkıldı

  Taşan ırmak üzerindeki köprülerden 1'i yıkıldı, park halindeki bazı araçlar sel sularına kapıldı. Heyelan tehlikesi nedeniyle Canik ilçesi mevkisinde trafiğe kapatılan Samsun-Ordu karayolu, yapılan çalışma sonucu sabaha karşı kontrollü geçişle araç trafiğine açıldı.

  -Türk Kızılayı kriz masası oluşturdu

  Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölgesi'ni etkileyen sel ve su baskınları nedeniyle Afet Operasyon Merkezi'nde kriz masası oluşturdu.

  Türk Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Orta Karadeniz Bölgesi'ndeki şiddetli yağışlar nedeniyle can ve mal kayıplarının yaşanmasının ardından bölgeye afet ekibi ve yardım malzemelerinin gönderildiği bildirildi.

  Açıklamaya göre, Sinop'tan sonra Samsun'da da olumsuz etkileri olan yağışlar için bölgeye ilk etapta Trabzon Yerel Afet Lojistik Merkezi'nden uzman personel eşliğinde bir tır dolusu çadır, mutfak seti, gıda kolisi, yatak ve battaniye gönderildi.

  Batı Karadeniz Afet Müdahale Merkezi ve Trabzon Yerel Afet Lojistik Merkezi de alarm durumuna geçirildi.

  Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden Kızılay, ihtiyaç halinde bölgeye ek afet müdahale ekibi ve yardım malzemesi ulaştırabilmek için tüm hazırlıklarını tamamladı.

  -Ordu Afet ve Acil Durum Müdürü Işık: ''Samsun'a 2 adet kurtarma aracı, 1 adet bot ve 8 personel gönderdik''

  Ordu Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Işık, etkili sağanak sonrası Samsun'a 2 adet kurtarma aracı, 1 adet bot ve 8 personel gönderdiklerini bildirdi.

  Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samsun'da dün geceden itibaren şiddetli yağışların sele dönüşmesiyle birlikte kendilerinden ekip talebinde bulunulduğunu, ekiplerin Samsun'a gönderildiğini söyledi.

  Gece saat 02.00 sıralarında Ordu'dan ekibin yola çıktığını ifade eden Işık, şunları kaydetti:

  ''Samsun'a 2 adet kurtarma aracı, 1 adet bot ve 8 personel gönderdik. Daha fazla talebin olması durumunda ekiplerimizi hazır bekletiyoruz. Ordu'da da aynı durumun söz konusu olması ihtimaline karşın hazırlıklarımızı buna göre yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın ilgili birimlerin uyarılarını dikkate alarak önlem almasını bekliyoruz.''

  -Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Keskin: ''Kriz Merkezi'nin talepleri doğrultusunda hazır bir şekilde bekliyoruz''

  Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, kentte yaşanan selle ilgili olarak, ''Kriz Merkezi'nin talepleri doğrultusunda hazır bir şekilde bekliyoruz'' dedi.

  Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı'nın selden zarar gören afetzedelerin tüm ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

  Acil ihtiyaçları karşılayacaklarını vurgulayan Keskin, şöyle devam etti:

  ''70 çadır, 375 battaniye, 117 adet mutfak seti, 174 adet yatak ve seyyar ikram araçları hazır. Kızılay ekipleri bölgede durum tespiti yapıyor. Afetzedeler belli konaklama yerlerine alındıklarında tüm ihtiyaçları karşılanacak. Önceliğimiz çadır ihtiyaçları.''

  Keskin, yağış devam ettiği için afetzedelerin devlet kurumlarının misafirhaneleri ve yatılı bölge okullarının yatakhanelerine yerleştirilmelerinden yana olduklarını belirterek, ''Buralara yerleştirildikleri andan itibaren tüm ihtiyaçları karşılanacak. Aksi halde çadır kent kurabilecek durumdayız. Samsun Valiliği Kriz Merkezi'nin talepleri doğrultusunda hazır bir şekilde bekliyoruz. Bir eksiğimiz yok, her şeyimiz hazır'' diye konuştu.

  AA       

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim