• BIST 107.923
 • Altın 152,674
 • Dolar 3,7140
 • Euro 4,3692

  Sami Yen satılıyor

  10.02.2010 11:43
  TOKİ, Ali Sami Yen arsası için en geç gelecek hafta ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. TOKİ Başkanı Bayraktar, “Cumhuriyet tarihinin en büyük arsa satış ihalesi olacak” diye konuştu
  Sami Yen satılıyor
  Sami Yen satılıyor Sami Yen satılıyor Sami Yen satılıyor

  Galatasaray"ın Seyrantepe"deki stadyumun tapusunun kendilerine verilmesi koşuluyla vazgeçtiği intifa hakkı için Ali Sami Yen arsasında ihaleye çıkılacak. TOKİ, ihaleyi bu hafta, en geç gelecek hafta içinde içinde gerçekleştirmeyi planlıyor. Konumunun yanı sıra etrafında yaya trafiğinin olması ve planda tadilat yapılarak içine otopark yapılacak bir konuma da getirilmesi, arsanın fiyatının Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü ve İETT"nin Levent"teki arsalarını geride bırakacağını ortaya koyuyor.
  İhaleyi, yetiştirebilirlerse bu hafta, ama en geç gelecek hafta içinde gerçekleştirmeyi planladıklarını açıklayan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, şöyle konuştu:

  "En büyük arsa ihalesi"
  “İhalede önceliği satışa vereceğiz. Şartlara bakacağız. Burası, İstanbul"un en değerli arsası. İstediğimiz parayı bu ortamda verecek şirket çıkarsa hemen satarız. Veremezlerse hasılat paylaşımı yöntemiyle gelecek ay yeniden ihaleye çıkarız” dedi.
  İhaleyi katılacak şirketin finansal yapısının çok güçlü olması gerektiğine dikkat çeken Bayraktar, ortaya çıkabilecek rakamlar hakkında da öngörülerde bulundu. Bayraktar, “Rayiç fiyat ödenecek olsa 34 bin metrekarelik arsa için neredeyse 1 milyar doların gözden çıkarılması gerekiyor. En az 200 milyon dolar da inşaata harcanacak. Nereden bakarsanız bakın 1.2 milyar dolarlık bir ihale söz konusu. Metrekare bazında ve toplam fiyatta Cumhuriyet tarihinin en büyük arsa satış ihalesi olacak.
  Toplam rakamın Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü ihalesini ve Levent İETT arsası ihalesini geçmesi gerekiyor. İki arsanın da etrafında yaya trafiği yoktu. Bu arsanın etrafında yaya trafiği var. Ayrıca arsayı alan dev bir otopark yapabilecek. Bu otopark sayesinde Mecidiyeköy"ün otopark sorunu çözülecek” dedi.
  Ali Sami Yen"in planında yaptıkları tadilatın da altını çizen Bayraktar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi"nde görüşülecek bu yeni planın 10 bin metrekarelik yeşil alan kazandırdığını belirterek, bu değişiklikle ihaleyi kazananın Mecidiyeköy"ün merkezine park yapabileceğini vurguladı.

  "Kazananın 6 ayı var"
  İhaleyi kazanan şirketin yeri teslim almasından sonra projeyi geliştirebilmesi için yaklaşık 6 aylık süresi olacağını ifade eden Bayraktar, “Şirket, bu süreyi proje hazırlayarak geçirecek. Şirketin, ödediği parayı çıkarabilmesi için çok iyi bir proje yapması gerekiyor” dedi.

  İSTANBUL"UN EN YÜKSEK BİNASI YAPILABİLİR
  35 bin metrekarelik büyüklüğe sahip olan Ali Sami Yen Stadyumu"nun arsasında imar izni2.5 emsal. Buna göre ihaleyi kazanan bu dev arsa üzerine, bodrumlar hariç 87 bin metrekare alanlı ofis ve konut yapabilecek. Bodrumlar da dahil edildiğinde inşaat alanı 300 bin metrekareye kadar çıkabilecek. Erdoğan Bayraktar"ın açıklamalarına göre, arsa üzerine yapılacak binada yükseklik serbest. Bu, kazananın istediği takdirde İstanbul"un en yüksek binasını inşa edebileceği anlamına geliyor.

  3 DEV İHALEYİ GEÇMESİNE KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR
  TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar"ın açıklamalarına göre, Ali Sami Yen Stadyumu"nun arsa ihalesi, Cumhuriyet tarihinin en pahalısı olabilir. Bayraktar"ın beklentisi, fiyatların, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arsasını da Toprak Libadiye arsasını da geçeceği yönünde.

  TOKİ"DEN?ALİ?SAMİ?YEN"E?ÖZEL?FORMÜL
  1950"lerde inşa edilen Ali Sami Yen Stadyumu"nun ömrünü doldurması üzerine yapılan anlaşmalar çerçevesinde Galatasaray"a Seyrantepe"deki 380 bin metrekare arsa, 30 yıllığına kiralanmıştı. Galatasaray buraya stad yapmak için görüşmeler yapmış, ancak tapu olmadığı için projeyi yapamamıştı. Devreye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan girerek stadyumun inşası için TOKİ"yi görevlendirmişti. Protokole göre Galatasaray, Ali Sami Yen"deki intifa hakkından, Seyrantepe"deki stadyumun tapusu kulübe verilmek koşuluyla vaz geçmişti. Bunun karşılığında TOKİ, araziye konut, ofis ve alışveriş merkezi yapılması karşılığında, Seyrantepe"nin bitirilmesini şart koşmuştu. İhaleyi kazanan Eren Talu-Alke ortaklığı, projeyi bitiremeyince inşaat yarım kalmıştı. Defalarca yapılan ihalelelere istenilen şartlarda teklif gelmeyince TOKİ, işi ikiye ayırdı. Bunun üzerine Seyrantepe Stadyumu"nun yapım ihalesi Varyap-Uzunlar ortaklığına verirken, arsa için ise ayrı bir ihaleye çıkış kararı alındı.

  Burc Halife"nin gözlerine elektrik engeli geldi
  Dünyanın en yüksek kulesi Burc Halife"nin gözlem odası, açıldıktan bir ay sonra beklenmedik bir biçimde kapandı. Geçen ay görkemli bir törenle açılan 828 metre yüksekliğindeki Burc Halife"nin sahibi Emaar Properties şirketi, önce kulenin 124"üncü katındaki gözlem odasının “beklenmedik yoğun ziyaretçi trafiği” nedeniyle kapandığını açıkladı. Ancak, daha sonra kapanmaya sebep olarak elektrik arızasını gösterdi.
  Gözlem odasının pazar günü ziyarete kapandığı, elektrik sağlanmasıyla ilgili teknik konular üzerinde yüklenici grupların çalışmaya devam ettiği belirtildi.
  Bu arada görgü tanıkları ve bir Dubaili kurtarma görevlisi, kapanmaya arızalı asansörün neden olduğunu söyledi. Gözlem odasını ziyaret edenler, geçen hafta cumartesi günü kulenin asansörlerinden birinden çıkan toz bulutundan sonra küçük bir patlama sesine benzer gürültü çıktığını, bir süre sonra kurtarma görevlilerinin katlar arasında kalan asansörden insanları çıkardıklarını kaydetti.Dubai Sivil Savunma İdaresi sözcüsü Ebu Nasır, bugün olayı doğrulayarak, 15 kişinin asansörden kurtarıldığını söyledi. Pazar günü "Sevgililer Günü" dolayısıyla bilet satış şirketlerinin talepleri almaya başladığı bildirilirken, pazar gününe kadar gözlem odasının açılıp açılmayacağı bilinmiyor.

  Gözlem odasının fiyatı 100 doları buluyor
  Burc Halife"nin gözlem odasını ziyaret etmek isteyenler kişi başına 27 doları, sıranın önüne geçerek kuleye hemen girme şansını yakalamak isteyenler ise 100 doları gözden çıkarmak zorunda.

  İsmi 4 Ocak"ta aniden değişti
  Dubai"de 4 Ocak"ta düzenlenen görkemli bir törenle açılan kulenin adı yıllarca Burc Dubai olarak bilinirken, açılışın yapıldığı gün değiştirilerek, Abu Dabi Emiri Şeyh Halife onuruna Burc Halife olmuştu.
  Dubai, geçen yıl 80 milyar doları aşkın borçlarıyla sık sık gündeme gelmiş ve petrol zengini Abu Dabi, borçlarını ödemesinde yardımcı olmak amacıyla Dubai"ye 20 milyar dolar acil nakit yardımda bulunmuştu.

  "Mortgage"daki erken ödemeler Anayasa"ya aykırı"
  Mortgage kredisinin erken ödenmesi durumunda, tüketiciden yüzde 2"ye varan oranda "erken ödeme ücreti" alındığı belirtilerek, bu durumun Anayasa"ya aykırı olduğu iddia edildi.
  "Kira öder gibi ev sahibi olunabileceği" şeklinde lanse edilerek 2007"de yürürlüğe giren "Mortgage Kanunu"nun ardından konut faizlerinin düşmediğini belirten Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Topaloğlu, bunun nedeni olarak gerçek bir mortgage ortamının oluşturulamamasını gösterdi. Bu durum yaşanırken, mortgage nedeniyle dünya genelinde global kriz çıktığını belirten Topaloğlu, şöyle devam etti: “Türkiye ise gerçek bir mortgage sistemine sahip olmadığından krizden fazla etkilenmedi. Türkiye"nin "güvenli liman" olarak görülmesi sonucu Türk bankaları yurtdışından uygun kredi temin ettiler ve konut faizlerini düşürdüler. Bu düşüş nedeniyle de tüketiciler kredilerini yeniden finansman yoluyla kapatmak istediler. Bu sefer de tüketiciler, mortgage"in olumsuz yanı olan "erken ödeme ücreti" ya da aslında "cezası" ile karşı karşıya kaldılar.”

  Batı, belli durumlarda alıyor
  Erken ödeme ücretinin Anayasa"ya aykırı olduğunu vurgulayan Topaloğlu, şöyle konuştu: “Batıda söz konusu ücret sadece belli durumlarda ve miktarda alınabilirken, Türkiye"de her halükarda yüzde 2"ye varan ücret alınması, Anayasa"nın tüketicinin korunmasıyla ilgili maddesine aykırı. Ayrıca kanunun temel esprisiyle de çelişki yaratıyor.”

  GÜNÜN PROJESİ

  Küçük site sevenlere
  Ak Yapı"nın Ümraniye Şerifali"de hayata geçirdiği Zümrüt Konutları, 8 bin 960 metrekarelik inşaat alanıyla daha çok küçük sitelerden hoşlananlar için ideal bir proje gibi duruyor. Projedeki konutlarda da ölçü büyüklük üzerine kurulmamış durumda. Daireler 107 ile 110 metrekare arasında değişiyor. 3+1 tipindeki 48 konuttan meydana gelen projede satışı devam eden 15 konut bulunuyor.
  Zümrüt Konutları"nda fiyatlar ise 260 bin TL ile 300 bin TL arasında değişiyor. Peşin olarak belirlenen satış işleminde firma kendi bünyesinde herhangi bir vadelendirme yapmıyor. Projede özel bir banka anlaşması da yok. Dolayısıyla tüm bankalardan konut kredisi kullanılabiliyor.

  Binaya ve bahçe duvarlarına kamera
  Projede güvenlik için bina içine ve bahçe duvarlarına kameralarla kontrol sistemi de kurulmuş durumda. Projedeki sosyal donatılar ise yüzme havuzu, yürüyüş yolları, misafir otoparkı, oturma alanları, basketbol sahası ve otoparktan oluşuyor.
  TEM Otoyolu"na ve Ataşehir ilçesine 5 dakika uzaklıkta yer alan Zümrüt Konutları"nda yaşam, şubat sonu itibariyle başlayacak.

  NEDEN CAZİP?
  - Küçük site sevenler için ideal.
  - Metrekare bazında fiyatı uygun.
  - Ödenilecek paraya göre spor donatıları da gayet iyi.

  Arnavutköy"ün ve Ataşehir"in fırsatları
  Milli Emlak Genel Müdürlüğü, İstanbul"da 7 taşınmaz için satışa çıkma kararı aldı. Satışa çıkarılan taşınmazlar Arnavutköy"ün Yeşilbayır Mahallesi ile Ataşehir"in Namık Kemal Mahallesi"nde bulunuyor.Arnavutköy"de yer alan 3 taşınmazın her biri 16"şar metrekare büyüklükte. Milli Emlak"tan yapılan açıklamaya göre taşınmazların her biri için belirlenen tahmini bedel ise 6 bin 250 TL.
  Ataşehir"de bulunan diğer 4 taşınmaz ise 22, 45, 31 ve 38 metrekare büyüklüğünde. Gayrimenkullerin tahmini bedelleri ise 21 bin 800 ile 32 bin TL arasında değişiyor. Taşınmazların ihalesi 9 Şubat"ta Milli Emlak"ta gerçekleştirilecek.

  Edirne"den Hatay"a 12 şehirde satışta
  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 12 şehirde bulunan toplam 34 adet taşınmazı, açık teklif alma usulü ile satışa çıkardı.
  Konut, işyeri, arsa ve fabrikadan oluşan taşınmazların açık teklif alma toplantısı, 24 Şubat"ta TMSF"de yapılacak. Teklifler, açık teklif alma toplantısında alınacak.
  Muhammen bedeli 100 bin liranın üzerindeki gayrimenkuller için 20 bin lira, 100 bin ve 5 bin 1 lira arasında olanlar için 5 bin lira, 5 bin lira ve altında olanlar için muhammen bedel kadar teminatın TMSF"nin Vakıflar Bankası Esentepe şubesindeki hesabına yatırılması gerekiyor.
  TMSF"nin satışa çıkardığı taşınmazlarının bulunduğu şehirler ise Ankara, Aydın, Bursa, Denizli, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Kayseri, Ordu ve Trabzon.

  Novus, kiraya çıkartıldı
  Ataköy Marina"ya 2 kilometre mesafede inşa edilen Novus Residence"ta 21 konutun kiraya verilmesi kararlaştırıldı. Yapılan açıklamaya göre, rezidanslar komple kiraya verilebileceği gibi kısmen de kiraya verilebilecek. Söz konusu rezidanslardan 10"u 1+1"lerden, diğer 10"u 3+1"lerden, 1"i de 4+1"lerden oluşuyor. Konutlardan 1+1"lerin büyüklükleri 55 ile 82 metrekare arasında değişirken 3+1"lerin büyüklüğü 143 metrekare ve 4+1"in büyüklüğü de 168 metrekare.
  Açıklamaya göre, rezidanslardan metrekare bazında kira olarak 13-14 euro talep ediliyor. Aylık toplam fiyat ise 65 bin TL.

  Galetia yabancı bekliyor
  Beyoğlu, Galata ve İstiklal Caddesi üçgeninde Demiriz ve Hacı Sait isimli iki binanın birleştirilmesiyle oluşturulan butik otel Galateia, özellikle uzun süreli konaklama yapmayı planlayan yabancı misafirleri ağırlamayı hedefliyor.
  74 ile 183 metrekare büyüklüğe sahip 14 apartman dairesinden oluşan Galateia Residence"ın tadilatina 2007 yılında başlandı. 1890 yılında yapılan Demiriz ve 1930 yılında yapılan Hacı Sait isimli iki eski apartmanın birleştirilmesiyle yeni baştan yaratılan rezidansın tadilat ve restorasyon çalışmalarında ise modern üslup izlendi.
  2009"da tamamlanan Galateia Residence, Galatanın sembolleri arasında yer alan Doğan Apartmanı, Asmalımescit ve metro istasyonuna yürüme mesafesinde bulunuyor.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Zirveden Metrise Azizli yıllar14 Temmuz 2011 Perşembe 07:15
 • Kulaçsız altın madalya aldı14 Temmuz 2011 Perşembe 07:14
 • Nouma: Tayfur düzgün bir adam, çok şaşkınım14 Temmuz 2011 Perşembe 07:02
 • Havutçu ve Adalı da tutuklandı14 Temmuz 2011 Perşembe 04:08
 • TFF teslimiyet içerisinde13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:49
 • Çalımbay o iddiaları yalanladı13 Temmuz 2011 Çarşamba 18:38
 • Taraftarlar ayaklandı 13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:10
 • G.Sarayda yeni formalar tanıtılacak13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:4:
 • Aziz Yıldırımın avukatları harekete geçti... 13 Temmuz 2011 Çarşamba 16:55
 • Galatasaray: Kimseyi sırtından vurmuyoruz! 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim