• BIST 108.153
 • Altın 154,080
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Salih Dinçer, Aydınpost'a konuştu

  23.01.2012 10:32
  Çine Belediye Başkanı Salih Dinçer, Aydınpost Editörü Erman Çetin ve Köşe Yazarı Adnan Bilek'in sorularını yanıtladı.
  Salih Dinçer, Aydınposta konuştu
  Salih Dinçer, Aydınpost'a konuştu Salih Dinçer, Aydınpost'a konuştu Salih Dinçer, Aydınpost'a konuştu

  AYDINPOST ÖZEL-Çine’de 12 yıllık belediye başkanlığı görevini yürüttükten sonra 12 Haziran genel seçimlerinden CHP’den milletvekili aday adaylığı için istifa eden Osman Aydın’dan sonra başkanlığa seçilen Salih Dinçer, göreve gelişinin ardından yaptıklarını ve yapacaklarını Aydınpost Editörü Erman Çetin ve Köşe Yazarı Adnan Bilek’e anlattı.

  Daha sakin ve yaptıklarından emin bir halde sorularımızı yanıtlayan Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, 2014 yerel seçimlerinde yeniden aday olabileceğinin de sinyallerini verdi. Sağlığımızda herhangi bir sıkıntı olmaz ise ve halk takdir ederse yeniden göreve talip olurum diyen Başkan Dinçer ile konuşmaya başladığımızda ilk olarak Asar mevkiindeki Anıtlar Kurulu ile yaşanan sıkıntıyı gündeme getiriyoruz.

  AYDINPOST: Asar konusundaki sıkıntı ne oldu? Anıtlar Kurulu ile uzlaşı sağlanabildi mi?

  S. DİNÇER: Salı günü Anıtlar kuruluna girecek. Bunu buradan kaldırın sit dışına taşıyın kararı bekliyoruz. Bir 20 metre aşağıya tekrar beton atarak taşıyacağız. Tamam, siz güzel bir bina yapmışsınız, çevreye zarar vermemişsiniz diyorlar ama, ortada bir kanun var bu binanın kaldırılması lazım. Bina zaten ahşap, cam ve taştan yapılma herhalde bir 20 metre aşağıya kaydıracağız. Öyle bir karar çıkmasını bekliyoruz. Şu andan itibaren oranın sit olup olmadığını veya altında var mı tarihi eser diye tartışmak gereksiz. Siz SİT alanına bina yapmışsınız ve suç işlemişsiniz diyorlar. Ha siz binayı taşıyın başka yere başvurun sit mi değil mi araştıralım, değilse tekrar taşıyın binayı ama oraya SİT kararı verilmişken sizin oraya bina yapmanız doğru değil dendi.

  AYDINPOST: Ceza uygulanmayacak anladığım kadarıyla…

  S. DİNÇER: İlk defa böyle bir şey olduğundan ve acemiliğimizden dolayı yaptığımızı düşünerek ceza verilmeyeceğini umut ediyorum. Ama geçmişte bu tür olaylar olsaydı bir art niyetimizin olduğunu düşünebilirlerdi. 

  AYDINPOST: Halkın yaklaşımı nasıl oldu peki? Muhalefet yapan çıkmadı mı?

  S. DİNÇER: İlk olarak çok şevkimiz kırıldı, hemen işçilerimizi çektik falan. Sonra halk bize çok yardımcı oldu. Geldiler isterseniz eylem yapalım, imza toplayalım çok güzel oldu biz yıkılmasını istemiyoruz dediler. Aslında hata yaptık ama, demek ki doğru şeylerde yaptık diye düşünüyorum. İnsanlarımızın beğenisini topladı. En azından kulağımıza küpe niteliğinde oldu bu olay. Bundan sonra daha güzel işler yapmaya çalışacağız. 

  Muhalif partilerden bile eleştiri yok. Halk olayı sahiplendiğinden dolayı yok aslında. Onlar tepki gösterirse zararlı çıkacaklar. Çine’ye yapılmış böyle güzel bir işe nasıl karşı çıkarsınız diyecekler diye bir şey demiyorlar...

  91.jpg

  AYDINPOST:  Emlak Bankasıyla yer konusunda çözüm bekleyen işleriniz vardı. Ne durumda o Sayın Başkan? Çözebildiniz mi sıkıntıyı?

  S. DİNÇER:  Bugün (Cuma) el sıkıştık. Evraklar hazırlanıyor. Mutabakat formu hazırlanıyor. Kamulaştırıyoruz orayı. Hemen oradaki kendi dükkânlarımızla beraber bir peyzaj çalışması yapacağız. Oraya muhakkak bir yeraltı otoparkı düşünüyoruz. Üstünü ne yapacağımızı bilmiyoruz ama büyük ihtimalle meydan olacak. Onun çalışmalarına başlayacağız.

  AYDINPOST: Ön taraftaki alanları yıkacak mısınız peki?

  S. DİNÇER: Bana sorarsınız yıkılması lazım. Kaç sene uğraştık başımıza ne kadar dert açtı. Şu anda kendimize iki cephe açmak istemedim. Çok yıprandık. Siyasi olarak çok kullandılar bu binayı. Bunu bir yapalım. Benim aklımdan gecen orayı da kamulaştırmak. Kamulaştırma yaparken kimseyi zarara uğratalım gibi bir derdimiz yok. Değeri 1 trilyon ama o binadan hayır gelmez. Biz yok pahasına kamulaştıralım istemiyoruz. Genelde bu tür şeylerde inatlaşıyorlar. Sen nasıl benim malımı kamulaştırırsın? Bu binayı kamulaştırmak size bir şey kazandıracak mı? Kazandıracak. Değerini de veriyor muyuz evet o zaman sorun olmaması lazım. Zorlamayla değil de bu yoldan gitmeyi düşünüyorum binanın değeri neyse verelim alalım..

  AYDINPOST: 2012 için projeleriniz neler?

  S. DİNÇER: 2011'de proje aşamasındaydık. Kâğıt üzerinde her şeyimizi bitirdik. İlk olarak pazar yeri projemiz var. Projemiz bitti İller Bankasına verdik. 5 dönüm kapalı alan, hafta içi otopark olarak kullanılacak, tek kat perşembe günleri pazar yeri olarak kullanılacak. Aynı pazar yerinin olduğu yerde yapılacak. 

  AYDINPOST: Sokak arasında pazar kurmayı kaldıracaksınız o zaman değil mi?

  S. DİNÇER: Öncelikli olarak alana ne kadar pazarcı sığacak diyelim ki 500 tane. İlk olarak 500 tane yiyecek içecek satan pazarcımızı yerleştireceğiz. Sokak aralarından yiyecek içeceği çekeceğiz ilk önce, sonrasında yer kalırsa diğer esnafımızı taşıyacağız. Yer kalmaz ise itfaiyeyi cezaevinin arkasına taşıyacağız onun projesinde su anda ihale aşamasında yaklaşık 5 dönümde bu alan var bu alanı da ikinci pazar yeri yaparak buraya da tuhafiye, ayakkabıcı gibi esnafımızı taşıyacağız.

  Yeni pazar yerinde yaklaşık 20 dükkân var. Bu 20 dükkânın bir tanesi zabıta bir tanesi bebek emzirme odası olacak, özürlü ve normal tuvaletlerimiz, 15 civarında da dükkân çıkacak. Bunlarda peynir ve yoğurt satan pazarcılarımıza vermeyi düşünüyoruz. Yazın tezgâhta ürünleri bozuluyor dükkânları buzdolaplı ve benzeri olacak rahat edeceklerdir. Yaza kadar bitirmeyi düşünüyoruz.

  İkinci bir projemiz ise düğün salonu. Taban inşaatı bitti üstünü kapatma aşamasındayız. Bin 250 metre kare bir salona sahip, 1,5 dönümlük de yazlık çim üzerinde düğün yeri yapma aşamasındayız. Onu da yaza kadar yetiştireceğiz. Haziran için düğün tarihi almaya başladık. İçinde mutfak ve benzeri her şey var. Hem yerli düğün yapabileceğimiz, hem de ordövr tabaklı lüks düğün yapmaya elverişli iki mutfağımız var. 

  AYDINPOST:  Bu tür yerleri kiraya mı vereceksiniz, yoksa kendimiz mi işleteceksiniz?

  S. DİNÇER: Benim dönemimde yapılan her şeyin işletmesini belediye yapacak. Hiçbirini özelleştirmeyeceğiz kiraya vermeyeceğiz. Bizim para kazanma gibi bir derdimiz yok, sosyal hizmet olarak yapıyoruz.

  Bir düğün salonu projemiz daha var. Fakat bunun yanında kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonu, jimnastik, sauna gibi bir alan olacak. Projesini çizdirdik. Çatısı güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmeye dayalı bir sistem olacak. Onun için Avrupa Birliğine başvurduk. Avrupa bu tür projelerin kredilerini hibe olarak veriyormuş. 1 yıl sonra başlayacak bir proje. 

  Garajımız çok kötü, insanlar ilk girişte garajı görüyor. Garajımızı taşımayı düşünmüyoruz. Aciliyeti yok bizde fakat giydirme yapacağız. Zemin betonu dökeceğiz sonrada renkli camlarla giydirme yapacağız. Garaj çok meydanda kaldı diye düşünüyoruz, eğer ikinci bir 5 yıl nasip olursa Karakollar Köyü'ne giderken sanayinin olduğu yerin karşısına taşımayı düşünüyoruz. Hem kamyon tır otoparkı hem de otogar olarak düşünüyoruz. 

  En büyük projelerimizden biri Kalabak Çağı projemiz. Bu yaza yetiştiriyoruz. Çine’ye girerken sağ tarafta kalan tarafı da aynı İzmir kordonda olduğu gibi sadece çim yürüyüş yolları çocuk oyuncakları süs havuzları sus havuzları ile geceleri ışık şovları düşünüyoruz. 

  Asarda yeni dinlenme alanları işine başlamıştık, Anıtlar Kurulu kararı üzerine de ara verdik. Önümüzdeki hafta netleşir netleştikten sonra devam edeceğiz. Piknik masaları, mangallar yaptık güzel olduğunu düşünüyorum.

  AYDINPOST: 2014’te adaysınız anladığımız kadarıyla?

  S. DİNÇER: Seçime 2 yıl var. Bu iki yıl içerisindeki projelerimiz bunlar. Fabrikamıza yeni bir bina yaptık gecen yıl içerisinde yeni binaya taşındık. Şu anda oranın yönetim kurulu başkanı benim. Çok agresif bir yapılanmamız var. Yeni bayiler ediniyoruz. Eski dönemde kışları 8 yazları da 24 saatlik bir çalışmayla devam ediyormuş. Ben geçtikten sonra 365 gün 24 saate geçtik. Buradaki amacımız hem yazın su azaldığında 24 saat çalışmanın bir anlamı yok su fazlayken 24 saat çalısalım. Hem de suyumuzu stoklayalım. Bayilerimizi stok alanı gibi kullanmayı düşünüyoruz. Yazın satacağı suyu da şimdiden vererek depolarında stoklara oluşturacağız. Yazın satacağı suyu kıştan göndereceğiz. 

  AYDINPOST:  Belediyenizin bütçesi ne kadar?

  S. DİNÇER: Gecen yıl 8 trilyon olan bütçemize ek bütçe yaparak 9,5 milyon liraya (trilyon) çıkarmıştık. 2012'de 15 milyon lirayı (15 trilyon) bulacak. İller bankasına bir kuruş borcumuz yok. İller bankası ile konuştuk sizin su anda 30 milyon liraya kadar kredi hakkınız var, isterseniz bunu kullanabilirsiniz dediler. Pazaryeri için bir miktar kullanmayı düşünüyoruz, kamulaştırma için ise yine oradan karşılayacağız. Genelde 500 milyarın altındaki işleri kendi bütçemizle, üstünde ise kredi alalım diye düşünüyorum.

  Osman Aydın şimdiye kadar borçsuz gelmiş ama, bence bir belediyenin borcu olmalı, borçlanırız öderiz.. Bir hizmet 5 yıl sonra gelecekse 5 yıl önce gelsin, borçsuz belediye olmaz bana göre. 

  AYDINPOST:  Osman Aydın’dan farklı bir yönetim tarzınız söz konusu gibi… Bayrağı devraldınız ama anlayış değişti mi?

  S. DİNÇER:  Bizim en büyük sorunumuz bu. Çine’de CHP değil, Osman Aydın kazandı gözüyle bakıyordu herkes. Bizim bu imajı yıkmamız lazım. Burada Osman Aydın kalıcı değil Salih Dinçer de kalıcı değil. Birisi gidecek gidince de anlayış değişmeyecek bunu empoze etmemiz gerekiyor halkımıza. Bu dönemler bizim için önemli Zaten Osman Aydın gittikten sonra  meydan boş kaldı saldıralım dediler, ama gecen 1 yıl içerisinde o kadar da kolay olmadığını hissetmişlerdir. 

  AYDINPOST: Ara sıra bir nabız yoklaması yapıyor musunuz?

  S. DİNÇER: İlk önce insanların beni tanıması gerekiyordu bir yıl geçti. Tam 12. ay sonunda bir yıllık geçmişimizi ve geleceğimizi yani insanlın en çok ihtiyaçlarını soracağımız bir anket yapacağız. Beni herkes gördüğünde çok iyi diyecek ama, önemli olan bir Çineli Başkan var, çok iyi demesidir. 

  AYDINPOST: Sulama birliğini soracak olursak?

  S. DİNÇER: Orası su anda en sıkıntılı yerimiz. Çiftçi para kazanmıyor, kazanamadığı gibi de borcunu ödeyemiyor. Yaklaşık 500 bin lira şu anda çiftçiden alacağımız var. Tahsil edemiyoruz çok da üzerine gidemiyoruz. Su anda 50 bin lira elektrik borcumuz var ödeyemiyoruz. 6-7 aydır sigortaları ödeyemedik. Ama bunların toplamı 200 bin lira ama çiftçiden alacağımız 500 milyar. Beyan dönemlerinde bir miktar alıp borçlarımızı kapatıyoruz ama sonra para alamadığımız için yine borçlanıyoruz. Şimdi Adnan Menderes barajı da oraya bağlandı. Onla birlikte gelir biraz daha artacak. Aidat sistemine geçiliyor. Artık belediyeden ya da başka yerden gelen birlikler kabul edilmeyecek. Herkesin muhakkak orada sulayacağı bir yer olması lazım. Dönüm basına 16 lira herkes aidat verecek bir kereye mahsus üye olacak üye olmayan ve borcu olan oy kullanamayacak. 

  Köylerin sulama alanlarına göre delegelikler verme yönetimin yetkisinde. Şu anda Çaltı köyü en çok sulama alanına sahip oraya üç tane delegelik hakkı verdik. Diğer bütün köylerin  2 tane delege hakkı var. Artık muhtarların doğrudan delege olması söz konusu değil bütün delegeler köy içerisinde seçimle gelecek. 

  AYDINPOST: Organize sanayi bölgesi çalışmaları nasıl gidiyor Çine’de?

  S. DİNÇER: Onu genelde Ak parti yönetmendeki arkadaşlar takip ediyor. Bizim sadece oraya bir üyeliğimiz var. Geçenlerde GEKA ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı yaptılar yani çok da iyi gitmiyor gibi görünüyor. Biz kendi ürettiğimiz ürünü işleyip sunabileceğimiz fabrikalar gelir diye düşünmüstük ama maalesef şu ana kadar gelen tek fabrika var. Biri doğalgazdan elektrik çevirim santrali. Birincisi qelmis ikicis ide gündemde. Santralin Çine’ye işçi yönünden bir yarar vermeyeceğini hem de havamızı kirleteceğini düşünüyoruz. En fazla 15 işçi çalıştırır geri kalanı ise mühendis olur onlar da zaten dışarıdan gelecektir. 

  AYDINPOST: Madranspor’da işler nasıl? Bayağı bir desteğiniz var kulübe?

  S. DİNÇER: Yüksel Tuncer’i baskan yaptık. Onun sayesinde sıkışıklığımızı üstümüzden attık. İlk yarı istediğimiz hedefe ulaşamadık. Tevfik hocayı ikinci devrede geri aldık. 8 sporcu transferi yaptık hepsi 3. ligden. Tevfik hocaya "Hocam Aydınspor 1923’de kariyer kaybına uğradınız. Burayı da şampiyon yapamazsanız siz futbolu ben de belediye olarak Madranspor’u bırakacağım" dedim. Her yıl tırmala tırmala 300-400 bin lira harca elde bir şey yok. O parayı başka bir şeye harcasak daha iyi olacaktı diye düşünüyorum.

  Alt yapıya bir hoca aldık. Yazları yaz okulu acıyor kışları da müsabakalara katılıyorlar.

  AYDINPOST: Sizi çok sosyal görüyoruz. Osman Bey döneminde bu kadar belediyenin haberi olmazdı sanki bu yapı kırılmaya başladı gibi? Ne dersiniz?

  S. DİNÇER:  Osman Bey'in basın ile arası pekiyi değildi. Muhakkak hatalarımızı yapığımızda yazacaksınız, iyi şeyler yapacağız onları da... Ben kişisel hırslarımı ne basınla ne de başkasıyla paylaşma hakkım yok diye düşünüyorum. Bana küfretseniz de tamam diyip aklımda saklayacağım kim olursanız olun iyi davranmak durumundayım. 

  AYDINPOST: İzmir Büyükşehir Belediyesi, siyasi olarak baskıdan sözediyor. Çine Belediyesi de CHP’li bir belediye. Size de yoğun baskı var mı?

  S. DİNÇER: Özellikle eski dönemde Vali Hüseyin Avni Coş döneminde çok karşılaştık bu durumla. Çoğu konuda mahkemelik olduk. Hepsini de kazandık o davaların. Şu anda böyle bir baskı yok. En çok garibime giden araba olayıydı. Kendi paramızla araç aldık ama hemen müfettişler kapımıza geldi. Kamu dairelerinin yabancı araba kullanması yasak diye geldiler. İçişleri Bakanlığından gelen müfettişler bize alamazsınız diye söylediler. Yargılandık, fakat mahkemede bir tek kullanan biz değiliz bize ceza verirseniz Türkiye’de ceza almayan üniversite rektörü, vali, belediye başkanı kalmaz dedik ve onlarda doğru haklısınız diyerek beraat kararı verildi. En çok garibime giden buydu kanunların nasıl kendine göre kullanabileceğinin bir örneğidir. Bizimde esasında rakip partilerle bir sorunumuz yok başımız sıkıştığında gidiyoruz bize yardımcı olun diyoruz. Oluyorlar ya da olmuyorlar. Ama ben belediyeye siyasetin karıştırılmasından yana değilim.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim