Şal renk seçimi tüm kombini ya tamamlayabilir ya da berbat hale getirebilir. Şimdi şal renk seçiminde belirleyici olanları sırlayacağız. İşte detaylar…

Maske ile ilgili flaş karar! Geri döndü Maske ile ilgili flaş karar! Geri döndü
Psikolojide aynı renk şalın bağımlısı olmakla ilgili terim var mıdır bilemiyoruz ama böyle bir gerçek kesinlikle var. Kimi bej, beyaz, gri gibi doğal renklerden kimi de siyah, kahve gibi ağırlığı olan isimlerden yaz – kış vazgeçemiyor. Tabii bunlarla birlikte enerjisini kaybetmeyip desenlilerin müdavimi olanlar da aramızda. Zaman zaman bir çılgınlık yapıp farklı renkleri kullanmaya çalışsalar da onlar ne olursa olsun hep aynı şal renginde kendilerini rahat hissediyorlar. O halde gelin bu yazımızda hepsini açığa çıkaralım.

Doğal renklerdeki şalları kullanmanın bir bağımlılık oluşturduğunu kesinlikle biliyoruz. Koyuları sevenlere ilk başlarda uzak gelse de birkaç denemeden sonra alışıyor ve vazgeçemiyorsunuz bu tonlardan. Öyle ki, birinden şal çekmecenizdeki krem şalı vermesini isteseniz gördüğü birbirine yakın renkler karşısında kararsız kalacaktır. Çünkü bu bağımlılığa sahip tesettürlü kadınlar ekru, bej, krem, vizon, taş, gri gibi aralarında bir iki ton fark olan şalları dolaplara eklemişlerdir. Ve yine biliyoruz ki, en yeşilinden en pembesine her kombin ‘bej ve tonlarından’ başkası bir şalla kombinlenemiyordur.

Üç beyazdan uzak dursa bile beyaz şaldan vazgeçemeyen tesettürlü kadınları buraya alalım. Kiminin hayatında bir kere bile denemediği, hatta sadece gelinliğiyle deneyecek olmasına karşı, bazıları da bu doğallığın bağımlısı. Kışın bile bembeyaz kazaklarla beyaz şalları eşleştirenler yazın da tabii rengarenk kombinleri yine beyaz şal ile bir araya getiriyor. Diğer bağımlılıklara göre daha az kişide olsa da bu durum, hatırı sayılır bir müdavimliğe örnek oluyor.

Tesettürlü kadının yaşamında siyahın yeri bambaşka. Bu alışkanlıktan vazgeçemeyenler kendilerini sade ve sadece bu renkle rahat hissediyor. Ondan başkasıyla huzursuz olanlar ne giyerlerse giysinler kombinlerinde siyah şal kullanarak monokrom stiller oluşturmaya, hatta çoğu zaman baştan aşağı bu renge bürünmeye bayılıyor. Biz de bu asil rengi sevme nedenlerine kendilerine hak vermeden duramıyoruz.

Bej tonlarının bağımlılarıyla benzer bir durumu da kahveciler yaşıyor. Aralarındaki farksa, daha koyu renkleri kendilerine yakıştıran Bohemya kraliçeleri, en acısından kahverengi tonlarını tesettür kombinlerinde kullanmayı seviyor. Sonbahar – kış mevsimin doğaya uyum sağlayarak sararıp solan kıyafetlere kahveyi yakıştıranlar, ilkbahar – yaz aylarında da beyaz gömlekleri ve trençkotlarıyla kahve şal kullanıp mevsimin tadını çıkarıyor.

Doğal tonlar, kahveler, siyahlar derken kimisinin de bağımlılığı rengarenk desenli şal! Her kombinine renk katmayı sevenler, enerjisini asla kaybetmeyenler bir şekilde giyimlerine neşe dolu desenlere sahip şallarla hareketlenmeyi seviyorlar. Bağımlılık olacaksa böyle olsun dedirten stilleriyle onları mevsim fark etmeksizin her daim rengarenk, kıpır kıpır görebilirsiniz. Çizgilisinden çiçeklisine, geometrisinden mikro baskılara kadar, desen onlardan sorulur.

Kaynak: Yeşiltopuklar